Kelmės meras ryžosi pasibylinėti

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Prieš teismą stojęs kyšininkavimu kaltinamas Kelmės rajono savivaldybės meras Vaclovas Andrulis nusprendė pirmiausia paklausyti, ką kalbės kiti proceso dalyviai.
Kelmės rajono savivaldybės merą Vaclovą Andrulį kyšininkavimu kaltinantys teisėsaugininkai paskubėjo viešai pranešdami, kad jis savo kaltę pripažįsta. Baudžiamajai bylai pasiekus teismą, meras nusprendė pakovoti dėl savo nekaltumo įrodymo.

Antradienį Šiaulių apylinkės teismo Kelmės rūmuose atversta baudžiamoji byla, kurioje 58 metų Kelmės rajono savivaldybės meras V. Andrulis kaltinamas kyšininkavimu. Bylą iš esmės pradėti nagrinėti pavyko tik antrajame posėdyje. Pirmasis, surengtas rugsėjo 17 dieną, merą ant teisiamųjų suolo pasodinusiems teisėsaugininkams baigėsi labai netikėtai.

Posėdžio pradžia jokios intrigos nežadėjo. Valstybinį kaltinimą palaikantis Šiaulių apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Andrejus Mirnyj pareiškė, jog baudžiamąją bylą galima nagrinėti sutrumpinto įrodymų tyrimo tvarka. Įstatymas tokią galimybę numato, kai labai sunkaus nusikaltimo nepadaręs kaltinamasis pripažįsta savo kaltę. Tai jam leidžia tikėtis kur kas švelnesnės, trečdaliu sumažintos bausmės.

Tačiau V. Andrulio advokatas pareiškė, kad sutrumpinto įrodymų tyrimo galimybės nėra. Jis teismo paprašė į posėdį pakviesti penkis liudytojus ir įpareigoti prokurorą teismui pateikti dokumentą dėl įslaptintų veiksmų sankcionavimo. Teismas advokato prašymą tenkino.

Baigti bylą baudžiamuoju įsakymu V. Andrulis nesutiko, nes tikėjosi, kad nuo baudžiamosios atsakomybės bus atleistas pagal laidavimą.

Už kyšininkavimą merui gresia bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki penkerių metų. Kadangi jis teisiamas pirmą kartą, greičiausiai sulauks piniginės baudos. Teismas jam gali skirti ir baudžiamojo poveikio priemonę – uždrausti kurį laiką dirbti valstybės tarnyboje. Tai reikštų atsisveikinimą su mero postu.

Antradienį V. Andrulis į teisėjos klausimą, ar pripažįsta kaltę, neatsakė. Patikino, jog savo poziciją išsakys tik išklausęs visų proceso dalyvių parodymų.

Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai Kelmės rajono merą V.Andrulį sulaikė šių metų gegužės 19 dieną. Per itin trumpą laiką atlikto ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad meras galimai iš kito asmens pareikalavo 10 tūkst. eurų kyšio už palankumą Tytuvėnų mieste vykdant apie pusantro milijono eurų vertės projektą „Tytuvėnų miesto viešųjų erdvių sutvarkymas ir pritaikymas visuomenės poreikiams“.

Metus STT agentų sektas V. Andrulis sulaikytas su įkalčiais, kai iš projektą įgyvendinančios bendrovės direktoriaus priėmė dalį galimai reikalauto kyšio – 5000 eurų. Minėtas verslininkas yra Kelmės rajono savivaldybės tarybos narys. Jis sutiko dalyvauti nusikalstamos veikos modelyje.

Šiaulių apygardos prokuratūra ikiteisminį tyrimą baigė ir baudžiamąją bylą teismui nagrinėti perdavė rugpjūčio mėnesio viduryje. Tada prokuroras A. Mirnyj teigė, kad V. Andrulis kaltę pripažįsta. Gegužės 21 dieną teismas V.Andrulį pusei metų nušalino nuo Kelmės rajono savivaldybės mero pareigų.