Akmenės policiją retina korupcijos skandalas

Akmenės policiją retina korupcijos skandalas

Akmenės policiją retina korupcijos skandalas

Praėjusią savaitę Akmenės rajono policijos komisariate iš darbo atleisti du patrulių būrio pareigūnai.

Tai susiję su ikiteisminiu tyrimu, kurį daugiau kaip pusę metų tęsia Telšių vyriausiasis policijos komisariatas ir Šiaulių apygardos prokuratūra.

Baudžiamoji byla pradėta dėl galimo kyšių ėmimo ir galimo pareigūnų piktnaudžiavimo.

Vytautas RUŠKYS

vytautas@skrastas.lt

Atleisti iš darbo

Telšių vyriausiojo policijos komisariato, kurio padalinys yra Akmenės policijos komisariatas, viršininko įsakymu nuo penktadienio prarado tarnybą Kelių patrulių būrio vyriausiasis patrulis Martynas Jucevičius ir patrulis Manfredas Liauba.

31 metų M. Jucevičius dirbo Akmenės policijos komisariate nuo 2004 metų. Buvo 6 kartus paskatintas.

36 metų M. Liauba darbo karjerą 1998 metais pradėjo Valstybės sienos apsaugos tarnyboje, o pastaruosius trejus metus dirbo Akmenės policijos patruliu. Tarnybos laiku Vidaus reikalų sistemoje skatintas 9 kartus.

Abu pareigūnai neturėjo nuobaudų.

Telšių vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Remigijus Rudminas motyvavo priimtą sprendimą: „Atliktos tam tikros procedūros, kai gauta informacija, jog jų negalima laikyti patikimais ir lojaliais Lietuvos valstybei. Patruliai nebeatitiko jiems keliamų specialiųjų reikalavimų, nustatytų Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo“.

Viršininkas pasirašė įsakymą po to, kai jo vadovaujamo komisariato specialioji ekspertų komisija pateikė išvadą apie pareigūnų veiksmus. Apie juos komisijai informaciją pateikė Telšių vyriausiojo policijos komisariato imuniteto poskyrio pareigūnai.

Policininkai paliko tarnybą

„Šiaulių krašto“ duomenimis, įtarimų nusikalstama veika Akmenės policijoje yra ir daugiau, tačiau R. Rudminas atsisakė nurodyti tikslų skaičių įtartinų pareigūnų, motyvuodamas, kad negali atskleisti ikiteisminio tyrimo duomenų.

„Kai jis baigsis, neaišku, koks bus tas skaičius“, – teigė R. Rudminas

Akmenės rajono policijos komisariato internetiniame puslapyje praėjusį mėnesį paskelbta mįslinga informacija, kad „birželio 5-ąją dieną su tarnyba ir kolegomis policijoje“ atsisveikino trys Patrulių būrio pareigūnai.

Oficialiai nenurodyta, kodėl jie atsisveikino. Tuo tarpu kalbama, kad tai susiję su atliekamu ikiteisminiu tyrimu.

„Būtent dėl tos priežasties, negaliu teikti komentarų“, – sakė R. Rudminas.

Akmenės policijos viršininkas Egidijus Meižys tikino, kad visi trys jo buvę pavaldiniai turėjo teisę į užtarnautą poilsį. Esą kartu atsisveikino su tarnyba, nes tuo pačiu laiku susirado kitus darbus.

Pastebėta, kad akmeniškiai policininkai sprendimus priėmė po pokalbių su ikiteisminį tyrimą atliekančiais pareigūnais iš Telšių.

Spėjama, kad patruliai pasiprašė atleidžiami, norėdami išsaugoti pareigūnams priklausančias garantijas. Jų netenkama, jei įrodoma nusikalstama veika.

Apie stebėjimo aparatūrą nežinojo

„Šiaulių krašto“ duomenimis, Telšių vyriausiojo policijos komisariato Imuniteto poskyrio pareigūnai surado Akmenės rajono gyventojų, kurie neva pažeidė kelių eismo taisykles ir už tai išvengė baudų, duodami kyšius.

