
Naujausios
Ieškojo maro, nepastebėjo trichineliozės
Skandalas Joniškyje: įtariama, kad Joniškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) darbuotojas medžiotojams pateikė klaidingą informaciją apie dviejų sumedžiotų šernų laboratorinių tyrimų rezultatus. Tyčia ar netyčia padaryta klaida bei duotas leidimas vartoti trichinomis užkrėstą šernieną grasina trichineliozės protrūkiu.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Apkrėstą šernieną leista valgyti
Joniškio VMVT vyriausiojo veterinarijos gydytojo Edmundo Jako atžvilgiu Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje pradėtas tarnybinis patikrinimas.
Tiesa paaiškėjo E. Jako kolegoms pakartotinai peržiūrint kovo 27 dieną iš Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto gautą informaciją apie atliktų laboratorinių tyrimų rezultatus.
Tada ir nustatyta, kad vyriausiasis veterinarijos gydytojas Satkūnų ir Joniškio būrelių medžiotojams pateikė klaidingą informaciją apie sumedžiotų šernų laboratorinių tyrimų rezultatus dėl trichineliozės, taip suteikdamas leidimą šernieną valgyti.
E. Jakas leidimą naudoti šernieną išdavė įvertinęs tik kovo 29 dieną gauto tyrimo dėl afrikinio kiaulių maro rezultatus, tačiau neįvertinęs teigiamų tyrimų dėl trichinų.
Nustatyta, kad termiškai apdorotą šernieną valgė penkiolika žmonių. Visi nukreipti profilaktiškai pasitikrinti sveikatą ar gydytis. Kol kas jokių sveikatos sutrikimų nepastebėta.
Klaida – nedovanotina
Joniškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas, vyriausiasis veterinarijos inspektorius Giedrius Kuolas teigė, kad „susimaišyti yra vienas dalykas, o pateikti klaidingą išvadą – kitkas. Duok, Dieve, kad sunkiai ligai laiku užbėgta už akių ir niekas nesusirgs.“
Suklydęs E. Jakas pripažįsta, jog, gavęs tyrimo rezultatus, ne toje vietoje pasižiūrėjęs.
Būrelių vadovai turi abejonių
Vieną iš trichinelioze užkrėstą šerną nušovęs Satkūnų būrelio pirmininkas Algimantas Žakaitis nežada to, kas įvyko, užmiršti.
Vadovas neatmetė, jog teisybės (ir atsakomybės) dėl padarytos klaidos gali būti ieškoma teisiniu keliu.
A. Žakaitis taip pat užsiminė turintis klaustukų, ar apskritai paimami mėginiai atitinka reikalavimus.
„Tiesą sakant, aš apskritai abejoju, ar tie šernai sirgo. Manau, kur kas labiau tikėtina, kad mėginiai galėjo būti netyčia sukeisti ar sumaišyti“, – sakė Joniškio būrelio pirmininkas Povilas Stonkaitis.
Tyrimai – tik Vilniuje
Paskutinį kartą trichineliozė Joniškio rajone buvo nustatyta 2017 metų gruodžio mėnesį sumedžiotam šernui. Pavienių atvejų būta 2013 ir 2014 metais.
Šių metų kovo pirmosiomis dienomis į Joniškio rajone užfiksuotas Afrikinis kiaulių maras. Liga buvo patvirtinta šernui, sumedžiotam Saugėlaukio seniūnijos miškuose.
Joniškio rajonas dėl galimo grėsmingos ligos protrūkio įtrauktas į Afrikinio kiaulių maro užkrėstą zoną. Dėl to pasikeitė visų iki vieno sumedžiotų šernų ištyrimo sąlygos – visus tyrimus patikėta atlikti nebe veterinarijos gydytojams, o mėginius privaloma pristatyti teritoriniam Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) padaliniui arba į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą.
ŠRAAD nuotr.
Per veterinarijos gydytojo neatidumą, kaip rodo laboratorinių tyrimų rezultatai, trichinelioze užkrėstus šernus leista suvalgyti.
Loretos RIPSKYTĖS nuotr.
Joniškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Giedrius Kuolas pripažįsta, jog buvo padaryta nedovanotina klaida.
Ar medžiotojai gali būti tikri, kad veterinarijos specialistai daugiau nesuklys?