Greičiau už vėją

Greičiau už vėją

Greičiau už vėją

Šiaulių policijos areštinėje atsidūrė 203 kilometrų per valandą greičiu motociklu važiavęs, pareigūnams nestojęs, o paskui ir papirkti juos mėginęs motociklininkas. Policija tikina: skriete skriejančių ir dėl to grėsmę kitiems eismo dalyviams neretai keliančių motociklų kontrolė — sudėtinga, tačiau įmanoma.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Motociklininkas bandė išsisukti

Šiaulių policijos Magistralinių kelių priežiūros būrio pareigūnai pastebėjo nuo Kelmės Šiaulių link dideliu greičiu atvažiuojantį motociklą „Yamaha YZF600“ (greičio matuoklis užfiksavo 203 kilometrų per valandą greitį, nors šioje vietoje leistinas — vos 90 kilometrų per valandą). “Britva“ ties Aukštelke (Šiaulių rajonas) buvo stabdoma, tačiau vairuotojas į reikalavimą sustoti nereagavo ir, nemažindamas greičio, nurūko tolyn.

Motociklininką pareigūnams, susisiekusiems su Šiaulių patruliais, pavyko sustabdyti tik Šiauliuose, ties Karaliaučiaus ir Gegužių gatvių sankryža — čia pažeidėjo motociklas iš visų pusių blokuotas tarnybiniais automobiliais.

Nustatyta, kad motociklą vairavo 25-erių Radviliškio gyventojas Mindaugas S. Jis paaiškino greitį viršijęs, nes labai skubėjęs į darbą, o pareigūnų reikalavimui sustoti nepakluso, nes išsigando.

Anot patrulių, vairuotojas įnirtingai prašė nerašyti KET pažeidimo protokolo, vis siūlė susitarti. Paskui į tarnybinio automobilio durelių dėtuvę įdėjo dvi šimtines, o, paprašytas pasiimti pinigus, to nepadarė.

Pažeidėjas bus teisiamas

Motociklą vairavęs radviliškietis policijai pažįstamas. Vyras ne kartą baustas už greitį, keletą kartų sukėlė eismo įvykius. Mindaugas S. nevengia ir stikliuko, o neblaivus reguliariai pažeidinėja viešąją tvarką.

2008 metų birželį radviliškietis, būdamas girtas, išplūdo policijos pareigūnus. Pernai girtas apspardė svetimą automobilį.

Dabar už greičio viršijimą pažeidėjui gresia bauda nuo 1000 iki 1500 litų ir teisių atėmimas nuo mėnesio iki trijų mėnesių.

Už nepaklusimą policijos reikalavimui sustoti — bauda nuo 3000 iki 4000 tūkstančių su teisės atėmimu nuo trijų iki penkerių metų.

Už bandymą papirkti policijos pareigūnus numatyta baudžiamoji atsakomybė.

Nesugaunamieji sugaunami

Kalbėdamas apie policijos areštinėje atsidūrusį motociklo vairuotoją Mindaugą S. Šiaulių apskrities policijos Kelių policijos biuro viršininkas Kęstutis Dičius sakė net neabejojantis, kad pažeidėjas pareigūnams nestojo, nes buvo įsitikinęs, jog jo „britva“ nesugaunama.

Dideliu greičiu skriejantys galingi motociklai — grėsmė eismo saugumui ir dėl to tikras galvos skausmas policijai.

„Šiaulių kraštui“ vienas pareigūnas išsitarė, kad, nors ir kontroliuojamiems, “britvininkams“ neretai pavyksta išvengti atsakomybės. Esą taip yra todėl, kad greičio matuokliai nors ir užfiksuoja atvažiuojančio motociklininko greitį, dažnai nepavyksta nustatyti savininko — motociklo valstybinis numeris tėra tik jo gale, bet ne priekyje.

Tačiau K. Dičius patikino, kad, esant reikalui, greitį galima fiksuoti ir atvažiuojančio ir nuvažiuojančio automobilio.

Policijos duomenimis, šiemet pareigūnui reikalavimą sustoti  ignoravo jau ne vienas galingo motociklo vairuotojas. Tačiau kol kas Šiaulių apskrities keliuose esą nebūta nė vieno atvejo, kad policijos pareigūnai bėglio motociklo nesulaikytų.

Iki nelaimės — sekundė

Būta atvejų, kai senuoju plentu į Kelmę motociklas skriejo 205 kilometrų per valandą greičiu, o Šiaulių aplinkkeliu — 280. Lėkdamas tokiu greičiu motociklas per sekundę nuvažiuoja apie 80 metrų. Ar išvažiuojant iš šalutinio kelio galima numatyti, kad tolumoje subolavęs motociklas po sekundės jau bus pralėkęs pro šalį? Iki tragedijos — tik viena sekundė.

Vasara — motociklų, mopedų laikas. Nerimą gyventojams kelia ne tik mieste ir užmiestyje viršijamas greitis, bet ir garsas, kurį skleidžia šios transporto priemonės. Policija dėl to sulaukusi ne vieno Medelyno mikrorajone gyvenančio šiauliečio skundo.

Pravartu žinoti

Teisę vairuoti AM kategorijos transporto priemones — mopedus ir lengvuosius keturračius motociklus — gali įgyti ne jaunesni kaip 15 metų asmenys. Asmenys, turintys bet kurios kategorijos vairuotojo pažymėjimą teisėtai gali vairuoti mopedą.

Turintieji 16 metų gali įgyti teisę vairuoti A1 kategorijos transporto priemones — motociklus, kurių variklio darbo tūris didesnis kaip 50 kubinių centimetrų, bet ne didesnis kaip 125 kubiniais centimetrai ir galia neviršija 11 kW .

Aštuoniolikmečiai gali įgyti teisę vairuoti A kategorijos transporto priemones su apribojimais — motociklus, kurių galia ne didesnė kaip 25 kW ir galios ir svorio santykis ne didesnis kaip 0,16 kW/kg, bei motociklus su šonine priekaba, kurių galios ir svorio santykis neviršija 0,16 kW/kg.

Teisė vairuoti motociklus be galios apribojimų suteikiama sulaukus 21 metų arba, jei asmuo turi ne trumpesnį kaip dvejų metų A kategorijos motociklų su apribojimais vairavimo patirtį, t. y. ne jaunesniems kaip 20-ies metų. Turintiems minėtą vairavimo patirtį tereikia pasikeisti vairuotojo pažymėjimą į naują, kuriame bus pažymėta, kad asmuo gali vairuoti visas A kategorijos transporto priemones.

TRANSPORTAS: Vasarą motociklai — itin populiari transporto priemonė.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.