Pokalbiuose paaiškėjo, kaip buvo renkami duomenys apie galimai nusikalstamą veiką. Esą praėjusiais metais šalies Policijos departamento skirtame Akmenės komisariatui tarnybiniame automobilyje „NIssan“ veikė stebėjimo įranga, apie kurią vietiniai pareigūnai nežinojo.

Manoma, kad slaptai stebint surinkti įrodymai atrodo neginčytini, suteikę pagrindą atleisti pareigūnus, nors ikiteisminis tyrimas nepasibaigė, kaltė neįrodyta teisme.

„Vis dėlto mes nesprendėme pareigūnų pakaltinamumo, susijusio su ikiteisminiu tyrimu“, – sakė Telšių vyriausiojo policijos komisariato viršininkas R. Rudminas.

Oficiali informacija – ribota

„Šiaulių kraštui“ oficialią informaciją, susijusią su tyrimu Akmenės policijoje, Telšių vyriausiasis policijos komisariatas apsisprendė pateikti po ilgai trukusių derinimų su kitomis institucijomis.

Ir galiausiai nurodė itin lakoniškai: „2013 11 20 Telšių apskrities vyriausiajame policijos komisariate yra pradėtas ikiteisminis tyrimas, pagal LR BK 225 str. 2 d.“

Iš tyrimą konroliuojančios Šiaulių apygardos prokuratūros gauta išsamesnė informacija, tačiau irgi ribota: „Ikiteisminiame tyrime , pradėtame 2013 11 20 dėl Telšių apskrities VPK Akmenės rajono PK pareigūnų veiksmų, Akmenės rajono PK pareigūnai M.J. ir M.L. yra įtariami galimai kyšininkavę, t.y. 2013 11 01 priėmę kyšį iš R.K. už neteisėtą neveikimą bei taip padarę nusikalstamą veiką, numatytą LR BK 225 str. 2d., o pilietis R.K. yra įtariamas policijos pareigūnų papirkimu, pagal LR BK 227 str. 2d. Be to šioje byloje atliekamas tyrimas dėl galimo Akmenės rajono PK pareigūnų piktnaudžiavimo“.

Prokuratūra pranašauja daugiau įtarimų

Šiaulių apygardos prokuratūros prokuroras Egidijus Jurgelis, kontroliuojantis ikiteisminį tyrimą, pokalbyje su „Šiaulių kraštu“ pranašavo daugiau įtarimų.

– Ar baudžiamojoje byloje atliekamas tyrimas dėl dviejų patrulių, kurie jau neteko darbo, ar dėl daugiau pareigūnų veiksmų?

– Lyg yra duomenų dėl tų dviejų pareigūnų, bet ir liečiančių kitus. Bet kol kas detalizuoti negaliu. Nes dar neapibrėžtas dalykas, kai lyg ir kažkas yra, bet ir kažko trūksta.

– Kuo remiantis pradėtas ikiteisminis tyrimas?

– Kai buvo gauta informacija apie galimai neteisėtus veiksmus.

– Iš kokių šaltinių?

– Neįvardinsiu. Šaltiniai gali būti ir pranešimas, ir operatyviniu būdu surinkta informacija.

– Policijos suvestinėse nėra jokių pranešimų apie ikiteisminį tyrimą dėl minimo asmens, galimai davusio kyšį, ir jį galimai paėmusių policininkų.

– Būna, kad kyšininkavimo aplinkybės išaiškėja nei iš davėjo, nei iš gavėjo, o iš kitų informacijos šaltinių.

Autoriaus nuotr.

ĮGALIOJIMAS: Akmenės rajono policijos komisariato viršininkas Egidijus Meižys nedetalizavo skandalo jo įstaigoje aplinkybių, motyvuodamas: „Aš nesu įgaliotas suteikinėti informaciją, kur ne aš priimu sprendimus“.

ATSISVEIKINIMAS: Akmenės policijos komisariate mįslingai per mėnesį su tarnyba atsisveikino penki pareigūnai.