Bausmė už sunkų nusikaltimą pasivijo po 15 metų

Redakcijos archyvo nuotr.
Atsakomybė už įvykdytą nusikaltimą joniškietį pasivijo po 15 metų.
Šiaulių apygardos teisme kaltu dėl sunkaus kūno sužalojimo ir plėšimo pripažintas 40 metų Andrius Navickas. Nusikaltimas padarytas 2009 metais, tačiau teisiamųjų suole vyras atsidūrė tik dabar, nes daug metų slapstėsi Jungtinėje Karalystėje.

2009 metų sausio 29 dienos pavakarę Niūraičių kaime, Joniškio rajone, A. Navickas, būdamas girtas, kartu su dar trimis vyrais, išėmę prieangio langus, įsibrovė į nukentėjusiojo vienkiemyje gyvenančio vyro namą. Įsibrovėliai namo šeimininką užpuolė, vos šis spėjo atidaryti duris, kai vienas iš kaltinamųjų į jas pasibeldė.

Nuo suduoto smūgio vyras nukrito prieangyje ant grindų. Auką įsibrovėliai iš pradžių mušė prieangyje, po to nutempė į kiemą. Medicinos ekspertai vėliau konstatavo, kad nuo smūgių vyrui lūžo kaukolė, buvo padaryti kiti kūno sužalojimai.

Namo kieme gulinčiam vyrui įsibrovėliai lipnia juosta surišę rankas, kojas, užklijavę burną, taip atimdami nukentėjusiajam galimybę pasipriešinti, reikalavo pasakyti, kur yra paslėpti pinigai. Kadangi namo šeimininkas nieko nepasakė, kaltinamieji patys apieškojo namus. Iš aukos aptiktos piniginės pagrobę 800 litų, mobiliojo ryšio telefoną „Nokia 1200“, pasišalino.

Nusikaltimo priešistorė – Vilniuje, kur tą dieną buvo girtaujama. Begeriant kilo mintis prasimanyti pinigų. Joniškyje gimęs A. Navickas žinojo, kad minėtas Niūraičių kaimo gyventojas neva yra gavęs palikimą ir turi pinigų. Vyrai sėdo į automobilį ir nuvyko į Niūraičius. Automobilį vairavo tada mažiausiai nuo alkoholio apsvaigęs bendrininkas.

Įsibraudami į aukos namą visi keturi veidus dengė juodomis kaukėmis. Pasišalindami iš nusikaltimo vietos kaukes išmetė netoli tos vietos, kurioje buvo palikę savo automobilį.

Ikiteisminio tyrimo metu trys kaltinamieji buvo nustatyti ir sulaikyti. Nesuradus A. Navicko byla buvo išskirta, o jo bendrininkai atsidūrė teisiamųjų suole. 2017 metų birželį Šiaulių apygardos teismas visus tris pripažino kaltais. Jiems paskirtas bausmes nuteistieji jau yra atlikę.

Ikiteisminio tyrimo metu buvo paskelbta A. Navicko paieška, o 2016 metų balandį išduotas Europos arešto orderis. Nustatyta, kad tų pačių metų sausį kaltinamasis savo gyvenamąją vietą deklaravo Jungtinėje Karalystėje. A. Navickas netrukus buvo sulaikytas, bet greitai ir paleistas.

2016 metų birželį vyras vėl atsidūrė pareigūnų rankose, o kai nesutiko būti perduotas Lietuvai, Jungtinės Karalystės pareigūnai jį paleido už užstatą, tada A. Navickas pasislėpė. Trečią kartą jis sulaikytas 2023 metų spalio 5 dieną ir netrukus parskraidintas į gimtinę.

Teisme joniškietis kaltę pripažino, papasakojo apie įvykio aplinkybes.

Skirdamas bausmę teismas atsižvelgė į tai, kad nuo nusikaltimo padarymo praėjo ilgas laiko tarpas, atsižvelgė ir į kaltinamojo sveikatos būklę. Vyro atsakomybę lengvinančia aplinkybe teismas pripažino tai, jog jis savo kaltę pripažino. Kaltinamojo atsakomybę sunkinančia aplinkybe pripažinta tai, kad nusikaltimą A. Navickas padarė su bendrininkų grupe, būdamas neblaivus.

Už padarytą nusikaltimą teismas A. Navickui paskyrė bausmę – laisvės atėmimą pusketvirtų metų. Nuteistasis policijai turės sumokėti 3 104 eurus už ekstradiciją iš Jungtinės Karalystės.