Ak­me­nės me­ras: nacionalšovinizmas – baisiau nei Rusija

Ak­me­nės me­ras: nacionalšovinizmas – baisiau nei Rusija

Ak­me­nės me­ras: nacionalšovinizmas – baisiau nei Rusija 

Ži­nia, kad ke­lios Ak­me­nės ra­jo­no Ra­mu­čių pro­gim­na­zi­jos moks­lei­vių šo­kių ko­lek­ty­vo po­ros su mo­ky­to­ja ke­ti­na vyk­ti sa­vi­val­dy­bės trans­por­tu į Ru­si­jos Brians­ko mies­te vyks­tan­čią tarp­tau­ti­nę sto­vyk­lą „Ra­du­ga“, su­kė­lė nuo­mo­nių aud­rą. Vie­ni pik­ti­na­si, kad paaug­liai taps Krem­liaus pro­pa­gan­dos au­ko­mis, ki­ti sa­ko – su kai­my­nais rei­kia bend­rau­ti.

„Šiau­lių kraš­tas“ apie tai kal­bi­no Ak­me­nės ra­jo­no me­rą so­cial­de­mok­ra­tą Vi­ta­li­jų MIT­RO­FA­NO­VĄ.

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

– Nes­pė­jo nu­til­ti skan­da­lai, kai Skuo­do ir Plun­gės sa­vi­val­dy­bių vai­kai bu­vo siun­čia­mi į Ru­si­ją sto­vyk­lau­ti ri­zi­kuo­jant tap­ti Krem­liaus pro­pa­gan­dos tai­ki­niais, Ak­me­nės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė su­si­ren­gė ten vež­ti mo­ki­nius sto­vyk­lau­ti. Šie­met „Mi­si­jos Si­bi­ras“ da­ly­viams Ru­si­ja vi­zų neiš­da­vė. Ne­pa­si­mo­kė­te iš šių skan­da­lų?

– Pa­si­mo­kiau. To­dėl ir ne­bi­jo­me. Nu­jau­čiau skan­da­lą, bet la­bai aiš­kiai pa­ma­čiau, kad tam tik­ros grės­mės na­cio­na­li­niam sau­gu­mui yra ne ke­lių vai­kų iš­va­žia­vi­mas, o vi­di­nės kai ku­rių žmo­nių na­cio­nal­šo­vi­nis­ti­nės nuo­tai­kos. Šiuo skan­da­lu mes iš­ryš­ki­na­me ir sa­vo ša­lies vi­di­nes žaiz­das. Ma­tau ta­me ir vi­di­nį po­li­ti­ka­vi­mą, vi­di­nius po­li­ti­nius in­te­re­sus, o gal net pro­vo­ka­ci­jas.

Ma­tau, kad kai ku­rie vie­ši ko­men­ta­rai ir kai ku­rių ap­žval­gi­nin­kų reak­ci­ja dėl šios ke­lio­nės net ga­li­mai kurs­to tau­ti­nę ne­san­tai­ką tarp žmo­nių.

Kai kaž­kas da­bar ban­do sa­ky­ti, kad „Mi­si­ja Si­bi­ras“ jau­ni­mo neį­si­lei­do į Ru­si­ją, klau­siu – kas iš to lai­mė­jo? Ru­si­ja ar Lie­tu­va? Juk Ru­si­ja tuo pa­ro­dė tarp­tau­ti­nei bend­ruo­me­nei, kad bi­jo mū­sų mąs­tan­čio, pa­trio­tiš­kai nu­si­tei­ku­sio jau­ni­mo, sa­kan­čio tie­są.

– Skan­da­lo epi­cent­re už­si­mi­nė­te, kad ir jū­sų ra­jo­no jau­ni­mą ga­li­ma pa­nau­do­ti Lie­tu­vos pro­pa­gan­dos tiks­lams Ru­si­jo­je. Ar tik­rai tai vai­kų už­duo­tis?

– Iš šio skan­da­lo su­pra­tau dar vie­ną da­ly­ką, kai aukš­čiau­siu ly­giu va­žiuo­ja­ma į Pe­ter­bur­gą ste­bė­ti var­žy­bų – vis­kas ge­rai, o kai sa­vi­val­dy­bė nu­spren­džia va­žiuo­ti į ren­gi­nį pri­sta­ty­ti sa­vo ša­lies – ne­ga­li­ma?

Į Brians­ką vyks 16–17 me­tų jau­ni­mas. Ir jie jau nu­pieš­ti tar­si Lie­tu­vos prie­šai? Ne­be­pa­si­ti­ki­me sa­vo jau­ni­mu? Taip, tai yra ri­zi­kin­ga, rei­kia pri­siim­ti at­sa­ko­my­bę ir mes pri­sii­ma­me. Tie jau­ni žmo­nės la­bai są­mo­nin­gi, jie aiš­kiai ži­no ir jiems dar pri­min­si­me, kad be tė­vų su­ti­ki­mo yra drau­džia­ma ne­pil­na­me­čius fo­tog­ra­fuo­ti, kal­bin­ti, fil­muo­ti. Ta­me fes­ti­va­ly­je bus jau­ni­mo iš Len­ki­jos, va­žiuo­ja lat­viai, bul­ga­rai.

