Dingo žmogus! Policija prašo pagalbos

Policijos archyvo nuotr.
Žmogaus paieškoje dalyvauja maksimalios pareigūnų pajėgos.
Gausios Šiaulių policijos darbuotojų pajėgos tęsė antradienį iš namų Šiaulių rajone Linartų kaime išėjusio ir pradingusio 81 metų Antano Lido paiešką. Dingimo dieną į pagalbą pasitelkus kinologą su tarnybiniu keturkoju bei kariškių sraigtasparnį su termovizine įranga, vakar į dangų buvo pakelti dar ir dronai. Tačiau iki pavakarių pastangos nedavė jokio rezultato.

Dingusių žmonių paieškos – psichologiškai ir fiziškai bene sunkiausių policijos užduočių, kurių sėkmingai baigčiai išnaudojamos visos įmanomos priemonės ir būdai.

Iki pavakarių – tyla

Garbaus amžiaus A. Lidas iš namų išėjo antradienio rytą. Vyras taip ir negrįžo. Jis serga senatvine demencija, sunkiai orientuojasi aplinkoje ir ją vertina neadekvačiai, todėl išėjo vilkėdamas ne pagal sezoną – tik baltinius ir kelnes, bei avėdamas vadinamuosius kroksus.

Dingusio linartiškio artimieji antradienį kreipėsi ne tik į policiją, bet ir per socialinius tinklus, prašė pagalbos ieškant senolio.

Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariato darbuotojai susitelkė paieškai – šukavo Kurtuvėnų apylinkes, krėtė atokiausias vietas, neaplenkdami ir kapinių. Tačiau bet kokios pastangos buvo nerezultatyvios – žmogus nerastas, nesulaukta ir pranešimų apie jo pasirodymo arba buvimo vietą.

Vakare paieškai pasitelktas krašto apsaugos sraigtasparnis, kuriuo, primontavus termovizinę įrangą, dingusiojo Kurtuvėnų apylinkėse ieškota iki vidurnakčio. Senolio rasti nepavyko.

Trečiadienį paiešką apsispręsta tęsti pasitelkiant dar ir policijos dronus, į pagalbą asmenine įranga atskubėjo ir vienas savanoris, prisijungė dar keli gyventojai. Policija dar kartą kreipėsi į žmones su pagalbos prašymu, pastebėjus apylinkėse klaidžiojantį vyrą, tuoj pat skambinti Skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112.

Iki ketvirtos valandos po pietų paieška nebuvo pasistūmėjusi.

A. Lidas prieš metus taip pat buvo pasišalinęs iš namų ir jį išgelbėjo vienos Vaiko teisių apsaugos tarnybos darbuotojos pastabumas. Naktį važiuodama tarnybos reikalais, nesiorientuojantį vyrą ji pastebėjo Aukštelkės gyvenvietėje, už keliolikos kilometrų nuo vyro gyvenamosios vietos. Tada jis buvo surastas po pusės paros. Moteris išgelbėjo senolį nuo mirties, nes buvo šalta vasario naktis.

Išbandomi visi būdai

Bendros statistikos, kiek šalies policijos komisariatų pareigūnai kiekvienais metais įvykdo žmogaus paieškos operacijų, nėra. Tačiau aišku – jų nėra reta. Kiekvieną kartą metamos maksimalios žmonių pajėgos, neretai pasitelkiant ne vien žmogiškuosius pareigūnų, savanorių išteklius, tarnybinius keturkojus, bet ir technines galimybes – dronus, kariškių arba Valstybės sienos apsaugos tarnybos sraigtasparnius.

Dauguma operacijų baigiasi sėkmingai, tačiau policijos pareigūnai skaičiuoja ir ne vieną tragišką atvejį, kai išėję grybauti ar uogauti senoliai dėl silpnos sveikatos, netikėtai miške patirtos traumos, orientacijos praradimo ar išsikrovusio mobiliojo telefono į namus negrįžo ir net nerasti jų palaikai.

