Grįžo Velykoms – atsidūrė už grotų

Redakcijos archyvo nuotr.
Ieškodami ir sulaikydami nuo atsakomybės besislapstančius asmenis, pareigūnai dirba ir Lietuvoje, ir užsienyje.
Nuo ikiteisminio tyrimo, teismo ar bausmės atlikimo užsienyje besislapstančių asmenų ieškantys Šiaulių apskrities policijos Sunkių nusikaltimų tyrimo pareigūnai per savaitę sulaikė septynis teisėsaugos ieškomus asmenis, kurie surizikavo ir grįžo į gimtą šalį Velykoms.

Į Lietuvą

Balandžio 3-iąją Naujojoje Akmenėje antrankiai buvo uždėti 23 metų vaikinui, kuris vengė atvykti į teisiamąjį posėdį, kuriame turėjo būti vertinamas jo elgesys dėl vieną praėjusių metų balandžio dieną su bendrininku iš parduotuvės pavogto litro degtinės, o kitą dieną – viešojoje vietoje jo sumuštų dviejų vyrų.

Paaiškėjo, kad, vengdamas atsakomybės, įtariamasis pažeidė jam skirtą kardomąją priemonę neišvykti iš gyvenamosios vietos ir išvažiavo į Vokietiją. Lietuvoje su įstatymais nesutariantis akmeniškis juos spėjo pažeisti ir ten, todėl, bėgdamas nuo atsakomybės Vokietijoje, ryžosi grįžti į Lietuvą. O sugrįžusį jį pasitiko pareigūnai. Vyras uždarytas į areštinę ir netrukus stos prieš teismą.

Areštinėje balandžio 2-ąją atsidūrė ir iš Norvegijos šventėms pas motiną sugrįžęs 19-metis šiaulietis. Jis 2023 metų birželį už vagystes buvo nuteistas laisvės atėmimo bausme, tačiau bausmės vykdymas buvo atidėtas ir jam skirti tam tikri apribojimai. Tokia bausmė nemotyvavo vaikino koreguoti savo nusikalstamo elgesio. Gyvenimas su apribojimais nuo kvaišalų priklausomam šiauliečiui netiko ir jis gyveno juos ignoruodamas ir darydamas įvairius teisės pažeidimus. Todėl teismas priėmė sprendimą bausmės vykdymo atidėjimą panaikinti ir nuteistąjį pasiųsti į kalėjimą, kuriame už nužudymą bausmę atlieka ir jo tėvas.

Tačiau į kalėjimą vaikinas nenorėjo ir spruko į Norvegiją. Namų ilgesys vaikiną grąžino į Šiaulius, čia jo laukė policijos pareigūnai. Nuteistasis turės atlikti jam skirtą 2 metų ir 3 mėnesių laisvės atėmimo bausmę, kurios galėjo ir išvengti, jei bausmės vykdymo atidėjimo laikotarpiu būtų laikęsis visų jam teismo skirtų įpareigojimų.

Ne visada ieškomi asmenys patys grįžta namo. Šiaulių apskrities policijos Sunkių nusikaltimų tyrimo pareigūnai bent kartą per mėnesį skrenda į užsienį pargabenti pagal Europos arešto orderį sulaikytų Šiaulių ir Telšių apskričių policijos ieškomų asmenų.

Paskutinė Šiaulių pareigūnų kelionė buvo į Norvegiją, iš kurios parskraidintas 36 metų ieškomas Telšių gyventojas. Daug kartų už įvairias nusikalstamas veikas Lietuvoje bei kitose užsienio valstybėse teistas vyras buvo ieškomas, nes vengė atlikti bausmę už vagystę, turto sugadinimą ir neteisėtą disponavimą šaunamaisiais ginklais.

2017 metų birželį jis, pasisavinęs savo sugyventinės motinai priklausantį automobilį, įsibrovė į gyvenamąjį namą, pagrobė turto, kurio bendra vertė siekė per 11 000 eurų, ir tyčia sugadino turto už beveik 5 000 eurų.

Už tai vyras buvo nuteistas 5 metų laisvės atėmimo bausme. Atlikus didžiąją dalį bausmės, telšiškis 2023 metų liepą buvo paleistas iš įkalinimo vietos lygtinai, taikant intensyvią priežiūrą – apykoję.

Tačiau nuteistasis net nesivargino vykdyti probacijos sąlygų, padarė administracinį nusižengimą, o lapkričio 10-ąją užfiksuotas jo dingimas. Pastebėjus, kad su stebimuoju nebėra kontakto ir nuvykus į jo gyvenamąją vietą, rasta sugadinta, nuimta ir į pakampę numesta apykojė, o vyro pėdos buvo ataušusios.

Paskelbus paiešką, vyras sulaikytas Norvegijoje ir perduotas Šiaulių pareigūnams, kurie jį parlydėjo į Lietuvą ir uždarė už grotų. Čia jam teks atlikti 11 mėnesių laisvės atėmimo bausmę, nuo kurios lygtinai buvo atleistas.

Vilties išvengti atsakomybės nelieka

Balandžio 3-iąją už grotų atsidūrė ir Šiaulių apylinkės teismo Pakruojo rūmų už dokumentų klastojimą nuteistas 37 metų vyras. Šiaulių apskrities policijos kriminalistai jį surado Vilniuje ir išvengti pusantrų metų gyvenimo už grotų jam nepavyks.

To padaryti nepavyks ir 25 metų Radviliškio rajono gyventojui, kuris už grotų buvo palydėtas per pačias Velykas, nes nenorėjo paklusti Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmų nuosprendžiui atlikti 5 mėnesių laisvės atėmimo bausmę už praėjusių metų sausį sukeltą fizinį skausmą vienam Radviliškio gyventojui.

Pareigūnai sulaikė ir du asmenis, kurie nuo teisėsaugos pasislėpė, net nelaukdami teismo nuosprendžio.

Aštuonis kartus už įvairias nusikalstamas veikas teistas nuolatinės gyvenamosios vietos neturintis 31 metų vyras buvo surastas Mažeikiuose. Tik vasario pradžioje iš Alytaus kalėjimo paleistas, jis nepanoro stoti prieš teismą dėl dar vienos padarytos nusikalstamos veikos – svetimo turto, kurio vertė siekia beveik 1 000 eurų, sugadinimo. Teismo išvengti jam nepavyks, nes balandžio 4 dieną jis buvo surastas ir suimtas.

Nuo ikiteisminio tyrimo nesėkmingai bandė slapstytis ir sunkiu sveikatos sutrikdymu įtariamas 25 metų Mažeikių gyventojas, nuo kurio sumušimų, įtariama, kovo 2 dieną nukentėjo 23 metų mergina. Dėl patirtų sužalojimų jai prireikė skubios operacijos. Siekdamas išvengti procesinių veiksmų, pas tyrėjus kviečiamas vyras neatvyko. Tad buvo priimtas nutarimas vyrą surasti ir atvesdinti.