Ežeras pasiglemžė dar vieno žvejo gyvybę

Redakcijos archyvo nuotr.
Nesaugus ledas kiekvienais metais pasiglemžia gyvybių. Žvejai – bene vieninteliai, kurie nepaiso įspėjimo elgtis saugiai. Ugniagesių gelbėtojų prašymo nelipti ant nesaugaus telkinių ledo ir nerizikuoti savo gyvenimu, klauso tik dalis.
Antradienį Apušio ežeras Kelmės rajone, Tytuvėnėlių kaime, pasiglemžė žmogaus gyvybę. 64 metų žvejys nuskendo, lūžus ežero ledui.
Gelbėtojai tvirtina: ledas vis dar per plonas, kad būtų 100 procentų saugu.

Padėti nepavyko

Nelaimės šauksmo Kelmės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiai sulaukė antradienį, po 11 valandos ryto. Į įvykio vietą bematant išskubėjo Tytuvėnų komandos gelbėtojai ir ugniagesiai iš Kelmės. Iškviesti ir narai į Šiaulių priešgaisrinės gelbėjimo valdybos.

Atvykę rajono gelbėtojai, ant ežero ledo, keli šimtai metrų nuo kranto, pamatė boluojančią žvejo liemenę, vyro jau nebesimatė, jis buvo paniręs po vandeniu. Gelbėjimui skirtomis ledo rogėmis, prisirišę apsaugines virves, vyrai priartėjo prie įlūžusios eketės ir ištraukė iš vandens žvejį. Paguldytas ant rogių vyras pargabentas į krantą, jis neberodė jokių gyvybės ženklų.

Krante nelaimėlio jau laukė medikai, kurie dar bandė jį gaivinti. Tačiau pastangos buvo bevaisės – gyvybė užgeso.

Kelmės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pamainos viršininką tą dieną pavadavusio vyriausiojo specialisto Modesto Selemonavičiaus žiniomis, nelaimės rytą pažvejoti ant Apušio ežero ledo atvyko dviese. Draugai eketes išsikirto skirtingose vietose. Staiga vienas išgirdo draugą šūktelint ir pamatė, kad jis įkritęs į vandenį. Vyras nulaužė surastą šaką ir nuskubėjo į pagalbą.

Pamatęs, kad šaka skęstančiajam padėti nepavyks, žvejys grįžo į krantą ir nubėgo kviesti pagalbos. Grįžo su talkininku ir virve. Tačiau lediniame vandenyje pabuvęs nelaimėlis jau nesugebėjo virvės išlaikyti taip, kad pavyktų jį ištraukti iš eketės ant ledo. Tik tuomet suskubta į nelaimės vietą kviesti gelbėtojus.

„Gelbėjimo operaciją sunkino tai, kad iš vienos kranto pusės meldais apaugęs ežeras užšalęs netolygiai, yra nemažai properšų. Gelbėtojams artinantis prie įkritusio žvejo, ledas braškėjo, kai kur matėsi tyvuliuojantis vanduo“, – apie įvykį pasakojo M. Selemonavičius.

Jo teigimu, skendęs žvejys buvo ne tik su liemene, kuri apsaugojo bent jau tiek, kad jis nenugrimztų į ežero dugną, bet turėjo ir smaigus. Deja, nelaimės akimirką turimomis priemonėmis vyras pasinaudoti nesuspėjo, ilgiau pabuvęs lediniame vandenyje jo organizmas tiesiog atšalo.

„Pasielgta nesaugiai ir neatsakingai“, – liūdnai pasibaigusią gelbėjimo operaciją apibendrino gelbėtojas.

Policija 64 metų vyro mirties priežasčiai patikslinti pradėjo ikiteisminį tyrimą.

Ant pirmo žiemos ledo lipantys žvejai – kiekvienų metų problema, neretai pasibaigianti tragiškai.

Vien praėjusį šeštadienį šalyje skendo penki žmonės – keturių gyvybių išsaugoti nepavyko.

Po 11 valandos ryto Kaišiadorių rajone, Žiežmarių apylinkės seniūnijoje, Avilių kaime, į tvenkinį įkrito vyras. Atvykus ugniagesiams, žmogus jau buvo ištrauktas ir gaivinamas. Vyras buvo perduotas atvykusiems greitosios pagalbos medikams.

Po 14 valandos Jurbarko rajone, Mituvos upėje, pastebėtas plūduriuojantis žmogaus kūnas. Skenduolį ištraukė atvykę ugniagesiai.

Prieš 17 valandą Šilutės rajone, Kintų seniūnijoje, Aukštumalų kaime, Tenenio upėje, įlūžo žvejai. Atvykus ugniagesiams, buvo įlūžę trys žvejai. Juos ugniagesiai ištraukė iš vandens, tačiau medikai konstatavo jų mirtį.

Ledo žvejyba vis dar pavojinga

Gelbėtojai įspėja: šiuo metu ant vandens telkinių esantis ledas dar plonas ir nesaugus – lipdami ant ledo žmonės rizikuoja savo gyvybe.️

Kad būtų išvengta nelaimių ant ledo, būtina žinoti:

* Tvirtas ledas visada turi mėlyną arba žalią atspalvį, o matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio ledas yra netvirtas, nes jame yra daug oro.

* Trapus, plonas ledas būna tose vietose, kur jame įšąla medžių šakos, lentos ir kiti daiktai, taip pat arti krūmų, medžių, nendrių. Netvirtas ledas susidaro ir tose vietose, kur įteka upeliukai, kur yra šaltinių.

* Einant ledu reikia aplenkti vietas, kurios apneštos sniegu arba pripustytos pusnių, nes po sniegu ledas visada yra plonesnis.

* Ypač atsargiems reikia būti prie kranto, nes čia ledas silpnesnis ir jame gali būti įtrūkimų.

* Ledas labai pavojingas ir atodrėkio metu.

Draudžiama vykdyti bet kokią veiklą ant ledo neturint specialių smaigų, kuriais pasinaudojus būtų galima įlūžus išlipti ant ledo, ir tamsiuoju paros metu nedėvint liemenės ar kitos aprangos su šviesą atspindinčiais elementais.