
Naujausios
Kaltųjų paieškos dėl gaisro „Gairelitoje“ nuostolių bus tęsiamos
Šiaulių apygardos prokuratūra atnaujino balandžio 20 dieną nutrauktą ikiteisminį tyrimą dėl praėjusių metų spalį kilusio gaisro Radviliškio įmonėje „Gairelita“.
Patikrinus surinktą medžiagą, prokurorams kilo įtarimo, kad ikiteisminio tyrimo nutraukimas neaptikus didelę žalą padariusiame gaisre nusikalstamos veikos požymių nėra pagrįstas. Surinktų duomenų galutiniam ir neabejotinam sprendimui priimti nepakanka.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Dėl žalos kalti ugniagesiai?
Po pernai spalio mėnesį Radviliškyje kilusio gaisro ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas dėl turto sunaikinimo ar sugadinimo dėl neatsargumo ir dėl aplinkos apsaugos arba gamtos išteklių naudojimo, arba statinių, kuriuose naudojamos ar saugomos pavojingos medžiagos arba kuriuose yra potencialiai pavojingų įrenginių ar atliekami potencialiai pavojingi darbai, priežiūros ar naudojimo taisyklių pažeidimo.
Šio gaisro ikiteisminiam tyrimui vadovavęs Šiaulių apygardos prokuroras Saulius Kulikauskas šį tyrimą nusprendė nutraukti, nes baudžiamojoje byloje surinkti duomenys esą nepatvirtino, kad UAB „Gairelita“ atsakingi asmenys būtų pažeidę LR teisės aktus, nustatančius aplinkos apsaugos taisykles bei draudimus ir tokie padaryti pažeidimai sąlygojo kilusią žalą gamtai (orui, žemės, gruntui, vidaus vandenims, gyvūnams). Kitaip tariant, dėl gaisro kaltų asmenų ir nusikalstamos veikos požymių nenustatyta.
Prokuroro teigimu, kelias savaites trukęs gaisras greta įmonės gyvenantiems radviliškiečiams didelės tiesioginės žalos nepadarė: niekas nesudegė, niekas nebuvo sugadintas. Anot prokuroro, gyventojai savo pažeistas teises gali ginti civilinio proceso tvarka.
„Nukentėjusiems fiziniams asmenims turtas buvo užlietas vandeniu, imamas vanduo iš nukentėjusiems priklausančių vandens telkinių ir taip daroma žala, transporto priemonėmis išvažinėti žemės sklypai. Šie veiksmai buvo atlikti trečiųjų asmenų. Veiksmai, kuriais buvo padaryta žala, buvo atlikti ir, manytina, būtini dėl kilusio gaisro, tačiau negalima laikyti, kad nukentėjusiųjų turtas buvo sugadintas ir žala padaryta gaisru tiesiogiai, tai yra dėl ugnies ir degimo poveikio“, – tyrimo nutraukimą motyvavo prokuroras.
Pasigedo duomenų
Aukštesnysis prokuroras, peržiūrėjęs ikiteisminio tyrimo motyvą, išnagrinėjęs ir įvertinęs medžiagą, nustatė, kad duomenų galutiniam sprendimui priimti nepakanka, todėl panaikino ankstesnįjį nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą ir bylą atnaujino.
Be to, kas jau yra atlikta, toliau bus renkami papildomi duomenys, kurie leistų tiksliau įvertinti ir konkrečiai nustatyti, kas buvo atsakingas už priešgaisrinę apsaugą įmonėje, kokios buvo ankstesnių pažeidimų aplinkybės ir jų galima įtaka šiam gaisrui atsirasti.
Be šių veiksmų, bus toliau tikslinama dėl realios materialinės žalos padarymo įvairiems įstatymo ginamiems objektams – orui, vandeniui, žemei, gyventojams dėl statinių ir jų sveikatai, savivaldybėms.
Preliminariai skaičiuojama, kad buvo padaryta kelių milijonų eurų žala.
Šių metų pradžioje buvo gauta Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Gaisrinių tyrimo centro išvada, kurioje nurodyta, kad gaisro židinio zona ir priežastis yra ta, jog gaisras kilo dėl netinkamo pjuvenų sandėliavimo.
Archyvo nuotr.
Sprendimu nutraukti ikiteisminį tyrimą dėl gaisro Radviliškio medžio granulių gamybos įmonėje „Gairelita“ suabejota: tyrimą nuspręsta atnaujinti.