
Naujausios
Gražūs santykiai šeimoje – sunkus darbas
Vakar Šiaulių apylinkės teisme kalbėta apie šeimos darną ir smurtines situacijas, į kurias tenka kištis teisėsaugai. „Šeimos pamiršta žodį „myliu“, – konstatuota Valentino dienos išvakarėse vykusiame renginyje.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Skyrybų statistika kinta
Šiaulių apylinkės teismo duomenimis, iš 10-ies tūkstančių 100 gautų civilinių bylų – 2094 dėl šeimos santykių.
Pernai dėl smurto artimoje aplinkoje Šiaulių apylinkės teismas gavo 249 baudžiamąsias bylas. Šiaulių teisėjai konstatuoja, kad pernai, palyginti su 2013-aisiais, baudžiamųjų bylų dėl smurto artimoje aplinkoje sumažėjo apie 10 procentų.
Šiaulių apylinkės teismo pirmininkės Gemos Janušienės įsitikinimu, teismas mažiau baudžiamųjų bylų turėtų tik tokiu atveju, jei šeimos dažniau kalbėtų apie savo jausmus.
Šiaulių apylinkės teismo pirmininkės pavaduotoja Rasa Milvydaitė renginyje konstatavo, kad pastaraisiais metais dažna teisminio proceso metu nurodoma skyrybų priežastis – dėl kažkurio sutuoktinio neištikimybės, taip pat – dėl piktnaudžiavimo alkoholiu.
Tačiau, anot R. Milvydaitės, atsiradusi ir nauja nurodoma skyrybų priežastis – kai viena iš pusių išvažiuoja dirbti į užsienį, ir taip nutrūksta šeimos bendravimas.
Pastaraisiais metais pastebima, kad vis dažniau skyrybų iniciatoriais tampa vyrai. Be to, dažniau skiriasi žmonės, santuokoje pragyvenę 25–30 metų.
„Myliu myliu“
Teismas, anot R. Milvydaitės, prioritetu laiko pastangas išsaugoti šeimą. Ji prisiminė atvejį, kai viena Šiaulių rajono verslininkų šeima į teismą dėl skyrybų kreipėsi net tris kartus, po kiekvieno pareiškimo susitaikydama.
„Ketvirtą kartą sutuoktiniai vis dėlto išsiskyrė. Ir dėl to nesmagu“, – sakė Šiaulių apylinkės teismo pirmininkės pavaduotoja.
Jos nuomone, jei teismui dedant pastangas pavyksta sutaikyti sutuoktinius ir išsaugoti santykius, tai yra moralinė pergalė.
Šiaulių apylinkės teismo pirmininkės pavaduotojas Arūnas Bartkus susirinkusiesiems papasakojo kelias labiausiai teisminio proceso metu įstrigusias situacijas.
Anot teisininko, vieno teisminio proceso metu šeimoje smurtavęs vyras net kelis kartus kilo nuo kaltinamojo suolo ir, prišokęs prie nukentėjusiosios (žmonos) bučiavo ją, prisiekinėdamas, kad niekada daugiau nesmurtaus, nes ją labai myli.
„Tokios scenos atrodė labai nuoširdžios. Bet ar jos iš tiesų nuoširdžios?“ – retoriškai klausta renginyje.
Santykiai – sunkus darbas
Visuomenės ir teisininkų diskusijoje dalyvavęs vilnietis psichoterapeutas profesorius Eugenijus Laurinaitis pabrėžė, kad "smurtas šeimoje – epidemija, ir nežinia, kokių būdų reikia imtis jai sunaikinti“.
Pasak profesoriaus, ryšys tarp sutuoktinių – sunkus kasdienis darbas.
„Niekas nenukrenta iš dangaus. Mes kiekvieną rytą atsikėlę privalome pasakyti sau: aš vėl kursiu savo šeimą. Tai darbas su savimi“, – sakė E. Laurinaitis.
Kalbėdamas apie smurtą šeimose, profesorius jį apibendrino indėnų patarle: „Jei atleidi pirmą kartą, esi protingas. Jei atleidi antrąsyk, esi kilniaširdis. Tačiau, jei atleidi tris kartus, esi kvailys.“
Profesorius įsitikinęs, kad atleisti smurtautojui galima, tačiau ne visuomet.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
SANTYKIAI: Šiaulių apylinkės teisme vykusioje konferencijoje dalyvavę (iš kairės) šio teismo pirmininkės pavaduotoja Rasa Milvydaitė, psichoterapeutas profesorius Eugenijus Laurinaitis, teismo pirmininkė Gema Janušienė, pavaduotojas Arūnas Bartkus kalbėjo apie santykius šeimose.