
Naujausios
„Ariel“ ir „Persil“ – iš Šiaulių rajono ir Mažeikių
Šiaulių apygardos prokuratūros Antrojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorai kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pareigūnais išaiškino vienoje Mažeikių įmonėje veikusią skalbiklių „Ariel“ ir „Persil“ gamyklą. Tyrimas pareigūnus nuvedė ir į Šiaulių rajoną. Čia, nustatyta, taip pat buvo gaminama suklastota produkcija.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Tonos suklastotų skalbimo priemonių
Įmonė Mažeikiuose buvo įsirengusi buitinės chemijos gamybos liniją, kurioje gamino klastotes – tai paaiškėjo po FNTT kratų keliose bendrovėse. Vienoje jų pareigūnai ir aptiko beveik penkias tonas galimai nelegalios produkcijos.
Mažeikiuose įsikūrusios bendrovės patalpose rasta skalbimo miltelių gamybos įranga, plastikinė tara, etiketės, pakuotės su „Ariel“ ir „Persil“ skalbimo miltelių logotipais ir jau pagaminta produkcija. Gamybos cechą įmonė buvo įrengusi miesto centre, viešbučio kieme nuomojamose patalpose.
Kratų metu aptikta 2,5 tonos jau pagamintų ir į „Ariel“ ženklu pažymėtas pakuotes supilstytų skalbimo miltelių, taip pat 2,5 tonos į plastikinius butelius supilstyto „Persil“ skalbimo skysčio.
Tyrėjai turi informacijos, kad originalios skalbimo priemonių sudėties nesilaikyta – pavyzdžiui, gaminant „Ariel“ klastotes, į miltelius buvo dedama daugiau druskos ir taip esą buvo išgaunama geresnė skalbimo kokybė. Jei produkcija būtų fasuota, pavyzdžiui, po 1,5 kilogramo, tai sudarytų per 3,3 tūkstančio skalbimo miltelių pakuočių.
Ikiteisminio tyrimo duomenimis, nelegalią produkciją bendrovės atstovai platino turgavietėse, aplinkiniuose rajonuose, gali būti, kad dalis jos buvo vežama į Latviją. Nelegalia skalbimo miltelių gamyba įmonės atstovai užsiėmė maždaug metus.
Dėl galimai vykdytos buitinės chemijos priemonių gamybos ir prekybos už beveik ketvirtį milijono eurų, jos neįforminant buhalterinės apskaitos dokumentais, FNTT Šiaulių apygardos valdybos pareigūnai atliko kratas ir Šiauliuose įsikūrusioje bendrovėje, taip pat jos vadovų gyvenamosiose vietose.
Kratos metu Šiaulių rajone esančios įmonės patalpose rasta buitinės chemijos priemonių gamybos įranga, sufasuota produkcija, jos žaliava. Didžioji dalis žaliavos – už 124 tūkstančius eurų – neapskaityta buhalterinės apskaitos dokumentais. Čia gaminti skalbimo milteliai „Brixil“. Įmonė jiems gaminti turėjo licenciją, tačiau įtariama, kad dalies pagamintos produkcijos neapskaitydavo.
Kratų metu rasti tyrimui reikšmingi daiktai – buhalterinės apskaitos dokumentai, neoficialūs užrašai, kompiuteriai, kompiuterinės duomenų laikmenos, telefonai, antspaudai.
Pareikšti įtarimai penkiems asmenims, jiems paskirtos kardomosios priemonės.
Dalis asmenų jau anksčiau buvo patekę į Muitinės kriminalinės tarnybos akiratį.
Klastotės – per kelerius metus
Tai ne pirmas kartas, kai Šiaulių rajone vystomas buitinės chemijos klastočių verslas: 2015 metų gruodžio viduryje pareigūnų Šiaulių rajone, Bubių kaime, aptiktame nelegaliame buitinės chemijos gamybos fabrike buvo masiškai falsifikuojama žinomų pasaulio kompanijų produkcija: „Ariel“, „Lenor“, „Vanish“, „Fairy“ ir kita.
Fabrike ir sandėliuose pareigūnai rado beveik 150 tonų žaliavos ar iš jos pagamintų produktų, kurių bendra vertė – apie 300 tūkstančius eurų.
Buitinės chemijos falsifikatų rasta ir kelių bendrovių sandėliuose Šiaulių mieste.
Lietuvos muitinė kreipėsi į šios produkcijos intelektinės nuosavybės savininkę, kompaniją „Procter&Gamble“, kuri nustatė ir patvirtino, kad minėtos prekės yra suklastotos ir turi būti sunaikintos.
Bubiuose pagamintos klastotės, buvo nustatyta, tiektos ne tik kai kuriems mūsų šalies prekybos centrams, bet ir pardavinėtos turgavietėse. Dalis falsifikuotų buitinės chemijos gaminių galėjo būti išvežta į užsienį.
FNTT nuotr.
2,5 tonos į plastikinius butelius supilstyto greičiausiai falsifikuoto „Persil“ skalbimo skysčio jau buvo paruošta realizuoti.
Pareigūnai beveik neabejoja, kad buvo gaminamos buitinės chemijos priemonės, prisidengiant svetimais prekiniais ženklais.