Akmeniškius smaugia „gyvatukai“

Akmeniškius smaugia „gyvatukai“

Akmeniškius smaugia „gyvatukai“

Nebeišgalėdami sumokėti jau šimtą litų perkopusio „gyvatuko“ mokesčio Naujosios Akmenės daugiabučių gyventojai kreipėsi į šalies Prezidentę. Skundas perduotas Valstybinės energetikos inspekcijos Šiaulių teritoriniam skyriui. Ir čia dedamas taškas: žmonių sąskaitos pučiasi, o Naujojoje Akmenėje apsilankęs inspektorius tepažada surašyti išvadą.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Mokesčiai — šimtais

Ketvirtadienį prie vieno iš Naujosios Akmenės daugiabučių gausiai rinkosi mokesčių už šilumos energiją slegiami gyventojai. Susitikimas su Energetikos inspekcijos Šiaulių teritorinio skyriaus vyriausiuoju inžinieriumi Viktoru Gofmanu ir UAB „Akmenės energija“ vyriausiuoju inžinieriumi Viktoru Liutkumi buvo audringas.

„Laukinis apiplėšinėjimas. Ir dar Akmenėje, čia, kur didžiausias nedarbas! Nebepakeliama. Paskutines kelnes numaus. Kaip reikės žiemą išsimokėti, jei mes dabar už “gyvatuką“ mokam vos ne daugiau nei kitam mieste žmonės moka už patalpų šildymą? Kas sustabdys vagis?“

Viena Ramučių gatvės daugiabučio gyventoja papasakojo prieš keletą mėnesių už energiją skirtą karšto vandens temperatūrai palaikyti (kitaip sakant „gyvatuką“) mokėjusi 70 litų. Šio mėnesio sąskaita minimalias pajamas gaunančią moterį pribloškė: 115 litų.

Mažamečius vaikus auginanti kito daugiabučio Naujojoje Akmenėje gyventoja neslėpė pykčio ir dėl to, kad vienodo didumo butuose gyvenantys kaimynai moka esą skirtingo dydžio gyvatuko mokesčius.

„Kur logika, jei pirmame aukšte gyvenanti kaimynė už “gyvatuką“ moka 46 litus, o aš, gyvendama penktajame aukšte, turiu mokėti daugiau 90-ies?“

Skundą šalies Prezidentei dėl, gyventojų nuomone, perdėtai didelių „gyvatuko“ kainų inicijavusi vieno iš daugiabučių gyventojų Julija Širvinskienė piktinosi tuo, kad energetikai nevykdo jokios nemokių gyventojų kontrolės. “Mokėtų jiems atlyginimą už kiekvieną sukčių, visi būtų išgaudyti.“

Skolos auga ir neskolingiems

UAB „Akmenės energija“ vyriausiasis inžinierius Viktoras Liutkus tikino, jog dėl didelių “gyvatuko“ kainų kalti tie gyventojai, kurie nedeklaruoja sunaudoto karšto vandens.

„Jei žmonės deklaruoja, sakykim, 50 kubų vandens, o pagrindinis namo skaitiklis rodo šimtą, vadinasi, 50-ies kubų kažkas nedeklaravo. Gal nesusimokėjo, gal sukčiavo, gal skaitiklį sustabdė, — sakė šilumininkas. — Esmė ta, kad skirtumas padalijamas visiems namo gyventojams proporcingai. Kitaip skola augs ir tiems, kurie moka, ir tiems, kurie ne.“

Visus gyventojų priekaištus dėl didelių mokesčių V. Liutkus atrėmė sakydamas, jog „ne “Akmenės energija“ “gyvatuko“ mokestį sugalvojo“ — esą skaičiavimai atlikti pagal normatyvus ir taisykles, kurie numatyti įstatymais. Atremti ir priekaištai dėl nemokių gyventojų butuose įrengtų skaitiklių patikros: jie esą tikrinami, tačiau “profesoriai“ gudresni.

Jei viskas pagal taisykles, tai kodėl kai kuriuose Naujosios Akmenės daugiabučiuose „gyvatuko“ mokestis — iki 120-ies, o 50-ies kvadratinių metrų buto apšildymas — per 600 litų?

Inspektorius pateiksiąs išvadą

Lietuvos energetikos inspekcijos Šiaulių teritorinio skyriaus vyriausiasis inžinierius V. Gofmanas užtikrino, kad „viskas pagal taisykles, o gyventojai kalti tuo, kad nepasirūpina namo administravimu, nesikreipia į tikrinančias tarnybas.“

Specialistas išsitarė pritariantis priekaištams dėl esą ydingos „gyvatuko“ mokesčio skaičiavimo metodikos, kurią patvirtinusi Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija.

Paklaustas, ar inicijuotų kreipimąsi į minėtą komisiją ir paprašytų peržiūrėti šią metodiką, V. Gofmanas tik pajudino galvą (suprask — to nedarys).

„Parašysiu išvadą, kas šiandien nustatyta“, — nukirto Energetikos inspekcijos atstovas.

Tirtų ir vartotojų teisių gynėjai

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Šiaulių apskrities skyriaus vedėjas Vaclovas Kardašius, išklausęs akmeniškių problemą, gyventojams patarė raštu kreiptis į jo vadovaujamą tarnybą.

„Mokestis, kurį Naujosios Akmenės gyventojai moka už “gyvatuką“, mano galva, yra neprotingai didelis, — sakė V. Kardašius. — Ir čia jau ne visai geri žaidimai. Būtina aiškintis, kodėl taip yra.“

Vadovas sakė, kad, atlikdami tyrimą, vartotojų teisių gynėjai įtrauktų ir kitų atsakingų institucijų atstovus bei „Akmenės energiją“.

Anot V. Kardašiaus, skaičiavimai, kuriais mokestis už nedeklaruotą šilumos energiją padalijamas visiems namo gyventojams, yra įstatymiškai pagrįsti. Tačiau jei žmonės įtaria tapę nemokaus kaimyno įkaitais, būtina suklusti.

PABAIGA: Audringas, daugiau nei pusantros valandos trukęs gyventojų pasitarimas, žmonių žodžiais, baigėsi „niekuo“, Centre — skundo iniciatorė Julija Širvinskienė.

ATKIRTIS: UAB „Akmenės energija“ vyriausiasis inžinierius Viktoras Liutkus mokesčiais besipiktinančių gyventojų priekaištus atrėmė sakydamas, kad skaičiavimo metodiką sugalvojęs ne jis. 

 

MOKESČIAI: Anot gyventojų, mokesčiai už sunaudotą šilumos energiją Naujojoje Akmenėje jau nebepakeliami.

Jono TAMULIO nuotr.