Kaltas ar nekaltas, žalą teks atlyginti

Kaltas ar nekaltas, žalą teks atlyginti

Kaltas ar nekaltas, žalą teks atlyginti

Šiaulių rajono gyventojas Borisas Chochulinas yra kaltinamasis baudžiamojoje byloje. Teismas šią bylą turėtų atversti netrukus. Dar neprasidėjus teisminiam procesui, pakapiškis sulaukė įsakymo už nukentėjusiojo gydymą padengti Valstybinės ligonių kasos išlaidas. Pagal įstatymą šiai institucijai nereikia laukti, kol įtariamasis teisme bus pripažintas kaltu — žalą jis privalo atlyginti tučtuojau.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Incidentas

Anksčiau reikalų su teisėsauga neturėjusio 20-mečio B. Chochulino laukia ilgas teisminis procesas. Jo metu nesunkiu sveikatos sutrikdymu kaltinamas Pakapės gyventojas mėgins įrodyti, kad incidente, kuris įvyko 2010 metų gegužės 1-osios vakarą, yra nekaltas.

Kaltinamajame akte išdėstyti kaltinamuoju tapusio B. Chochulino parodymai, esą tądien jis su draugu ėjęs gatve Pakapės kaime, Šiaulių rajone, atvažiuojantis automobilis jų vos nepartrenkęs. „Mersedes Benz“ įvažiavęs į griovį. B. Chochulinas aiškino, kad, priėjęs prie automobilio, kuriame sėdėjo įtariamai neblaivus vairuotojas, pamėginęs ištraukti užvedimo raktelius. Tačiau šis keikdamasis smūgiavęs B. Chochulinui į krūtinę. Lįsdamas iš automobilio jis kumščiu užkabinęs vairuotojo Audriaus R. veidą.

Nukentėjusiuoju byloje pripažinto Audriaus R. parodymais, tądien jis su draugais važinėjęs Pakapėje. Vienam iš draugų geriant alų, atsigaivinęs ir jis. Paskui priėjusi kompanija, jis pajutęs smūgį, praradęs sąmonę.

2010 metų gegužės 1 dieną Šiaulių rajono policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl plėšimo — nukentėjusiuoju pripažintas Audrius R. pasigedęs sidabrinių grandinėlių ir žiedo. Tariamai pagrobti daiktai buvo surasti, ikiteisminis tyrimas dėl plėšimo nutrauktas. Byla perkvalifikuota į baudžiamąją bylą dėl nesunkaus sveikatos sutrikdymo.

Kaltinamuoju joje tapęs R. Chochulinas savo kaltę pripažino iš dalies. Jis tvirtino, esą incidentas kilęs, nes jis bandęs sulaikyti girtą vairuotoją.

„Jei pareigūnai būtų nuodugniau aiškinęsi, kuris iš mūsų tądien kėlė didesnę grėsmę, pinigus Valstybinei ligonių kasai greičiausiai turėčiau kloti ne aš, o pats sužalotasis, nes jį buvo bandoma sulaikyti nuo gresiančio nusikaltimo“, — įsitikinęs 20-metis kaltinamasis.

Paprašyta atsilyginti dvigubai

Teisinė karuselė įsisuko. Baudžiamojoje byloje Valstybinė ligonių kasa už nukentėjusiuoju pripažinto Audriaus R. gydymą 2010 metų liepos 22 dieną pareiškė 2507 litų civilinį ieškinį iš įtariamo R. Chochulino.

2010 gruodžio 14 dieną ta pati Ligonių kasa kreipėsi dar ir į Šiaulių rajono apylinkės teismą, prašydama išduoti Teismo įsakymą R. Chochulinui sumokėti 2507 litų skolą.

Iš asmens, kurio kaltė neįrodyta, paprašyta dvigubo atlyginimo — ir baudžiamąją, ir civiline tvarka.

