Ginkluoto nusikaltimo autoriai pasėdės už grotų ilgiau

Redakcijos archyvo nuotr.
Spalvingą kriminalinę praeitį turintiems Kristijonui Chadzevičiui ir Artūrui Riabovui, 2020 metų rugsėjį išgirdusiems nuosprendį dėl labai didelio kiekio kvaišalų gamybos, gabenimo, laikymo turint tikslą jas platinti, šįkart teismas vėl nebuvo maloningas.
Šiaulių apylinkės teismo Joniškio rūmuose paskelbtas nuosprendis trims šiauliečiams 33 metų Evgenijui Kravčiukui, 27 metų Kristijonui Chadzevičiui ir 38 metų Artūrui Riabovui. Prieš trejus metus, dalyvaudami organizuotoje grupėje, jie rengėsi Joniškyje iš pardavėjo pagrobti automobilį, tačiau įsikišus policijai, nusikaltimo neįvykdė.

Visi pripažinti kaltais

E. Kravčiukas, bėgdamas nuo policijos, išsitraukė ir į pareigūną nukreipė pistoletą. Visi kaltinamieji nuteisti ir už neteisėtą disponavimą šaunamaisiais ginklais, šaudmenimis, o A. Riabovas – dar ir už neteisėtą disponavimą narkotinėmis medžiagomis.

Teismas E. Kravčiukui skyrė subendrintą bausmę su 2020 metų birželio mėnesio nuosprendžiu – laisvės atėmimą 4 metams 8 mėnesiams. Subendrinus su 2015 metų liepos mėnesio nuosprendžiu skirtas laisvės atėmimas 4 metams 8 mėnesiams ir 26 MGL (979,16 euro) dydžio bauda.

E. Kravčiukui teismas iš dalies atidėjo laisvės atėmimo bausmės vykdymą: nustatė 1 metų laisvės atėmimo bausmę atlikti nedelsiant, o likusios bausmės vykdymą atidėjo pustrečių metų, įpareigojant jį visą bausmės vykdymo atidėjimo laiką dirbti arba būti užsiregistravusiam Užimtumo tarnyboje, dalyvauti elgesio pataisos programoje, nevartoti psichiką veikiančių medžiagų.

27 m K. Chadzevičiui teismas skyrė bausmę, subendrintą su 2020 metų rugsėjo mėnesio nuosprendžiu – laisvės atėmimą 13 metų.

A. Riabovui skirta su 2020 metų rugsėjo mėnesio nuosprendžiu subendrinta bausmė – laisvės atėmimas 13 metų ir vienas mėnuo.

Kaltinamųjų atsakomybę lengvinančių aplinkybių nenustatyta. Visi trys naujas nusikalstamas veikas padarė būdami teisti. E. Kravčiukas – tris kartus,K. Chadzevičius ir A. Riabovas – po kartą, neatlikę paskirtos bausmės ir neišnykus teistumui. Visi pripažinti recidyvistais. Tai atsakomybę sunkinanti aplinkybė.

„Kaltinamieji buvo sudarę veikimo ir pasirengimo įvykdyti nusikaltimą planą: planavo ir organizavo bendrininkų, tiek Latvijoje gyvenančių asmenų, tiek kitų kaltinamųjų šioje byloje, telkimą. Jie prašė padėti susisiekti su automobilio savininku, tarpusavyje susitikinėjo, tarėsi, kartu vyko į Joniškį, įgijo šaunamųjų ginklų, dujų balionėlį, metalinį strypą“, – sakė bylą nagrinėjusi Šiaulių apylinkės teismo Joniškio rūmų teisėja Sigita Rozgaitė.

Anot teisėjos, minėti kaltinamųjų veiksmai, jų pobūdis, intensyvumas, įgyti ginklai ir įrankiai, skirti sužaloti žmogų, rodo, kad aktyviai buvo rengiamasi susitikimui su asmeniu ir jo automobilio užvaldymui.

Rengdamiesi vykdyti plėšimą E. Kravčiukas ir K. Chadzevičius įgijo šaunamuosius ginklus, laikė juos su savimi vykdami į Joniškį 2018 metų sausio 24 dieną. Teismas konstatavo, kad visi kaltinamieji atliko pasirengimo vykdyti kvalifikuotą plėšimą veiksmus. Plėšimas padarytas dalyvaujant organizuotoje grupėje. Teismas pašalino iš kaltinimo aplinkybę – dėl didelės vertės turto.

