Kibernetinis užpuolikas bausmės išvengė

Redakcijos archyvo nuotr.
Alytiškis už savo chuliganišką elgesį atsidūrė teisėsaugos akiratyje ir tik per plauką neužsidirbo baudžiamosios atsakomybės.
Kibernetinėmis atakomis sutrikdęs Šiaulių rajono gyventojo internetinės prieigos darbą ir nesitikėjęs, kad internete gali būti pričiuptas, Alytaus gyventojas neišvengė teisingumo. Jo atžvilgiu buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto poveikio informacinei sistemai.

Reikalavimai ir atakos

Viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas, arba areštas – tokių bausmių už vykdytą nusikalstamą veiką 24 metų alytiškiui bausmės išvengti pavyko tik dėl to, kad nukentėjęs šiaulietis priėmė atsiprašymą ir su juo susitaikė. Įtariamajam ir nukentėjusiajam susitaikius, ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas.

2020 metų pavasarį, prasidėjus karantinui, Šiaulių rajono gyventojas nutarė gyvenimą paįvairinti savo tiesioginėmis transliacijomis platformoje „Twitch“, kurias stebėdavo įvairūs jam nepažįstami asmenys. Keletą stebėtojų vaikinui teko užblokuoti, nes šie nekultūringai reikšdavosi tiesioginių transliacijų metu, siekdavo trukdyti.

Užblokavęs keletą nekultūringų asmenų, po kurio laiko jis pastebėjo, kad namuose įrengta interneto prieiga pasidarė labai lėta, nepavyko ne tik žiūrėti internetinės televizijos, bet ir įprastai naršyti internete.

Problemai išspręsti jaunuolio tėvai kreipėsi į interneto tiekėją. Atvykę specialistai pakeitė maršrutizatorių, tačiau tai nepadėjo. Po pakartotino kreipimosi į interneto tiekėją Šiaulių rajono gyventojų šeima sužinojo, kad jų interneto prieigos atžvilgiu vykdomos DDoS atakos, tai yra sąmoningai trikdomas interneto ryšys. Tokių atakų metu internetinė svetainė ar kitas viešai prieinamas išteklius bombarduojamas milijonais užklausų iš daugybės skirtingų šaltinių – virusais užkrėstų kompiuterių, telefonų, maršrutizatorių ar net smulkesnių interneto įrenginių.

Šiauliečiui pradėjus vykdyti interneto duomenų srauto įrašų fiksavimą, pastebėta, jog jų interneto prieigos atžvilgiu yra siunčiami didžiuliai kiekiai duomenų paketų, kurie tiesiog užkiša tinklą ir neleidžia tinkamai naudotis internetu.

Dėl DDoS atakų šeima nebegalėjo tinkamai naudotis internetu, žiūrėti internetinės televizijos, o jaunuolis vykdyti savo tiesioginių transliacijų. Atakos prasidėdavo būtent tada, kai jis pradėdavo savo tiesiogines transliacijas. Dėl užkišto interneto jas reikėdavo nutraukti.

Kilo įtarimas, kad DDoS atakas vykdo asmuo, kurį jis buvo užblokavęs savo tiesioginių transliacijų metu, nors hakeris su šiauliečiu susisiekdavo skirtingais pseudonimais, kuriuos nuolat keisdavo. Kad tai gali būti vienas užblokuotųjų, patvirtino dar ir tas faktas, jog platformoje su juo susisiekęs nepažįstamasis pradėjo reikalauti atlikti įvairias užduotis, žadėdamas po jų įvykdymo nustoti DDoS-inti. Pavyzdžiui, jis tiesioginės transliacijos metu reikalavo viešai pasakyti, kad transliuotojas atsisako Dievo bei priima šėtono tikėjimą, ar pasakyti frazes, kurias alytiškis atsiųsdavo žinutėmis, vykdyti apsimestinius skambučius pagal skelbimus.

Kadangi šiaulietis minėtų reikalavimų nevykdė, o kibernetinės atakos intensyvėjo, buvo apsispręsta kreiptis į teisėsaugą.

Nuo atsakomybės atleistas su sąlyga

Šiaulių apskrities policijos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai, vadovaujami Šiaulių apygardos prokuratūros 2-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroro, šiomis dienomis baigė ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto poveikio informacinei sistemai. Priimtas sprendimas ikiteisminį tyrimą nutraukti ir įtariamąjį nuo baudžiamosios atsakomybės atleisti, nes šiaulietis sutiko su juo taikytis, kadangi turtinė žala padaryta nebuvo, o moralinės žalos nukentėjusysis nevertino.

Prokuroras kreipėsi į Šiaulių apylinkės teismą, kad šis patvirtintų jo nutarimą. Jei per vienerius metus po atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės alytiškis padarys naują tyčinę nusikalstamą veiką, sprendimas atleisti jį nuo baudžiamosios atsakomybės nustos galioti.