Alkoholis po policijos langais

Alkoholis po policijos langais

ŽURNALISTINIS EKSPERIMENTAS

Alkoholis po policijos langais

Alkoholio vartojimas viešoje vietoje užtraukia įspėjimą arba baudą iki penkiasdešimties litų, o po pakartotinio pažeidimo – iki šimto litų. Ar tai realus apribojimas, ar galioja tik popieriuje? Nusprendėme atlikti eksperimentą, kurio tikslas – atkreipti žmonių dėmesį ir patikrinti policijos budrumą.

Vytautas JOKUBAUSKAS

vasara@skrastas.lt

Kameros neveikia?

Į tuščią alaus butelį įpylėme vandens ir 12 valandą 20 minučių prisėdome Šiaulių miesto stebėjimo kameros matymo lauke – amfiteatre. Lėtai ir akivaizdžiai geriantis iš alaus butelio vaikinas niekam neužkliuvo. Praėjus penkiolikai minučių nutarėme prigulti. Norėjome parodyti, kad pasišalinti neketiname. Nors stebėjimo kamera visą laiką buvo atsukta, nieko toks elgesys nesudomino.

Po pusvalandžio teko ieškoti kitos vietos – suoliuko pėsčiųjų bulvare. Pro šalį ėję žmonės net nesivargino atkreipti dėmesio.

Abejingumas

Po dvidešimties minučių prisėdome benamių pamėgtoje vietoje – pėsčiųjų bulvare prie P. Višinskio paminklo. Trys vyrai jau sėdėjo ant suolo ir gėrė alų iš dviejų litrų talpos butelio. Nors kameros įmontuotos ir čia, tačiau niekas viešoje vietoje geriančių pažeidėjų nesustabdė.

Vyrams toliau linksmai gurkšnojant alų, 13 valandą 20 minučių nusprendėme persikelti prie fontano su pingvinais bulvare. Šalia – bankas. Žmonių srautas ir stebėjimo kamerų „dėmesys“ nedavė jokio rezultato. Tas pats pasikartojo ir Prisikėlimo aikštėje.

Išgertuvės po komisariato langais

Kadangi gerti alų viduryje dienos miesto centre niekas nesutrukdė, prisėdome ant bortelio tiesiai prieš Šiaulių apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą.

Per pusvalandį gatve pravažiavo keli policijos pareigūnų automobiliai. Nors jiems pravažiuojant iš alaus butelio buvo demonstratyviai geriama, niekas tuo nesusidomėjo. Tik keletas praeivių palydėjo šiek tiek nustebusiais žvilgsniais. Tikriausiai neįprasta sutikti žmogų, geriantį tiesiai prieš Policijos komisariatą?

Vis dar tikintis sulaukti kokios nors reakcijos, perėjome gatvę ir įsitaisėme prie pat komisariato. Čia nereikia nė stebėjimo kamerų, būtų užtekę tik žvilgtelėti pro langą. Abejingai pravažiavus dar vienam policijos automobiliui, eksperimentą baigėme, taip ir nesulaukę jokio dėmesio. Beveik valanda, praleista prie komisariato geriant iš alaus butelio, pareigūnų nesudomino.

Reikėjo šūkauti ir muštis

Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešųjų ryšių poskyrio viršininko Artūro Šliavo teigimu, eksperimentas liko nepastebėtas, nes buvo atliktas „per daug tyliai“.

„Jeigu būtų triukšmauta, kilęs koks nors susistumdymas ar muštynės, arba dalyvautų didelė grupė žmonių, be abejonės, tai būtų atkreipę pareigūnų dėmesį. Ramiai sėdintis ir gurkšnojantis žmogus nesukelia įtarimo, kad daro kažką neleistino. Galbūt karštą dieną jis nusprendė atsigerti mineralinio vandens, o pastebėti etiketę per stebėjimo kamerą nėra taip paprasta“, – aiškino A. Šliavas.

„Komisariate vienas žmogus stebi vaizdus iš visų šešiolikos kamerų. Vaizdas yra labai platus, o žmonės jame maži. Taip yra todėl, kad būtų stebima kuo didesnė teritorija. Vaizdą galima pritraukti, tačiau turi kilti įtarimas, kad vyksta kažkas neleistino“, – pasakoja Viešųjų ryšių poskyrio viršininkas.

Policija per dieną sureaguoja į 20–30 įvykių, pastebėtų per kameras. Kameros stebi ne tik žmonių elgesį, bet ir eismą mieste. Vakarais prioritetas skiriamas kameroms prie klubų, kitų pasilinksminimo vietų.

A. Šliavo teigimu, prie komisariato likome nepastebėti, nes darbuotojai yra labai užimti ir galėjo neatkreipti dėmesio į provokaciją.

Policijos duomenimis, per pirmą metų pusmetį užfiksuoti 2474 alkoholio vartojimo viešose vietose atvejai, iš kurių 440 dalyvavo nepilnamečiai. Vidutiniškai – tai trylika su puse atvejo per dieną.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

ABEJINGUMAS: Pro šalį pravažiavę policijos pareigūnai neatkreipė dėmesio į viešai geriamą alkoholį.

AMFITEATRAS: Bet kokie bandymai atkreipti dėmesį buvo bevaisiai.

BULVARAS: Gėrimas prie fontano su pingvinais bulvare nieko nenustebino.

KOMISARIATAS: "Vaišės" prie pat Policijos komisariato. Jokios pareigūnų reakcijos.