Atėjęs pavasaris policijai ir vėl kelia nerimo: daugiausiai žmonių paprastai tenka ieškoti būtent ilgėjant dienai, o ypač vasarą, kai garbaus amžiaus žmonės, nepaisydami negalavimų ir amžiaus, išsiruošia į miškus uogų bei grybų.

Primename tik kelias sėkmės istorijas, aprašytas „Šiaulių krašte“ pastaraisiais metais.

Šių metų sausį buvo gautas pranešimas, kad iš Naujosios Akmenės slaugos ligoninės pasišalino 83 metų pacientas. Ant kojų nedelsiant sukelti Akmenės rajono policijos komisariato pareigūnai. Buvo apvažiuoti Naujojoje Akmenėje, Ramučių gatvėje esantys penkiaaukščių kiemai, apeitos visos laiptinės, apieškotas artimiausias miškelis, netoliese esantys laukai. Pareigūnai nuvyko ir į vyro sodo namelį. Tačiau ir ten pradingėlis nerastas.

Apie 19 valandą į pagalbą nuspręsta kviestis Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato kinologus Marių Mižutavičių ir Aivarą Rinkevičių. Kinologai su tarnybiniu šunimi Hašu įsijungė į vyro paiešką.

Darbą sunkino nepalankios oro sąlygos – lijundra, dulksna bei tamsus paros metas. Bet vis tik keturkojis pėdsekys sugebėjo pademonstruoti savo gabumus ir profesionalumą bei pareigūnus nuvedė link Ramučių gatvės esančio miškelio, kur pusvalandis po 21 valandos kinologų šuo dingusį vyrą ir surado. Sąmoningas, tačiau sušalęs, jis perduotas medikams.

Pakilo sraigtasparnis

2020 metų spalio mėnesį „Šiaulių krašte“ rašyta apie Akmenės rajono Karpėnų miške paklydusį 42 metų miškakirtį, kurio policijos pareigūnai po dvi dienas.

Vyras į mišką atvyko atlikti miško kirtimo darbų, tačiau atsiskyrė nuo savo kolegų ir pasiklydo. Kolegos pastebėję, jog vyro nėra, grįžo į tą vietą, kurioje paskutinį kartą jį matė, tačiau ten nieko nerado, buvo paliktas tik šalmas.

Dingusiojo paieškai nedelsiant buvo sutelktos gausios Joniškio, Akmenės, Telšių bei Šiaulių policijos pareigūnų pajėgos. Dingusiojo mobiliojo ryšio telefonas visada buvo įjungtas. Pareigūnai nuolat bendravo su kolega, kuriam dingusysis vis paskambindavo ir kuriam apie 13 valandą nurodė, kad yra palaukėje, tačiau jokių objektų nemato. Po 16 valandos susisiekus su žmogumi, jis negalėjo nurodyti savo buvimo vietos.

Paprašius išeiti į palaukę ir ten laukti policijos pareigūnų, dar kartą išvažinėta aplink mišką su įjungtu garsiniu signalu bei švyturėliais. Nepaisant to, nei garsinio signalo nei švyturėlių ieškomas asmuo neužfiksavo.

Vakarop į paiešką buvo pasitelkti kinologai. Pagal gautas vyriškio mobilaus ryšio telefono buvimo koordinates, apvažiuota bei apeita vietovė, visas miškas, visgi surasti nelaimėlio nepavyko.

Spalio 20-ąją miške dirbo apie 25 pareigūnus. Dingusiojo paieškai pasitelktas sraigtasparnis, tačiau iki pietų paieška ir vėl nedavė rezultatų.

Po kelių valandų vyrą pagaliau surado. Operacijose dalyvavo dešimtys pareigūnų, buvo pasitelktas tarnybinis šuo ir sraigtasparnis.

2019 metų liepos 17-osios vakarą Šiaulių apskrities policija sulaukė pranešimo apie pasiklydusius grybautojus 73 ir 79 metų šiauliečius, grybauti jie automobiliu.

