Kiaulių maro židinys kelia pavojų fermai

Kiaulių maro židinys kelia pavojų fermai

Kiau­lių ma­ro ži­di­nys ke­lia pa­vo­jų fer­mai

Šau­ko­to mies­te­ly­je (Rad­vi­liš­kio r.), pri­va­čia­me ūky­je nu­sta­čius af­ri­ki­nio kiau­lių ma­ro (AKM) ži­di­nį, penktadienį su­si­rin­ku­si Ekst­re­ma­lių si­tua­ci­jų ko­mi­si­ja ra­jo­ne pa­skel­bė ekst­re­ma­lų įvy­kį. Rea­lus pa­vo­jus iš­ki­lo vos už de­šim­ties ki­lo­met­rų esan­čiai kiau­lių fer­mai, ku­rio­je au­gi­na­ma apie 15 tūks­tan­čių kiau­lių.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Ži­di­nys – pri­va­čia­me ūky­je

Af­ri­ki­nio kiau­lių ma­ro pro­trū­kis nu­sta­ty­tas bir­že­lio 18 die­ną pri­va­čio­je so­dy­bo­je. Rad­vi­liš­kio mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­bos va­do­vo Al­vi­do Tri­li­kaus­ko pa­teik­tais duo­me­ni­mis, li­ga pa­si­reiš­kė ūky­je, ku­ria­me bu­vo lai­ko­mos trys pe­ni­mos kiau­lės.

Aš­tuo­nias­de­šimt­me­čiai ūkio šei­mi­nin­kai prieš ku­rį lai­ką pa­ste­bė­jo, kad vie­na jų pe­ni­ma kiau­lė neė­da pa­ša­ro, karš­čiuo­ja ir ėmė­si ją gy­dy­ti pa­tys. Tik kai kiau­lė kri­to, bu­vo kreip­ta­si į ve­te­ri­na­ri­jos gy­dy­to­ją.

Ve­te­ri­na­ri­jos spe­cia­lis­tui ki­lus įta­ri­mų dėl AKM, bu­vo paim­ti nu­gai­šu­sio gy­vu­lio ir li­ku­sių gy­vų kiau­lių mė­gi­niai. Mė­gi­nius iš­ty­rus Na­cio­na­li­nia­me mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos ri­zi­kos ver­ti­ni­mo ins­ti­tu­te, nu­sta­ty­ta, kad kiau­lės yra už­si­krė­tu­sios af­ri­ki­niu kiau­lių ma­ru.

Abi kiau­lės bu­vo nu­gai­šin­tos ir už­kas­tos ūkio te­ri­to­ri­jo­je, pa­nau­do­jus de­zin­fek­ci­nes me­džia­gas, at­lik­ta pir­mi­nė kiau­lių lai­ky­mo vie­tos de­zin­fek­ci­ja, įves­ti ap­ri­bo­ji­mai ūkiui.

Pa­sak A. Tri­li­kaus­ko, tai pir­mas at­ve­jis Rad­vi­liš­kio ra­jo­ne, kai li­gos ži­di­nys nu­sta­ty­tas ne šer­nams, o kiau­lėms, ir aš­tun­tas ma­ro pro­trū­kis šiais me­tais Lie­tu­vo­je.

Se­no­lių so­dy­ba nė­ra ar­ti miš­ko, to­dėl įvar­di­ja­mos dvi pa­grin­di­nės ver­si­jos, iš kur ga­lė­jo pa­plis­ti už­kra­tas.

Esą už­kra­to ga­lė­jo įneš­ti pa­ša­li­niai lan­ky­to­jai – ne­se­niai ūky­je tal­ki­nin­ka­vo žmo­nės, ku­rie čia pjo­vė žo­lę, skal­dė mal­kas, dir­bo ki­tus ūkio dar­bus. Tal­ki­nin­kai prieš tai bu­vo miš­ke, bend­ra­vo su me­džio­to­jais.

Kaip ga­li­ma ver­si­ja mi­ni­mi ir kiau­lių šė­ri­mui nau­do­ti pa­ša­rai – šei­mi­nin­kai kiau­les šė­rė už so­dy­bos prie upe­lio nu­pjau­ta ir ter­miš­kai neap­do­ro­ta žo­le.

Ne­ran­da tech­ni­kos

Pa­sak A. Tri­li­kaus­ko, so­dy­bo­je at­lie­ka­mi bū­ti­ni de­zin­fek­ci­jos dar­bai, ta­čiau su­si­dur­ta su sun­ku­mais.

