Ant Tardymo izoliatoriaus krenta lėšų iššvaistymo šešėlis

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulių tardymo izoliatorius įtariamas nežinia, kur pradanginęs apie pusę milijono eurų, skirtų naujojo izoliatoriaus statybai. Rebusą paprašyta išsiaiškinti prokurorų.
Teisingumo ministerija kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl galimai iššvaistytų pusės milijono eurų valstybės biudžeto lėšų statant naująjį Šiaulių tardymo izoliatoriaus pastatą Šiaulių rajone, Malavėniukų kaime.

Atlikusi auditą Kalėjimų departamentui pavaldžiame Šiaulių tardymo izoliatoriuje dėl statybos darbų ir lėšų panaudojimo pagrįstumo ir teisėtumo, Teisingumo ministerija sulaukė išvadų, jog, perkant ir vykdant naujojo Tardymo izoliatoriaus Šiaulių rajone, Malavėniukų kaime, statybos darbus, galimai netinkamai atlikta arba neatlikta darbų už 500 tūkstančius eurų valstybės biudžeto lėšų. Dėl šios situacijos ministerija kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, kad būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Teisingumo viceministro Elano Jablonsko teigimu, darbą pradėjusiai naujajai Teisingumo ministerijos vadovybei, kilo įtarimų dėl Šiaulių tardymo izoliatoriuje vykdytų viešųjų pirkimų ir veiklų, susijusių su statybos darbais pagrįstumo, objektyvios būtinybės, ekonomiškumo bei racionalumo.

„Tikimės, kad ikiteisminis tyrimas padės atskleisti tikrąją situaciją ir galimai padarytos žalos valstybei mastą, ir paaiškėjus netinkamų valstybės lėšų panaudojimo ar iššvaistymo faktams, imsimės skubių priemonių tiek atsakomybės už galimai netinkamą pareigų atlikimą bei neteisėtą veiklą taikymui, tiek tokios ydingos praktikos užkardymui ateityje, – pabrėžia teisingumo viceministras E. Jablonskas.

Šių metų pradžioje naujajai Teisingumo ministerijos vadovybei aplankius Šiaulių tardymo izoliatorių ir įvertinus statybvietę, kilo įtarimų dėl statybos darbų pagrįstumo, kokybės bei atitikties teisės aktų nuostatoms. Todėl gegužės mėnesį ministerija, pasitelkusi nepriklausomą statybos ir statybos darbų organizavimo ekspertą, inicijavo atliktų darbų vertinimą.

E. Jablonsko teigimu, net ir nebūdamas statybos ekspertu, apsilankęs būsimos tardymo įstaigos statybvietėje, pamatė, kad izoliatorius, kaip jis yra pradėtas statyti dabar, pastatytas gali tiesiog sugriūti.

Ekspertai atskleidė, jog, inicijuojant ir įsigyjant statybos darbų projekto rengimo bei ekspertizės atlikimo paslaugas, darbų sampratos ir turinio neatitinkančius darbus, galimai buvo sudarytos išskirtines sąlygos privačiam juridiniam asmeniui valstybės biudžeto sąskaita išvengti atsakomybės už netinkamai atliktų darbų taisymą, o Kalėjimų departamento ir Šiaulių tardymo izoliatoriaus atstovai galimai netinkamai vykdydami pareigas ar jų nevykdydami, valstybės biudžetui padarė daugiau nei 519 tūkstančių eurų žalą.

Teigia neprivalėję konservuoti

Šiaulių tardymo izoliatoriuje statybas vykdė Telšių įmonė „Versina“. 2019 metais statybos darbai sustabdyti neapibrėžtam laikui. 2020-aisiais įmonė statybos darbų sutartį nutraukė dėl finansavimo stokos ir pareikalavo sumokėti už atliktus darbus. Įmonės atstovai teigia nebuvę įpareigoti atlikti statybvietės konservavimo darbų, tai esą turėjęs atlikti pats Šiaulių tardymo izoliatorius.

Po nepavykusių derybų dėl atsiskaitymo „Versina“ šiemet gegužę kreipėsi į Šiaulių apygardos teismą ir pateikė ieškinį, kuriuo prašo teismo iš Šiaulių tardymo izoliatoriaus priteisti atsiskaitymą už atliktus darbus bei patirtų tiesioginių nuostolių atlyginimą daugiau nei pusę milijono eurų.

Šiaulių tardymo izoliatoriaus iškėlimo projektas pradėtas 2015 metais ir baigtas 2022-aisiais. Projektui įgyvendinti buvo numatyta skirti per 43 milijonus eurų valstybės biudžeto lėšų. Statyba sustabdyta negavus finansavimo.