Išteisinti įtariamieji vėl stos prieš teismą

Asociatyvi nuotr.
Kriminalistų atlikto pakartotinio ikiteisminio tyrimo duomenimis, automobilio vagystė buvo imituota, bendrovės vadovui gviešiantis draudimo pinigų.
Šiaulių apskrities policijos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo pareigūnai kartu su prokurorais baigė tirti ir teismui nagrinėti perdavė baudžiamąją bylą dėl įvykio, kurio aplinkybės teisme jau buvo nagrinėtos praėjusių metų lapkritį. Tada du automobilio vagyste kaltinami šiauliečiai dėl šios nusikalstamos veikos buvo išteisinti.

Tyrimas baigtas, tyrimas pradėtas

Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmai tuomet informavo prokuratūrą, jog atsirado pagrindas spręsti klausimą dėl galimos kitokio pobūdžio nusikalstamos veikos – sukčiavimo, sudėties požymių buvimo. Konstatuota, kad vienai Šiaulių įmonei priklausantis mikroautobusas „Mercedes Benz Sprinter“ galėjo būti ne pagrobtas, o tik inscenizuota jo vagystė, siekiant bendrovei apgaule gauti draudimo išmoką. Iš to išplaukė ir įtarimas dėl dar vienos nusikalstamos veikos – melagingo pranešimo apie nebūtą nusikaltimą.

Nustatytoms aplinkybėms išsiaiškinti tapo būtina pradėti naują ikiteisminį tyrimą. Ir tada įtariamųjų skaičius padidėjo iki trijų, tarp kurių buvo ir pats įmonės vadovas.

Pirmąkart įvykis buvo pradėtas tirti 2018 metų balandžio 15 dieną, kai tik buvo gautas bendrovės vadovo pranešimas apie Šiauliuose, Vilniaus gatvėje esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje, palikto mikroautobuso vagystę. Trejų metų senumo transporto priemonę bendrovė buvo įsigijusi prieš keletą mėnesių, porą kartų ją remontavo, tad patirtą turtinę žalą įmonės vadovas įvertino 15 000 eurų.

Po trijų tyrimo savaičių kriminalistai sulaikė pirmą įtariamąjį – niekur nedirbantį 26 metų šiaulietį, kuris policijai žinomas kaip daug kartų už vagystes teistas asmuo, teistumo biografiją pradėjęs jau nuo 16 metų.

Po savaitės sulaikytas ir antras įtariamasis – pirmojo bendraamžis.

Abiems sulaikytiesiems buvo pareikšti įtarimai dėl vagystės ir byla nukeliavo į teismą. Bet čia vienas įtariamųjų pakeitė parodymus ir teismui kilo pagrindas manyti, kad tai nėra paprasta automobilio vagystė, o imituota vagystė, siekiant apgaule gauti draudimo išmoką.

Vagystė imituota siekiant draudimo išmokos

Taigi kriminalistai ir prokurorai ėmėsi naujai kvalifikuotos nusikalstamos veikos tyrimo. Kaltinimai dėl sukčiavimo buvo pareikšti jau trims įtariamiesiems, tarp kurių ir pats bendrovės direktorius, ankstesniame tyrime turėjęs nukentėjusiojo statusą. Pastarajam dar pareikštas įtarimas ir dėl pranešimo apie nebūtą nusikaltimą.

Įtariama, kad bendrovės vadovas, sumanęs neteisėtu būdu iš draudimo bendrovės gauti draudimo išmoką, pasiūlė pažįstamam asmeniui imituoti jo bendrovei priklausančio automobilio „Mercedes Benz Sprinter“ vagystę.

Buvo sutarta, kada ir iš kur turės būti paimtas ir kur nuvarytas automobilis. Už tai vykdytojas turėjo gauti 500 eurų atlygį.

Atlygis viliojo, tačiau šiaulietis pabūgo tapti šio neteisėto užsakymo vykdytoju ir jį perleido savo pažįstamam bendraamžiui, kuriam vagystės buvo įprastas dalykas. Jam buvo pasakyta, kad automobilis neva blogai važiuoja, todėl reikia apgauti draudimo bendrovę ir tokiu būdu atgauti nesėkmingai pirkiniui išleistus pinigus.

Tarpininkas vykdytojui padavė iš bendrovės vadovo gautus automobilio užvedimo raktelius, paaiškino, kad automobilį jis ras Vilniaus gatvėje, netoli Prūdelio esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje, ir jį turės nuvairuoti į Šiaulių rajone esantį Kuzavinės kaimą.

Vagystę imituoti turėjęs šiaulietis teisės vairuoti neturėjo ir buvo sugipsuota koja, tačiau buvo padrąsintas, kad automobilis yra su automatine pavarų dėže, todėl problemų dėl traumuotos kojos neturėtų kilti, o policijos nėra ko bijoti – gaus baudą dėl vairavimo be teisių ir viskas.

Viskas tą vakarą vyko sklandžiai. Kuzavinės kaime „vagies“ jau laukė jo pažįstamas, kuriam jis atidavė automobilio raktelius, o pastarasis juos perdavė bendrovės vadovui.

Vadovas toliau reikalus tvarkėsi pats: melagingai informavo teisėsaugos institucijas bei draudimo bendrovę apie neva įvykdytą automobilio vagystę, netrukus gavo ir 13 529 eurų draudimo išmoką.

Per tą laiką, kol dėl to paties įvykio buvo atliekami net du ikiteisminiai tyrimai, visi trys dabar jau 29 metų sulaukę įtariamieji spėjo su teisėtvarka susipykti dar ne kartą. Vykdytojas pateko už grotų ir dabar teismo už sukčiavimą laukia, atlikdamas bausmę už tuo laiku spėtas įvykdyti vagystes. Tarpininkas taip pat įtariamas naujomis nusikalstamomis veikomis ir dabar po Šiaulius vaikšto su apykoje, intensyviai prižiūrimas elektroninės įrangos.

O bendrovės vadovas 2018 metų birželį išklausė Šiaulių apygardos teismo nuosprendį dėl neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis.