Kaltinamasis žmogžudyste paleistas už užstatą

Kaltinamasis žmogžudyste paleistas už užstatą

Kaltinamasis žmogžudyste paleistas už užstatą

Prieš trylika metų Šiaulius sukrėtęs nusikaltimas, kai žudiko auka tapo „Nuostabiausių kojų“ konkurso nugalėtoja 19-metė šiaulietė Aušra Pašiškevičiūtė, ir šiandien tebėra apraizgytas nežinios. Šiaulių apygardos teismas už 100 tūkstančių litų užstatą į laisvę paleido vienintelį kaltinamąjį žmogžudystės byloje 39-erių Darių Mačį.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Nutartis

Nutartį į laisvę už užstatą paleisti Darių Mačį Šiaulių apygardos teismas paskelbė rugsėjo 10 dieną.

Paleidimą už šimtatūkstantinį užstatą teismas motyvavo tuo, kad D. Mačys nuosprendžio laisvėje gali laukti, nes turi nuolatinę gyvenamąją vietą pas pusseserę ir darbą.

Nutartyje Šiaulių apygardos teismo teisėjas akcentavo atsižvelgiantis į tai, jog D. Mačiui buvo paskirta paieška, todėl kaltinamasis įpareigotas periodiškai, du kartus per savaitę, registruotis Šiaulių miesto policijos komisariate.

Paskelbus nutartį, žmogžudyste kaltinamas D. Mačys paleistas teismo salėje.

Tokį Šiaulių apygardos teismo sprendimą Lietuvos apeliaciniam teismui apskundė ir nužudytos merginos šeima, ir prokurorai.

Kaltinamojo paleidimas už užstatą šokiravo ne tik nužudytos merginos artimuosius, bet nemažiau ir kai kuriuos ikiteisminiame procese dalyvavusius pareigūnus.

D. Mačys kone nuo pat A. Pašiškevičiūtės nužudymo slapstėsi ir tik po keliolikos metų paieškų pavyko aptikti jo pėdsakus. Dėl užtrukusių paieškų beveik keturiolika metų žmogžudystės byla dūlėjo ikiteisminį tyrimą atliekančių pareigūnų stalčiuose.

Šeima šokiruota

„Po teismo nutarties dar sykį išgyvename Aušros netektį“, — “Šiaulių kraštui“ sakė Ona Vyga ir Jonas Pašiškevičiai.

Nužudytosios tėvai ir tada, kai buvo nužudyta jų duktė, ir dabar,neranda atsakymo į kankinantį klausimą: kodėl.

„V. Mačys privalėjo bent jau kol vyksta teisminis procesas likti už grotų“, — įsitikinę tėvai.

Klaustukai

„Šiaulių krašto“ žiniomis, D. Mačys kategoriškai neigia žudęs A. Pašiškevičiūtę. Tikina apie merginos, su kuria draugavo, nužudymą sužinojęs jau būdamas Maskvoje. Į Lietuvą negrįžęs, nes bijojęs susidorojimo.

D. Mačys tikino slapstytis į Rusiją nebėgęs — esą šią kelionę suplanavęs mėnuo iki merginos žūties.

D. Mačys nesutiko būti patikrintas melo detektoriumi. Įtariamasis teigė esantis tikras, jog poligrafu gauti rezultatai nėra patikimi, juolab gali būti išankstinis nusistatymas jo kaltumo ar nekaltumo vertinime.

Ne D. Mačio naudai — pirminiai kai kurių liudytojų parodymai. Juose teigiama, kad A. Pašiškevičiūtė jos nužudymo nakties išvakarėse, 1996 metų gruodžio 30-ąją (D. Mačys nurodė tą dieną išvykęs į Maskvą), kartu su D. Mačiu ir dar keliais draugais šventė Šiaulių kavinėje, o vėliau restorane. Maždaug pusvalandis po vidurnakčio mergina, anot liudytojų, su D. Mačiu ir dar vienu draugu išvyko.

Bylos liudytojų žiniomis, ketinta važiuoti į Tilžės gatvėje esančius D. Mačio namus. Liudytojai nurodė lemtingąjį vakarą tarp Aušros ir jos draugo D. Mačio jautę trintį.

„Šiaulių krašto“ žiniomis, bylai pasiekus teismą kai kurie liudytojai pirminius parodymus ėmę keisti, esą pirminių apklausų metu juos D. Mačio nenaudai kalbėti spaudę tyrėjai.

D. Mačys — teistas du kartus. 1991 metų gruodį — už avariją, 1993-ųjų gegužę — už neteisėtą šaunamojo ginklo laikymą, panaudojimą ir piktybinį chuliganizmą. Policijos žiniomis, buvo aktyvus Šiauliuose garsios Stasio Katausko suburtos nusikalstamos „Staskos“ grupuotės veikėjas.

1996 metais grupuotės lyderiui S. Katauskui ir jo žmonėms buvo iškelta baudžiamoji byla dėl chuliganizmo. D. Mačys šioje byloje kaltinamas, kad 1996-aisiais metais Šiaulių kavinėje „Babilonas“ kartu su dviem bendrais sumušė vaikiną. Tyrimo metu suimtą D. Mačį Šiaulių miesto apylinkės teismas 1996 metų pabaigoje už pusantro tūkstančio litų užstatą paleido į laisvę.

Iš Lietuvos dingęs D. Mačys 2008-ųjų pavasarį įkliuvo Rusijoje per kelių valstybių teisėsaugininkų surengtą kvaišalų gabentojų sulaikymo operaciją. Šiaulių teisėsaugininkams jis perduotas šių metų kovą. Netrukus D. Mačiui pareikšti įtarimai dėl A. Pašiškevičiūtės nužudymo. Jis suimtas.

Šiaulietis turėjo Rusijos ir Gruzijos piliečio pasus svetimomis pavardėmis. Įtariamojo asmenybę nustatė mūsų šalies kriminalistai, kuriems buvo atsiųsta jo fotografija ir pirštų atspaudai.

D. Mačys teisėsaugininkams paaiškino, jog užsienyje vedęs, todėl pasiėmęs žmonos pavardę. Toks paaiškinimas atrodytų pagrįstas, jei ilgai ieškotas vyras būtų pasikeitęs tik pavardę, bet ne vardą.

NUTARTIS: Šiaulių apygardos teismo sprendimas bylos nagrinėjimo metu laisvėje palikti daug metų ieškotą, ne kartą teistą ir dviejose bylose kaltinamuoju tapusį asmenį šokiravo ne tik nužudytosios artimųjų ratą, bet ir kai kuriuos teisėsaugininkus.

NUOTRAUKA: Aušra Pašiškevičiūtės nuotrauka tėvų namuose. Šiandien jai būtų 34 metai.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.