Jau­ni­mą su­pa­žin­din­si­me su Už­sie­nio rei­ka­lų mi­nis­te­ri­jos re­ko­men­da­ci­jo­mis, ku­rios yra ofi­cia­liai iš­leis­tos. In­for­muo­si­me jau­ni­mą apie tai, ko­kios ga­li bū­ti pro­vo­ka­ci­jos, kaip at­skir­ti grės­mes.

Ki­ta ver­tus, Ak­me­nės ra­jo­no bend­ra­dar­bia­vi­mas su Brians­ko mies­tu vyks­ta nuo 2004 me­tų. Tai tra­di­ci­nis ren­gi­nys, bet aš pra­šau, kad mums at­siųs­tų de­ta­lią ren­gi­nių pro­gra­mą iš Brians­ko.

Nuo 2014 me­tų, kai Kry­mas bu­vo anek­suo­tas, mes pa­ro­dė­me į tai sa­vo po­žiū­rį ir ne­be­siun­tė­me sa­vo jau­ni­mo į jų šven­tes. Da­bar – Lie­tu­vos vals­ty­bės 100-me­čio pro­ga, o Brians­kas yra bu­vu­si Lie­tu­vos Di­džio­ji Ku­ni­gaikš­tys­tė. Ma­nau, kad šiuo at­ve­ju mes panau­do­ki­me šią ži­nią, kad ji pa­siek­tų ten gy­ve­nan­čius žmo­nes.

Tų vai­kų nie­kas va­ru ne­va­ro į Ru­si­ją. Tai spren­džia tė­vai, iš jų rei­kia gau­ti su­ti­ki­mus, vyks­tan­tiems rei­kia gau­ti vi­zas.

Vie­na iš ren­gi­nio die­nų bus skir­ta Lie­tu­vai, kai mū­sų vai­kai su tau­ti­niais kos­tiu­mais pri­sta­tys Lie­tu­vos is­to­ri­ją, kul­tū­rą, tau­ti­nius žai­di­mus.

– Ar Sa­vi­val­dy­bė mo­kės už šią ke­lio­nę?

– Sa­vi­val­dy­bė skirs trans­por­tą – mik­roau­to­bu­są, va­žiuo­ja pen­ki vai­kai ir mo­ky­to­ja.

– Ar ne­ma­no­te, kad šis skan­da­las ga­li pa­veik­ti ir jū­sų po­li­ti­nę kar­je­rą?

– Kaž­kas no­ri ma­ne pa­da­ry­ti Lie­tu­vos prie­šu? Ku­ris Lie­tu­vos ra­jo­nas prii­ma dau­giau Uk­rai­nos žmo­nių dirb­ti ir gy­ven­ti už Ak­me­nės ra­jo­ną? Kur dar tiek uk­rai­nie­čių ne­mo­ka­mai mo­ko­mi lie­tu­vių kal­bos?

Ak­me­nės ra­jo­nas ga­vo Kraš­to ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jos ap­do­va­no­ji­mą sa­vi­val­dy­bėms – kri­vū­lę už dau­giau­siai į sa­va­no­riš­ką kraš­to ap­sau­gą išė­ju­sių ra­jo­no jau­nuo­lių. Iš Už­sie­nio rei­ka­lų mi­nis­te­ri­jos ra­jo­nas ga­vo kri­vū­lę už tarp­tau­ti­nį bend­ra­dar­bia­vi­mą. Prieš ke­lias sa­vai­tes Ak­me­nės ra­jo­nas įver­tin­tas Eu­ro­pos Ta­ry­bos par­la­men­ti­nės asamb­lė­jos pri­zu – Eu­ro­pos dip­lo­mu už tarp­tau­ti­nę veik­lą, už Eu­ro­pos tra­di­ci­jų puo­se­lė­ji­mą. To­kius dip­lo­mus ga­vo mi­li­jo­ni­niai Vo­kie­ti­jos, Uk­rai­nos mies­tai.

Pa­ban­dy­ki­te pa­klaus­ti gat­vė­je, ar rei­ka­lin­gi ge­ri san­ty­kiai su kai­my­nais ir bend­ra­dar­bia­vi­mas. Ga­li bū­ti, kad dau­ge­lis ma­no, jog rei­ka­lin­gi, nors tai bi­jo gar­siai pa­sa­ky­ti, o tie, ku­rie iš­drįs­ta pa­sa­ky­ti sa­vo nuo­mo­nę tuoj pat yra pra­var­džiuo­ja­mi „vat­ni­kais“.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Ak­me­nės ra­jo­no me­ras Vi­ta­li­jus Mit­ro­fa­no­vas tei­gia su­vo­kian­tis at­sa­ko­my­bę dėl vai­kų ke­lio­nės į Ru­si­ją.