Kai policijos pareigūnai mobiliuoju telefonu susisiekė su vyrais, jie nurodyti tikslios savo buvimo vietos negalėjo. Sakė, kad važiavo link Kuršėnų ir, gali būti, kad šiuo metu randasi Šiaulių rajone, Raudėnų kaimo miške.

Tačiau pasiklydėlių telefonų paskutinė aktyvizacijos vieta rodė, kad senoliai turėtų būti Telšių rajone, prie Tryškių esančiuose miškuose.

Tad ieškoti jų išvažiavo jungtinės pajėgos – Šiaulių ir Telšių apskričių policijos pareigūnai.

Tryškių seniūnijoje, Leilėnų kaime, buvo rastas pasiklydėlių paliktas automobilis. Važinėdami ir vaikščiodami miško keliukais bei takeliais, pareigūnai signalizavo garso ir šviesos signalais. Telefonu senjorai sakė, kad garso signalus girdi, tačiau miške sunku orientuotis, kurioje pusėje jie girdėti.

Apie trečią valandą nakties į pagalbą pareigūnams buvo išsiųstas kinologas su dvejų metų belgų aviganiu Kingu. Tačiau ir jis pareigūnų pas dingusiuosius nenuvedė.

Apie 8 valandą ryto pareigūnams Valstybinės miškų urėdijos Kuršėnų regioninio padalinio specialistas pranešė, jog senoliai surasti. Po tamsios ir šaltos miške praleistos nakties senjorams medikų pagalbos neprireikė.

Senolę surado keturkojis

2019 metų spalio mėnesį uogauti į Aukštelkės mišką išėjo ir pasiklydo 74 metų Šiaulių gyventojas.

Į pagalbą iškviesti policijos pareigūnai leidosi į paiešką ir per porą valandų senolį surado nuklydusį Rėkyvos pusėje. Naktį praleidęs medyje, vyras pareigūnų pasirodymu labai apsidžiaugė ir žadėjo į mišką daugiau kojos nekelti.

2016 rugpjūtį ant kojų buvo sukeltos Šiaulių apskrities pareigūnų pajėgos ieškoti miške pasiklydusios senolės.

Iš Šiaulių į mišką Rėkyvoje autobusu prisirinkti miško gėrybių nuvyko garbaus amžiaus pora. Pradėjus uogauti po kurio laiko vyras pastebėjo, kad žmonos niekur nematyti. Bandė jos ieškoti, tačiau nesėkmingai.

Į vietą nuvykę pareigūnai pradėjo ligotos 85 metų moters paiešką. Buvo iškviesti kinologai su šunimi. Belgų aviganė Lota vos tik gavusi komandą iškart parodė, kad netoliese yra žmogus ir nuskubėjo jo ieškoti. Netrukus pasigirdo lojimas – keturkojis surado pasiklydusią uogautoją.

Moteris buvo šlapia, purvina ir sušalusi. Ji pareigūnams sakė, kad „galva susisuko ir pati nebežino, kur esanti“. Vedama iš miško senolė tegalėjo paeiti vos 100 metrų, daugiau jėgų nebeturėjo. Nors jau buvo sutemę, pareigūnai sumeistravo neštuvus ir į juos įsodinę paklydėlę per pelkę pasikeisdami nešė ją apie 3 kilometrus. Anot pareigūnų, moteris aplinkoje nebesiorientavo, vis sakė, kad visi eina ne į tą pusę. Išnešus iš miško, močiutė perduota medikams.

Prisijungti prie gelbėjimo operacijos buvo iškviestas ir Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų sraigtasparnis, tačiau kadangi šuo žmogų aptiko gana greitai, jo pagalbos neprireikė.

Miško vietovė labai pelkėta, sunkiai praeinama, tad pareigūnai stebėjosi, kaip garbaus amžiaus moteris sugebėjo nueiti taip toli. Ne pirmą kartą gelbėję paklydėlius, Šiaulių apskrities pareigūnai sakė, kad jei nebūtų pavykę moters surasti, tokiomis sąlygomis, ji ko gero nebūtų sulaukusi ryto.

Susijusios naujienos