Kaltinamieji dėl rengimosi apiplėšti automobilio pardavėją kaltais neprisipažino.

E. Kravčiukas teisme teigė, kad siekė nupirkti automobilį, kurį ketino perparduoti Latvijoje ir tokiu būdu uždirbti pinigų. Tvirtino keletą kartų skambinęs automobilio pardavėjui, lyg buvo susitarę dėl susitikimo ir automobilio apžiūros, tačiau toks susitikimas neįvyko.

K. Chadzevičius nurodė, kad jam nieko nebuvo žinoma apie automobilį, jis tiesiog vyko pasiimti daiktų.

A. Riabovas teigė, kad jam buvo siūloma važiuoti pažiūrėti daiktų, o į kitą gatvę užsuko E. Kravčiuko prašymu apžiūrėti automobilio.

Nepakluso pareigūnams

E. Kravčiukas savo kaltę dėl pasipriešinimo policijos pareigūnui pripažino iš dalies. Pripažino, kad nevykdė pareigūnų teisėtų reikalavimų. Jis 2018 metų sausio 24 dieną, apie 10 valandą, uniformuotiems policijos pareigūnams atvykus patikrinti jų automobilio, tikrinimo metu pradėjo bėgti.

Kaltinamąjį persekiojo policijos pareigūnas. Kaltinamasis pripažino girdėjęs šaukiant „stok“ ir „policija“, tačiau nestojo, nes norėjo išmesti ginklą.

Kaltinamasis neigė nukreipęs turėtą šaunamąjį ginklą į jį persekiojusį policijos pareigūną, tačiau tokius kaltinamojo teiginius teismas atmetė kaip kaltinamojo gynybinę poziciją.

Teismo vertinimu, šaunamojo ginklo išsitraukimas, jo laikymas rankoje, demonstravimas bei nukreipimas į pareigūną akivaizdžiai laikytinas grasinimu tuoj pat jį panaudoti. Ginklas užtaisytas nebuvo, tačiau ginklo saugiklis buvo nuleistas, tai yra kovinėje pozicijoje.

E. Kravčiukas dėl ginklo laikymo savo kaltę pripažino. Tai lengvinanti aplinkybė.

Kaltinamasis A. Riabovas savo kaltę dėl narkotinių medžiagų pripažino visiškai. Nurodė nusipirkęs narkotines medžiagas, kelis kartu parūkė, kitos buvo laikomos bute.

Planas – gerai apgalvotas iš anksto

Teismas nustatė, kad E. Kravčiukas, A. Riabovas, asmuo,kurio atžvilgiu ikiteisminis tyrimas atskirtas, ir K. Chadzevičius, veikdami organizuotoje grupėje, panaudodami šaunamuosius ginklus, nešaunamąjį ginklą ir metalinį strypą, rengėsi Joniškyje pagrobti automobilį.

Nuo 2017 metų gruodžio 31 dienos iki 2018 metų sausio 24 dienos kaltinamieji, susitarę įvykdyti plėšimą, ėmėsi veiksmų: siūlė Latvijoje gyvenantiems asmenims prisidėti prie rengiamos nusikalstamos veikos ir gauti už tai pinigų, taip telkė kitus bendrininkus.

Minėtų metų sausio 24 dieną minėti keturi asmenys A. Riabovo vairuojamu automobiliu iš Šiaulių atvyko į Joniškį, prie namo, kur gyveno automobilio pardavėjas. Šiauliečiai automobilyje turėjo metalinį strypą, E. Kravčiukas turėjo pistoletą su septyniais šoviniais, K. Chadzevičius – pistoletą su 10 šovinių, guminiais sviediniais, o dar vienas asmuo – dujų balionėlį.

Visi automobilyje laukė, kol iš namų išeis automobilio pardavėjas, tačiau nusikaltimo neįvykdė dėl nuo jų valios nepriklausančių aplinkybių – nusikalstama veika buvo užkardyta policijos pareigūnų.

E. Kravčiukas, bėgdamas nuo policijos pareigūnų, iš drabužių išsitraukė ir į jį besivejantį policininką nukreipė šaunamąjį ginklą – pistoletą.

K. Chadzevičius, bėgdamas nuo policijos Joniškyje, su savimi laikė šaunamąjį ginklą – pistoletą, tačiau kieme jį išmetė. Be to, jis namuose laikė šovinį.

A. Riabovas gyvenamojoje vietoje laikė šaudmenis ir šaunamuosius ginklus bei nedidelį kiekį (3,378 gramo) kanapių.