„So­dy­bos sa­vi­nin­kai – vy­res­nio am­žiaus žmo­nės, ne­be­tu­rin­tys jė­gų ir svei­ka­tos pa­tys at­lik­ti bū­ti­nų sau­gos prie­mo­nių, to­dėl rei­ka­lin­ga pa­gal­ba. Se­niū­ni­ja sky­rė pa­gal­bi­nin­kų, ta­čiau ir dėl jų bu­vo pro­ble­mų.

Mū­sų spe­cia­lis­tai tu­ri įver­tin­ti vi­sus kiau­lių lai­ky­to­jus de­šim­ties ki­lo­met­rų spin­du­liu, pa­tik­rin­ti, ar ten lai­ko­mi gy­vu­liai yra svei­ki, ar už­kra­to nė­ra ir ki­tur, to­dėl te­ko kreip­tis pa­gal­bos į Šiau­lių ko­le­gas“, – sa­kė tar­ny­bos va­do­vas.

Tar­ny­ba ne­tu­ri eks­ka­va­to­riaus, ku­ris ga­lė­tų už­kas­ti šva­ri­na­mos te­ri­to­ri­jos ra­kan­dus: lent­ga­lius, gar­dus, lo­vius ir ki­tą pa­vo­jų ga­lin­tį kel­ti „tur­tą“. De­gin­ti jį pa­vo­jin­ga, to­dėl pa­pra­šy­ta Sa­vi­val­dy­bės pa­gal­bos. Pa­pra­šy­ti ūki­nin­kų pa­gal­bos pa­ža­dė­jo Sa­vi­val­dy­bės Že­mės ūkio sky­riaus ve­dė­jas Alf­re­das Juo­za­pa­vi­čius.

Li­ki­mą spręs Eu­ro­pos Ko­mi­si­ja

Pa­sak A. Tri­li­kaus­ko, di­džiau­sią ne­ri­mą ke­lia rū­pes­tis dėl vos už 9,5 ki­lo­met­ro esan­čios Šiau­lė­nų kiau­lių fer­mos – da­nų ka­pi­ta­lo įmo­nė­je „Lit­pir­ma“ au­gi­na­ma apie 15 tūks­tan­čių kiau­lių.

Įmo­nė pa­ten­ka į de­šimt ki­lo­met­rų sie­kian­čią prie­žiū­ros zo­ną ir jai tu­rė­tų bū­ti tai­ko­mi ga­na griež­ti ap­ri­bo­ji­mai – įmo­nė ne­ga­lės nie­kur iš­vež­ti sa­vo pro­duk­ci­jos.

To­dėl da­bar, anot A. Tri­li­kaus­ko, tik Eu­ro­pos Ko­mi­si­ja nu­spręs, ar bus ga­li­ma įmo­nei su­švel­nin­ti rei­ka­la­vi­mus dėl to, kad ji yra pa­čia­me ap­sau­gos zo­nos ga­le.

Ra­jo­ne yra ir dau­giau stam­bių kiau­lių lai­ky­to­jų, lai­kan­čių nuo 1 iki 15 tūks­tan­čių kiau­lių. Iš vi­so yra aš­tuo­ni to­kie ūkiai, vie­nas iš jų šiuo me­tu lik­vi­duo­ja­mas.

Pa­vo­jin­go­je zo­no­je yra lai­ko­ma 231 kiau­lė, jas lai­ko 104 lai­ky­to­jai.

Anot A. Tri­li­kaus­ko, žmo­nės Šiau­lė­nų ir Šau­ko­to apy­lin­kė­se la­bai su­ne­ri­mę, ta­čiau kai kur tik da­bar pra­dė­ti pirk­ti de­zo­ma­tai, ki­tos prie­mo­nės.

Sep­ty­nias die­nas šio­je zo­no­je ne­ga­lės vyk­ti joks gy­vu­lių ju­dė­ji­mas, praė­jus šiam ter­mi­nui, par­da­vi­mai ir sker­di­mai vyks tik su ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­bos lei­di­mu. Tam tik­ri ap­ri­bo­ji­mai bus vyk­do­mi ir to­liau.

Mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­ba at­krei­pia kiau­lių lai­ky­to­jų dė­me­sį, kad jie bū­tų itin bud­rūs ir sek­tų si­tua­ci­ją ra­jo­ne.

Au­to­rės nuo­tr.

Į po­sė­dį su­si­rin­ku­si ra­jo­no Ekst­re­ma­lių si­tua­ci­jų ko­mi­si­ja dėl nu­sta­ty­to af­ri­ki­nio kiau­lių ma­ro pro­trū­kio ra­jo­ne pa­skel­bė ekst­re­ma­lų įvy­kį.