Pernai, gruodžio 19-ąją, Šiaulių rajono apylinkės teismas Ligonių kasos prašymą tenkino ir išdavė Teismo įsakymą išieškoti pinigus iš kol kas tik tariamai kalto 20-mečio. Ir tai, pasirodo, yra įstatymiškai pagrįsta.

Šiaulių apygardos teismo pirmininko padėjėjas ryšiams su visuomene Vytautas Jončas „Šiaulių kraštą“ paaiškino, kad, gavęs prašymą išduoti Teismo įsakymą dėl žalos išieškojimo, teismas neįpareigotas tikrinti kreditoriaus pareikšto reikalavimo pagrįstumo.

Tačiau teismo atstovas nustebo, kad Valstybinė ligonių kasa pareiškusi civilinį ieškinį dėl žalos atlyginimo dar ir baudžiamojoje byloje.

Kaltė — ne svarbiausias argumentas

„Šiaulių kraštas“ paaiškinimo dėl susidariusios situacijos kreipėsi į Šiaulių teritorinės ligonių kasos Administravimo skyriaus vyriausiąją specialistę Vitaliją Grušienę. Tačiau specialistė nebuvo nusiteikusi kalbėti ir atrėžė aiškintis neprivalanti.

Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktorius Remigijus Mažeika informavo, kad, prokuratūrai priėmus nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą dėl plėšimo, Teritorinė ligonių kasa kreipėsi į teismą dėl Teismo įsakymo išdavimo, pagal kurį B. Chochulinas privalėtų sumokėti žalą. Esą tokiu atveju Ligonių kasai pakanka tik ikiteisminį tyrimą atlikusių pareigūnų žinios, kad konkretus asmuo galėjo įvykdyti nusikaltimą, ir kaltės įrodymas čia nebesvarbus.

Ligonių kasa, anot R. Mažeikos, pernai, gruodžio 20 dieną gavusi iš Teismo šaukimą dalyvauti baudžiamosios bylos, kurioje B. Chochulinas, kaltinamas dėl nesunkaus sveikatos sutrikdymo, nagrinėjimo procese, kreipėsi į Teismą, prašydama sustabdyti procesą dėl Teismo įsakymo išdavimo. „Šiaulių krašto“ žiniomis, kreiptasi po to, kai Teismo įsakymas jau buvo išduotas.

Kyla klausimas, kodėl Šiaulių teritorinės ligonių kasos vyriausioji specialistė V. Grušienė parengtuose raštuose akcentuoja, jog baudžiamoji byla yra nutraukta ir kreipiasi Teismo įsakymo dėl žalos atlyginimo, jei byla nenutraukta, o tik perkvalifikuota? Dvigubi žaidimai?

O jei asmuo dėl teisinio neišprusimo žalą Teritorinei ligonių kasai pagal Teismo įsakymą sumokėtų, tačiau baudžiamojoje byloje būtų pripažintas nekaltu?

Teisėta. Ir taškas

Šiaulių teritorinė ligonių kasos direktorius Remigijus Mažeika:

— Valstybinė ligonių kasa ir teritorinės ligonių kasos, vykdydamos baudžiamojo proceso teisės, civilinės, civilinio proceso teisės normas, reguliuojančias nusikalstama veika padarytos žalos atlyginimą, išieško Privalomojo sveikatos draudimo turėtas sveikatos priežiūros išlaidas, jei įvykis įvyko dėl neteisėtos veikos.

Esmė yra ta, kad pareiga atlyginti žalą atsiranda nepriklausomai nuo neteisėtą veiką padariusio asmens kaltės formos — tyčios ar neatsargumo. Vadinasi, visi įmanomi Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetui padarytos žalos išieškojimo būdai yra teisėti.

UŽTIKRINIMAS: Šiaulių teritorinė ligonių kasos direktorius Remigijus Mažeika užtikrino, kad ieškiniai pateikti pagal įstatymą.

IŠIEŠKOJIMAS: Įstatymai leidžia Valstybinei ligonių kasai išsiieškoti pinigus ir iš teismo kaltu nepripažinto asmens.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.