
Naujausios
Areštinės kasdienybė: žalojami pareigūnai, virsta sienos
Šiaulių apskrities policijos areštinė, duris atvėrusi tik prieš trejus metus, jau spėjo patirti ne vieno tvarkos trikdytojo išpuolį. Paskutinis – praėjusį savaitgalį, kai čia siautėjo agresyvus joniškietis.
Kumščiai kai kuriems sulaikytiesiems gniaužiasi ne tik prieš valstybės turtą, bet ir prieš areštinėje dirbančius pareigūnus – jiems neretai prireikia medikų.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Areštuotieji mušasi ir kandžiojasi
„Šiaulių krašte“ rašyta, kad 39 metų vyras iš Joniškio į Šiaulių apskrities policijos areštinę atvežtas po to, kai viename Joniškio prekybos centre pakėlė kumščius prieš čia dirbančią pardavėją ir salės prižiūrėtoją.
Nustatyta, kad blaivus vyras negalėjo nurimti ir sulaikytas: sulaužė pertvarą, skiriančią kamerą nuo joje įrengto tualeto, suniokojo metalinius vamzdžius, nuplėšė ant sienos nuo pat areštinės atidarymo kabėjusį paveikslą ir, suskaldęs plastikinį veidrodėlį, apsibraižė veidą, susižalojo ranką.
Maža to, kliuvo ir smarkuolį tramdančiam areštinės pareigūnui. Postiniui buvo sulaužytas piršto kaulas, teko kreiptis medikų pagalbos.
Šis išpuolis paskatino pasidomėti, kokia areštinėje dirbančių pareigūnų kasdienybė.
Gintautas Šiaulys, Šiaulių apskrities policijos Viešosios tvarkos tarnybos viršininko pavaduotojas, kuruojantis areštinę ir Konvojaus būrį, sako, kad praėjusio savaitgalio įvykis – tik vienas iš tų, kokių pasitaiko areštinėje.
Panašaus kameros turto suniokojimo būta ir užpernai. Gerai, kad visi kameros baldai – stalas, suolas, lovos – pritvirtinti prie grindų, antraip, komisaro žodžiais, skraidytų ir jie.
Areštinės „klientams“ neretai ne tik kumščiai niežti ar kojos kilnojasi. Į kovą prieš pareigūnus, prisimena areštinės vyriausiasis specialistas Egidijus Dabužinskas, stojama ir dantimis.
Pernai birželio mėnesį vyriausiąjį areštinės postinį, atliekantį asmens kratą, 56 metų sulaikytasis apkandžiojo. Dėl nykščio sužalojimo pareigūnui teko kreiptis medikų pagalbos.
Panašių išpuolių prieš pareigūnus pernai užfiksuota trys ar keturi.
O keiksmažodžių, skriejančių visų aplinkinių adresu, neišskiriant ir areštinės pareigūnų, įvairovė jau net nestebina.
Agresija, abiejų pašnekovų žodžiais, – nuolatinis areštinės pareigūnų darbo palydovas.
Girtų narsa baigiasi iš ryto
Prieš kelerius metus didžiąją areštinės „gyventojų“ dalį sudarydavo smurtautojai šeimose. Pernai bumas, pastebėta, truputį atslūgo. Tačiau areštuotųjų gretas papildė girti vairuotojai ir vairuotojos, kuriems nustatytas didesnis negu 1,5 promilės alkoholio girtumas.
Vairuotojus areštinės pareigūnai vadina bene kultūringiausia areštuotųjų grupe: ramūs, tylūs, jaučiasi prasikaltę ir dėl to labai išgyvena. Juos kartais tenka netgi guosti: areštinės personalas 100 procentų atsako už kiekvieno sulaikyto asmens saugumą ir psichologinę būseną.
Areštuotų ženkliai padaugėja ir socialinių pašalpų mokėjimo dienomis – apie 10 mėnesio dieną ir dar maždaug savaitę po jos.
Savaitgaliais areštinę užplūsta viešosios tvarkos trikdytojai – Šiaulių apskrities kavinėse ar kitose viešose Šiaulių apskrities vietose santykius smurtu besiaiškinantys asmenys.
Sutapimas ar ne, tačiau 13 kamerų prisipildo ir esant mėnulio pilnačiai...
Areštinėje, pasitaiko, nakvojama šeimomis – agresyvius, vienas kito smurtą patyrusius sutuoktinius pareigūnai stengiasi „apgyvendinti“ skirtingose areštinės koridoriaus pusėse: jei uždarytų į kaimynines kameras, keiksmažodžių ir grasinimų lavinos neišvengti.
Problemų areštinės darbuotojams neretai kyla ir su nuteistaisiais, kurie sulaikomi įsigaliojus teismo nuosprendžiui. Patirtis rodo, kad kai kurie realiomis bausmėmis nuteisti asmenys su laisve linkę atsisveikinti „gerai aplaistę“. Sulaikius tokius, žiūrėk, prasideda alkoholinė abstinencija: musės gąsdina, balti arkliai šuoliuoja. Iš areštinės tenka konvojuoti į Psichiatrijos ligoninę.
Pasitaiko dienų, kai į areštinę atvežama net kelios dešimtys įstatymų laužytojų – kiekvienas apieškomas, jei reikia, nuprausiamas, atliekami formalumai, dezinfekuojami drabužiai – apsidraudžiama nuo utėlių ir kitų gyvių.
Daugiau negu pusė į policiją areštui pristatytų asmenų – girti. Tokie ir pareigūnus iš darbo atleidinėja, ir keiksmažodžiais svaidosi, ir surengia „teatralizuotas“ scenas bei ištisus spektaklius, kuriuose paprastai nuskamba įprastu tapęs klausimas „Už ką, pareigūne?..“ Žodžiu, kai kurių netramdo nei antrankiai, nei policijos pareigūnų įspėjimai nurimti.
Iš vakaro „prisisiautėję“, o rytą išsiblaivę „narsuoliai“ paprastai suvokia savo padėties rimtumą ir nuolankiai atsiprašinėja.
Areštantų – apie pustrečio tūkstančio
E. Dabužinskas pateikia pastarųjų metų areštinės statistiką. Pernai čia pabuvojo 2472 asmenys. 2017 metais – 2511.
Netrukus Šiaulių apskrities policijos areštinę papildys ir įstatymo laužytojai iš Kelmės rajono. Kelmės rajono policijos komisariato areštinė šių metų gegužės 1 dieną bus uždaryta.
Joniškio rajono policijos areštinės neliko 2016 metų vasario 1 dieną.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių apskrities policijos Viešosios tvarkos tarnybos viršininko pavaduotojas Gintautas Šiaulys (kairėje) ir areštinės vyriausiasis specialistas Egidijus Dabužinskas iš ilgametės patirties galėtų papasakoti ištisas istorijas apie areštinėje atsidūrusių asmenų išpuolius ir spektaklius.
Kameros „gyventojus“ areštinės pareigūnas pro specialų duryse įrengtą langelį stebi ne rečiau nei kas pusvalandį.
Išpuolių pasekmės: tualeto patalpa be sienos, laikikliai nulaužyti.
Gretima kamera vis dar su kamerą ir tualetą skiriančia pertvara.