Gelbstimas mažylis sulaukė žmonių paramos

Gelbstimas mažylis sulaukė žmonių paramos

Gelbstimas mažylis sulaukė žmonių paramos

Vaikų ligų klinikose Šiauliuose gydomas metų ir septynių mėnesių Arminas atgauna jėgas: priaugo svorio, šypsosi, įsikabinęs atsistoja lovytėje. Po „Šiaulių krašto“ publikacijos apie šeimos tragediją atsirado neabejingų žmonių, dovanojusių nusilpusiam mažyliui drabužėlių, žaisliukų. Vis dėl to, nepaisant gerų naujienų, vaiko ateitis daug kam kelia nerimą.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Nerimaujama dėl mažylio kalbos

Medikų duomenimis, prieš porą savaičių vos šešis kilogramus svėręs Pakruojo rajono Žeimelio gyventojas Arminas dabar sveria beveik ašuonis kilogramus ir tris šimtus gramų.

Berniukas neturi jokių problemų dėl apetito — noriai valgo košytes, o, pavėlavus maitinimus, gydytojų žodžiais, akivaizdžiai susierzina, ima niurnėti.

Stipriai nuo bendraamžių savo raida atsiliekantis mažylis, medikų teigimu, sėkmingai mokosi — atsisveikindamas su iš palatos išeinančiais žmonėmis jau pakelia rankytę, o radęs kur įsikibti mėgina sėstis.

Daugiausiai nerimo, pasak Priėmimo-intensyviosios terapijos skyriaus vedėjos Liudos Gražinos Bekerienės, dabar kelia tik vaikučio kalba, nes išskyrus kelis neaiškius garsus, jis kol kas netaria nė vieno žodžio.

„Akivaizdu, kad yra uždaryti kalbos centrai, — “Šiaulių kraštui“ sakė gydytoja. — Mūsų uždavinys juos pažadinti. Privalome tai padaryti kuo skubiau, nes, vaikučiui augant, tai padaryti gali tapti vis sunkiau. Manau, kad mums pavyks.“

Mažiukui — žmonių parama

Po „Šiaulių krašto“ publikacijos “Šeimos tragediją atskleidė išsekęs mažylis“ (sausio 11 diena) redakcija sulaukė nemažai mažajam ligoniukui norinčių pagelbėti gyventojų skambučių bei elektroninių laiškų. Žmonės siūlėsi padėti, teiravosi, ko vaikučiui labiausiai reikia, domėjosi, ar galėtų paremti pinigais.

Žmonių siūlymus „Šiaulių kraštas“ perdavė Vaikų ligų klinikose kartu su berniuku gulinčiai bei mažylį priežiūrėti bei maitinti besimokančiai jo mamai.

Gegužės mėnesį savo 19-ąjį gimtadienį švęsianti mergina sakė, kad per kelias dienas ligoninėje jos sūnų aplankė ne vienas padėti norintis žmogus. Gyventojai padovanojo drabužėlių, žaisliukų, kitų vaikučiui reikalingų daiktų, pinigų.

Nerimo vis dar yra

Nepaisant laimingai pasibaigusios mažojo žeimeliškio istorijos, vis dar lieka klausimų. Ar, medikų žodžiais, sūnaus tinkamai prižiūrėti nesugebėjusi motina padarys viską, kad neva dėl netinkamos priežiūros bei maitinimo nusilpusiam berniukui vėl neprireiktų medikų pagalbos? Ar viską tinkamai padarys valstybės institucijos, kad tik per plauką tragedija nevirtusi istorija nepasikartotų iš naujo?

Į šiuos klausimus atsakymų prisipažįsta nerandantys ir klinikų, kuriose iki šiolei gydomas mažasis Arminas, medikai. Jie pripažįsta: dėl berniuko ateities vis dar labai neramu.

Priėmimo-intensyviosios terapijos skyriaus vedėja Liuda Gražina Bekerienė „Šiaulių kraštui“ sakė susisiekusi su sanatorijos “Gintaras“ Palangoje specialistais ir sutarusi dėl vaikučio reabilitacijos.

„Su mažiuku turėtų reabilituotis ir jo mama. Su ja kaip ir vaikeliu dirbs įvairių sričių specialistai, — sakė L. G. Bekerienė. — Viliuosi, kad socialinių įgūdžių akivaizdžiai stokojanti mergina, padedama specialistų — psichologų, socialinių specialistų — subręs. Tikiuosi, ji supras, kad yra svarbiausia sūneliui.“

Iki tol Pakruojo rajono vaiko teisių apsaugos tarnybos specialistų akiratyje nebuvusi šeima dabar įtraukta į socialinės rizikos šeimų sąrašą. Sustiprėjęs berniukas bus priimtas į vaikų darželį ir galės toliau vystytis specialistų priežiūroje. Apsispręsta, kad šeimą kone kasdien lankys socialinis darbuotojas bei kontroliuos, kad vaikučiui netruktų nei maisto, nei priežiūros.

Gal pagaliau ir medikai, privalėję akylai stebėti vaiko psichologinį bei fizinį vystymąsi, pagaliau susitars dėl jo profilaktinės priežiūros bei gydymo „ne tik popieriuje“?

Šaknys

Šiurpi visiškai nusilpusio berniuko istorija Lietuvą apskriejo prieš porą savaičių, kai iš Pakruojo ligoninės mažylis, tesvėręs vos šešis kilogramus, buvo atvežtas į Vaikų ligų klinikas Šiauliuose.

Medikai, iš pradžių įtarę, kad berniukas galėjo būti marinamas badu tokią versiją atmetė — tokį įtarimą paneigė atlikti kraujo tyrimai. Mažiukas namuose esą nusilpo, nes dėl motinos neišprūsimo buvo netinkamai maitintas bei prižiūrėtas.

Ne ką mažiau nei nusilpęs vaikutis Lietuvą sukrėtė jo mamos istorija. Mergina, dar būdama nepilnametė, buvo žaginama bei pastojo nuo savo tėvo. Armino tėvas — ir jos tėvas. Jis savo gyvenimą baigė savižudybe.

Kur buvo valstybės tarnybos, kai Žeimelį apskriejo žinia, kad merginos gyvenimą nuo keturiolikos metų traiškė jos pačios tėvas? Ar su ja, tuomet nepilnamete, dirbo psichologai, psichiatrai? Ar mergina buvo mokyta mylėti ar jai teikta kita tuomet itin reikalinga pagalba?

Atsakymų į šiuos klausimus nėra. Ir sukrusta tik dabar — per žingsnį nuo tragedijos.

PAMOKOS: Medikų priežiūroje spėriai sveikstantį berniuką globoja ir jo mama. Ji, anot medikų, noriai mokosi prižiūrėti sūnų.

SUVOKIMAS: Vaiko motina Janina Grigelionytė prisipažįsta supratusi, kad sūnelis silpsta, tačiau apie tai pasakiusi ne medikams, o berniuko močiutei.

NERIMAS: Vaikų ligų klinikos Priėmimo-intensyviosios terapijos skyriaus vedėja Liuda Gražina Bekerienė neslėpė nerimo dėl mažojo žeimeliškio ateities.

Jono TAMULIO nuotr.

„Stipriai nuo bendraamžių savo raida atsiliekantis mažylis sėkmingai mokosi — atsisveikindamas su iš palatos išeinančiais žmonėmis jau pakelia rankytę, o radęs kur įsikibti mėgina sėstis.“