
Naujausios
Benamiai šilumos ieško valdiškuose namuose
Paspaudus sausio šalčiui operatyvios pagalbos tarnyboms vėl tenka gelbėti benamius arba alkoholio padauginusius asmenis. Tiesa, pastebima, kad tų, kurių sveikatai ir gyvybei iškilęs pavojus sušalti, kasmet mažėja. Ši žiema – ne išimtis. Šiaulių miesto laikino apgyvendinimo tarnyba kasnakt priima apie 35 benamius. Dauguma jų ateina patys.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Rinkdavo lyg uogas
„Tik vieną kitą šiemet vežėme. Rimčiau apšalusių kol kas nepasitaikė“, – vakar sakė Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausioji gydytoja Eugenija Kukaitienė.
Pasak medikės, vienas žmogus praėjusį šeštadienį pastebėtas gulintis ir snaudžiantis Šiauliuose, greta Vilniaus gatvės bulvaro. Jis buvo neblaivus, rankos pamėlusios, todėl nuspręsta dėl išsamesnės apžiūros gabenti į Respublikinę Šiaulių ligoninę.
Kitą vyrą, įtarę nedidelį nušalimą, greitosios medikai į ligoninę vežė pirmadienį, tačiau nelaimėlis iš čia paspruko, net nespėjus jo apžiūrėti.
Keletas namų neturinčių, dažniausiai neblaivių asmenų, siekiant apsaugoti juos nuo gresiančio sušalimo, greitosios pagalbos automobiliu vežti tiesiai į Laikino apgyvendinimo tarnybą Pakruojo gatvėje 41.
„Galvoju, gal tie benamiai, kurie po atviru dangumi leisdavo ištisus metus, tiesiog išmirė... O kiti vis tiek turi savus, randa, kur prisiglausti ir pernakvoti“, – svarsto E. Kukaitienė.
Ji lygina situaciją prieš kelerius metus ir dabar – anksčiau šąlančius benamius medikams tekdavę gelbėti dešimtimis.
„Rinkdavome kaip uogas. Vienus – parkritusius ant suolelių, kitus – nuo šaligatvių, trečius – iš daugiabučių laiptinių. Būdavo ir mirtinai sušalusių. Ne vienas rastas ir užsnigtas“, – sakė medikė.
Įtarus apšalimą ar kūno atšalimą, nelaimėliai būdavo masiškai gabenami į gydymo įstaigą. Kiti – į Nakvynės namus.
Vyriausiosios gydytojos žodžiais, greitosios medikai tuomet tarsi teikdavo savotišką benamių asmenų pavėžėjimo paslaugą.
„Būdavo, prisigeria ir skambina mums, kad jiems šalta, kad gali sušalti, kad reikia į Pakruojo gatvę... Ryte ten išsimiega ir išeina. Vakare vėl „užsisako“ greitosios automobilį“, – ankstesnių metų praktika dalijasi tarnybos vadovė.
Jos manymu, piktnaudžiaujančiųjų galėjo sumažėti ir dėl smarkiai atšilusių žiemų – esant tik keliems laipsniams žemiau nulio, benamiai apgyvendinimo įstaigą galbūt pasiekia ir pėstute.
Nakvynė laiptinėje – beveik nebeįmanoma
Šiaulių apskrities policija per parą sulaukia vidutiniškai tik vieno skambučio apie viešose vietose arba namų laiptinėse žiemojančius asmenis.
„Jei benamis žmogus neblaivus, išsiblaivyti jis „apnakvindinamas“ šiltose policijos komisariato laikino sulaikymo patalpose, jei spėjama, kad gali būti apšalęs – kviečiami medikai, trečiu atveju – į Nakvynės namus“, – informavo Šiaulių policijos atstovė Gailutė Smagriūnienė.
Pareigūnai sako taip pat pastebintys, kad benamių, kuriems reikia operatyviosios pagalbos, kiekvienais metais mažėja.
Ankstesnėmis žiemomis, prieš 8 ar 10 metų, pasak G. Smagriūnienės, policiją tiesiog atakuodavo daugiabučių gyventojai, kurių laiptinėse benamiai įsigudrindavo įsirengti guolius, neretai – ir tualetą.
„Dabar patekti į daugiabučių laiptines sudėtinga dėl koduotų durų. Namų neturintiems asmenims tenka ieškoti alternatyvų“, – sako policijos atstovė.
Priimti privalu
Šiaulių miesto savivaldybės socialinių paslaugų centro Laikino apgyvendinimo tarnybos socialinio darbo organizatorės Danutės Bogušienės teigimu, kasdien vidutiniškai 35 žmonės, neturintys namų, praveria įstaigos duris ir paprašo juos apnakvindinti. Jiems įrengtos specialios patalpos su 40-čia lovų.
„Turiu konstatuoti, kad piktnaudžiavimo greitąja ar policija metai jau praėję. Dauguma benamių dabar apgyvendinimo tarnybą pasiekia patys“, – sakė D. Bogušienė.
Pasak jos, į tarnybą sausio mėnesį greitoji pagalba vyko iš viso 13 kartų, daugiausiai dėl gyventojų sveikatos sutrikimų, ir tik keletą kartų į čia buvo atvežti žmonės.
Pavieniais atvejais į Pakruojo gatvę vyko ir policija.
D. Bogušienės teigimu, pastaraisiais metais benamių asmenų gretos smarkiai sumažėjusios – ir dabar laikinos nakvynės prašosi dažniausiai vis tie patys asmenys, o naujų – tik vienas kitas.
Vadovės žodžiais, žmonės dabar mieliau renkasi nakvynę Laikino apgyvendinimo tarnyboje. „Čia jiems paskiriama ne tik lova, bet jie turi galimybę nusiprausti, išsiplauti drabužius. Labiausiai nuplyšusiems dar ir kojinių ar pirštinių sušelpiame“, – sakė D. Bogušienė.
Be 40 laikinojo apnakvindinimo lovų, tarnyboje yra 90 vietų laikinai apgyvendintiems benamiams. Skirtumas tas, kad apnakvindinimas prilyginamas būtinajai paslaugai, todėl nemokamas. Tuo tarpu apgyvendinimas, kartu reiškiantis, kad žmogus turi namus – mokama paslauga.
Pastebėta, kad tik nakvynę, bet ne gyvenimą Laikino apgyvendinimo tarnyboje renkasi tie, kurie nenori laikytis vidaus taisyklių: negerti, netriukšmauti, tvarkytis.
„Jų toks gyvenimo būdas: permiega ir išeina. Vieni išeina prie konteinerių, kiti – girtauti, ir tik dalis – dirbti“, – sakė Laikino apgyvendinimo tarnybos vadovė.
Pasak jos, suteikti nemokamą laikino apnakvindinimo paslaugą, įvertinus gyvybei gresiantį pavojų, numato įstatymas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Namai – po atviru dangumi. Kai kurie benamiai sako, kad šiltėjančios žiemos jų neveja iš palapinių.
Laikino apgyvendinimo tarnybos socialinio darbo organizatorė Danutė Bogušienė sako, kad benamiai, kurie nenori laikytis įstaigos vidaus tvarkos taisyklių, čia užsuka tik pernakvoti.
Šiaulių miesto savivaldybės Laikino apgyvendinimo tarnyba benamiams asmenimis teikia ne tik laikino apgyvendinimo, bet ir nemokamą laikino apnakvindinimo paslaugą.