
Naujausios
Galvijai kenčia badą, šunys – dvesia
Skurdi ūkio aplinka, mėšle vaikštantys nuo pašarų trūkumo sulysę ir nusilpę galvijai, čia pat – perkarusio šuns dvėseliena, smarvė – tokį vaizdą užvakar išvydo veterinarijos specialistai, operatyviai nuvykę į Šiaulių rajone, Ramučių kaime (Kuršėnų kaimiškoji seniūnija) įsikūrusį pieno ūkį.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Aptiktas kritęs šuo
„Vaizdas apgailėtinas“, – taip situaciją pieno ūkio įkūrėjos, 125 galvijų augintojos sodyboje apibūdino Šiaulių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiasis veterinarijos gydytojas--inspektorius Vladas Garbenis.
Informaciją apie galimai badą kenčiančius galvijus, iš kurių net penkios dešimtys – melžiamų karvių, vetenarijos specialistai gavo pasklidus žiniai apie šiame ūkyje nudvėsusį keturkojį, kurio apžiūrėti bei bendros situacijos įvertinti savaitgalį skubėjo gyvūnų globėjai.
Sodyboje tąsyk buvo rasti ne tik kritusio šunelio palaikai, bet ir dar keli 53 metų ūkininkės augintiniai: mažesnįjį keturkojį, kuris, spėjama, taip pat, kaip ir kritęs šunelis, kentė badą, gyvūnų globotojai išsivežė, o Kaukazo aviganį teko palikti.
Badas
Keliolika metų veikiančiame pieno ūkyje vakar apsilankius veterinarijos specialistams vaizdas, jų žodžiais, buvo šokiruojantis: galvijai akivaizdžiai išbadėję, žemesnio negu vidutinis įmitimo.
Apžiūrėjus kritusio šuns palaikus, nekilo nė menkiausios abejonės, jog keturkojo nudvėsimo priežastis – badas.
Ūkio patalpose atsargų gyvuliams beveik nerasta. Pagal tai ir pagal gyvulių išorinę išvaizdą, galima daryti prielaidą, jog jie nebuvo tinkamai šeriami gal net du ar tris mėnesius.
Ūkio 53 metų savininkė pripažino klaidas. Moteris verkdama aiškino pritrūkusi ir pinigų, ir atsargų, tad galvijus šerdavusi daugiausiai šiaudais, o miltų duodavusi tik melžiamoms karvėms.
Pasak V. Garbenio, šitaip šeriami galvijai, kaip buvo šerti, galėtų išgyventi dar apie mėnesį – paskui imtų kristi ar prasidėtų ligos.
Per didelę darbo patirtį visokių vaizdų matęs specialistas sakė, jog šis ūkis niekada neblizgėjo tvarka. Nebuvo jame ir tinkamai tvarkomi gyvulių apskaitos dokumentai – pažeidimų dėl to buvo aptinkama reguliariai, o ūkio savininkė sulaukdavo sankcijų. Tačiau, kad gyvuliams pritrūktų dar ir pašarų, to anksčiau nebuvo užfiksuota nėsyk.
Pienas vartotojams iš šio ūkio buvo tiekiamas iki šiol. Apie pieno kokybės suprastėjimą žinių nėra.
Bus perduota teisėsaugai
Šiaulių maisto ir veterinarijos tarnyba vakar kreipėsi į Šiaulių rajono savivaldybę su prašymu ieškoti būdų, kaip galima nedelsiant padėti išbadėjusiems ir spėriai silpstantiems gyvuliams.
Apie įvykį bus informuota policija. Neatmetama, kad pareigūnai inicijuos ikiteisminį tyrimą dėl žiauraus elgesio su gyvūnais.
Maisto ir veterinarijos tarnyba savo ruožtu rengia dokumentus teismui ir tikisi, kad teismas pieno ūkio savininkei dėl gyvulių nepriežiūros pateiks įpareigojimus.
Pasak V. Garbenio, atvejų, kai augintojai savo ūkiuose laiko gyvulius ir jų tinkamai nešeria, neprižiūri, nors ir pavienių, vis dėlto pasitaiko.
Prašys ūkininkų paramos
Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras informavo žinantis, kad aplinkos netvarkos minėtame pieno ūkyje esama. Sodyba, anot mero, yra visai greta kelio, todėl gerai matoma ir garbės rajonui nedaranti. Situacijos įvertinti į Ramučius kartą jau vyko rajono Savivaldybės sanitarijos specialistė – ūkininkė tąkart įpareigota apsitvarkyti.
Meras įpareigojo Kuršėnų kaimiškosios seniūnijos seniūnę Editą Mileikienę skambinti rajono galvijų augintojams ir prašyti paramos pašarais badaujantiems gyvuliams.
Meras, būdamas galvijų augintojas, pažadėjo ir pats į Ramučių pieno ūkį nugabenti priekabą šieno.
A. Bezaras ketina apsilankyti ūkyje ir įvertinti situaciją. Merui keista, kad karvių apsėklinimo darbus reguliariai vykdžiusi specialistė ekstremalios situacijos fermoje nepastebėjo.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiasis gydytojas–inspektorius Vladas Garbenis neslėpė esantis šokiruotas. Specialistas įsitikinęs, jog situaciją ūkyje turėtų aiškintis ir teisėsauga.
Šiaulių VMVT nuotr.
Šiaulių rajone, Ramučių kaime, įsikūręs pieno ūkis: baisi netvarka ir išbadėję gyvuliai.
Sprendžiant pagal galvijų išvaizdą, badą jie kentė ne vieną mėnesį.