Guostagalio malūną nuniokojo vagys

Guostagalio malūną nuniokojo vagys

Guostagalio malūną nuniokojo vagys

Prieš Naujuosius metus paveldosaugininkai rado metalo vagių nuniokotą saugomo Guostagalio (Pakruojo raj.) malūno įrangą. Manoma, kad įsibrovėliai akmeniniame statinyje šeimininkavo prieš keletą mėnesių.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Šiaulių kultūros paveldo departamento specialistai, neseniai nuvykę į Guostagalį apžiūrėti valstybės saugomo statinio, rado neužrakintas jo duris — tik užremtas lauko akmeniu. Malūno viduje pastebėta apardyta įranga — dingo metalinės jos detalės.

Pareiškime policijai paveldosaugininkai teigia, kad buvo pavogta didelės mokslinės, istorinės ar kultūrinės reikšmės įrangos dalis — valcai ir transmisijos metalinės dalys. Jų vertė pinigais dar skaičiuojama.

Pakruojo paveldo tarnybos vadovas Mindaugas Veliulis redakcijai sakė, jog žalą nustatys profesionalus vertintojas. Bet ši procedūra galinti užtrukti, nes skaičiuojama, kiek kainuos paminklą atkurti.

M. Veliulio nuomone, į malūną brovęsi metalo vagys galbūt ieškojo ko nors brangesnio: tiek malūno viduje, tiek šalia pastato tikrintojai aptiko besimėtančių juodojo metalo daiktų, kurių ilgapirščiai neėmė.

Šiaulių departamento specialistai Guostagalio malūne lankėsi, tikrindami jo būklę. Anksčiau pakruojiškiai paveldosaugininkai buvo statinį apžiūrėję praėjusį pavasarį.

Specialistai daugiau nei prieš šimtą dvidešimt metų statyto malūno būklę sekti privalo — istorijos paminklas juridiškai niekam nepriklauso, prieš kurį laiką nesėkmingai buvo ieškota jo savininkų.

1891-aisiais sumūrytas vėjo malūnas iš pradžių priklausė Linkavičių dvaro savininkui Karpiui, vėliau jį perėmė vietos ūkininkas Pažemeckas ir jo palikuonys.

Atkūrus nepriklausomybę, malūnas buvo grąžintas paveldėtojams.

M. Veliulio žinomis, paveldėtojai nėra įteisinę paminklo nuosavybės. Tad teisiškai nėra, kas atsako, kad malūnas būtų išsaugotas.

Tarnybos vadovas neatmetė, jog Guostagalio malūnas gali būti pripažintas bešeimininkiu.

NIEKIENO: Daugiau nei prieš šimtą dvidešimt metų statytas akmeninis Guostagalio malūnas teisiškai yra niekieno — stūkso be gyvybės, jau apaugdamas medžiais.

Autorės nuotr.