
Naujausios
Gaisro dūmai dangų nudažė juodai
Trečiadienio pavakarę Šiaulių rajono Kužių seniūnijos Beržynės kaime esančioje UAB „Ortmeta“ antrinių atliekų tvarkymo aikštelėje kilo milžiniškas gaisras. Dangų aptemdęs dūmų stulpas buvo matomas ne tik iš Šiaulių miesto, bet ir iš tolimesnių Šiaulių rajono vietovių. Žala aplinkai gali siekti ne vieną dešimtį tūkstančių eurų.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Degė atliekos
Apie degančias antrines žaliavas Bendrojo pagalbos centro telefonu pranešta 17 valandą.
Dūmų stulpas tuo metu jau intensyviai juodino dangų. Operatyviųjų tarnybų, Kužių seniūnijos telefonai netilo: gyventojai iš skirtingų gyvenviečių atakavo klausimais – kas ir kur dega, ar juodi dūmai nepavojingi sveikatai, ar nėra sprogimo grėsmės ir t.t.
Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Kęstutis Bautronis nieko gero nežadantį juodų dūmų stulpą išvydo pakeliui į namus. Vadovą netrukus pasiekė ir informacija apie nelaimę.
Ugniagesiai, policijos pareigūnai, greitosios medikai jau vyko į Šiaulių miesto ir Kužių miestelio kaimynystėje esantį Šiaulių rajono Beržynės kaimą.
Pareigūnai skubiai aptvėrė gaisro teritoriją. Laimei, vieta palyginti atoki, o apleistų gamybinių pastatų teritorijoje įmonės dar tik kuriasi.
Atliekų didžiąją dalį sudarė perdirbti tinkami žvejybiniai trosai, tinklai, vielos, virvės ir kita. Jų gesinimo darbus sunkino tai, kad neseniai sandėliavimo aikštelę įkūrusi įmonė neturi priešgaisrinio tvenkinio. Tad prašyta leisti pasinaudoti arčiausiai gyvenančių žmonių tvenkiniais.
Gyventojai, pasak K. Bautronio, nebuvo linkę dalytis dėl sausros senkančiu vandeniu – teko net įsikišti policijos pareigūnams.
Ugniagesių vadas netrukus pats perėmė vadovavimą gaisro gesinimo operacijai.
K. Bautronio žodžiais, sintetinės žaliavos – trosai valai ir panašiai – besilydydamos ir šaldomos pilamo vandens tarsi apsivilko gaubtais. Nors išorėje degimo bei smilkimo nebebuvo, procesas vyko viduje, tai kėlė grėsmę, kad užgesintas gaisras akimirksniu vėl gali įsiplieksti.
Nerimo būta ir dėl atliekų krūvų, kurios maždaug dešimties kvadratinių metrų aikštelės plote buvo supiltos ir prie pat statinio – ugnis jau mėgino kibti į jo sieną bei stogą.
Ugniagesiai nustūmė degančias atliekas nuošaliau ir užgesino pastatą.
Sustabdyti gaisro plitimą pavyko iki 19 valandos vakaro, o 20 valandą gaisras buvo užgesintas, paliekant tik stebėjimą iki vėlyvo meto.
Vakar iš ryto ugniagesiai dar kartą vyko apžiūrėti gaisravietę.
Gaisro gesinimo metu dirbo apie tris dešimtis ugniagesių: Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnų ir savivaldybių gelbėtojų. Dalis jų – su specialia karščiui atsparia ekipiruote. Buvo atvarytos devynios gaisrinės mašinos, autokeltuvas, traktorius, gelbėjimo darbų koordinavimo štabo automobilis.
„Gaila buvo žiūrėti į vyrus, kurie, esant didesnei negu 30 laipsnių oro temperatūrai, buvo priversti dirbti su kovine apranga. Dėkui jiems, kad ir esant tokioms sąlygoms, viską atliko iki smulkmenų gerai“, – gražių žodžių ugniagesiams negailėjo K. Bautronis.
Atliekas sandėliavusiai įmonei, anot vadovo, gaisras didelės žalos greičiausiai nepadarė, teks susidėti tik išdužusius degti pradėjusio pastato langus.
Esą gaisrą užgesinti būtų buvę kur kas sunkiau ir pasekmės galėjo būti skaudesnės, jeigu tuo metu būtų buvę vėjuota. Laimei, vėjo nebuvo, tad žiežirbuojantys dūmai sklido ne į šonus, o kilo į viršų.
Skaičiuojama žala aplinkai
Kol kad nė viena gaisro versija nei patvirtinta, nei atmesta – gali būti, kad atliekos smilkti pradėjo nuo karščio, gali būti, kad jos buvo padegtos, o gal tai įvyko dėl neatsargaus elgesio arba netyčinės žiežirbos.
Siekiant išsiaiškinti gaisro priežastį Šiaulių apskrities policijos komisariate pradėtas ikiteisminis tyrimas. Įvykio vietoje dirbs ekspertai.
Tyrimą dėl aplinkai padarytos žalos pradėjo ir Aplinkos apsaugos departamento Šiaulių valdyba. Šios valdybos viršininkas Almantas Gajauskas neabejoja, kad žala aplinkai buvo padaryta ir greičiausiai nemenka.
Gaisravietėje dirbę ir per gaisrą, vakar aplinkosaugos inspektoriai tęsė darbą. Buvo atliekami tyrimai, matavimai, imami degusių medžiagų mėginiai. Baigus tyrimą bus įvertintas padarytos žalos dydis.
Paaiškėjus, kad gaisras kilo dėl žmonių veikos ar perdirbti tinkančias atliekas sandėliuojančios įmonės darbo pažeidimų, kaltiesiems teks atlyginti žalą aplinkai.
Žmonės jautė dvoką
Beržynės kaimas, kuriame kilo gaisras, yra visai šalia Kužių miestelio.
Vietos seniūnė Jolanda Rudavičienė tą pačią valandą, kai dangų nudažė juodi dūmai, vyko į gaisravietę, kad gautų specialistų atsakymą, ar neverta perspėti arčiausiai gyvenančius žmones apie galimą pavojų bei neparaginti jų evakuotis.
Nepaisant to, kad gavo patikinimą, jog realios grėsmės žmonių sveikatai ar gyvybei nėra, ji vis dėlto aplankė kai kuriuos gyventojus.
„Žmonės buvo smarkiai sunerimę. Kai kurie skundėsi jaučiantys tarsi plastiko, tarsi cheminių medžiagų dvoką“, – teigė seniūnijos vadovė.
Daugiausiai skundų sulaukta iš greta Kužių miestelio esančių kolektyvinių sodų gyventojų.
Nors gaisravietėje visą laiką budėjo ir greitosios medicinos pagalbos ekipažas, pagalbos niekam neprireikė.
Šiaulių PGV nuotr.
Antrinių žaliavų gaisrą trys dešimtys ugniagesių gesino ne vieną valandą.
Smulkinimo laukusios antrinių žaliavų, atvežtų iš Norvegijos, krūvos perdirbti jau nebetinkamos.
Gaisro pasekmės.
Loretos KLICNER nuotr.
Dūmų stulpas buvo regimas ir už keliolikos kilometrų nuo gaisravietės.