Svei­ka­tos mi­nist­ro re­cep­tas: „Bė­das im­ki­te vie­šu­mu“

Svei­ka­tos mi­nist­ro re­cep­tas: „Bė­das im­ki­te vie­šu­mu“

Sveikatos ministro receptas: „Bėdas imkite viešumu“

Penktadienį Naujosios Akmenės ligoninėje ir Kultūros rūmuose surengtuose susitikimuose su sveikatos apsaugos ministru Vyteniu Andriukaičiu dalyvavę žmonės išliejo nuoskaudas dėl gydymo problemų. Ministras siūlė išeitį: „Bėdas imkite viešumu“.

Vytautas RUŠKYS

vytautas@skrastas.lt

Kaltina permainas

Naujosios Akmenės kultūros rūmuose vykusiame susitikime su ministru daugelis bėdas liejusių žmonių įžvelgė pagrindinę jų priežastį – Naujosios Akmenės ligoninėje nebeliko kelių skyrių. Todėl rajono gyventojai dėl staigių ligų turi kreiptis į Šiaulių arba Mažeikių gydymo įstaigas.

Naujosios Akmenės bendruomenės „Berželis“ pirmininkas Česlovas Kristinis apgailestavo, kad šalies Vyriausybė nepaisė Akmenės rajono gyventojų tūkstančiais parašų pareikšto pageidavimo neuždarinėti Naujosios Akmenės ligoninės skyrių

Pensinio amžiaus akmeniškis siūlė prisiimti atsakomybę V. Andriukaičiui, kuris tuo metu buvo Seimo narys.

Šiauliuose ar Mažeikiuose akmeniškiai laikomi antrarūšiais

Kalbėtojų teigimu, dabar į Šiaulių ar Mažeikių ligonines vežamiems Akmenės rajono gyventojams nespėjama tinkamai padėti, akmeniškiai ligoniai laikomi lyg kokie antrarūšiai ar raupsuotieji.

Moteris pasakojo patirtą nuoskaudą, kai buvo nuvežta greitosios medicinos pagalbos automobiliu į Respublikinę Šiaulių ligoninę. Čia priėmimo skyriuje keturias valandas niekas neapžiūrėjo, o kai akmeniškė pasakė skubanti, tai išgirdo, kad beveik tiek dar turės laukti. Galiausiai medikė išnešė pasirašyti lapą, kad ligonė atsisako apžiūros.

„Aš neatsisakiau, bet juk tuoj turėjau vykti į Kauną pas kitus daktarus dėl sąnario operacijos, kurios eilėje ilgai buvau laukusi, tad negalėjau jos prarasti“, – bėdojo ligonė.

Naujosios Akmenės gyventojas sakė, kad ligoniui iš provincijos labai sunku prisiregistruoti specialisto konsultacijai trečiojo lygio gydymo įstaigose, nes internete dažnai rodoma, kad vietų nėra, o į skambučius nurodytu telefonu niekas neatsiliepia.

Akmeniškio nuomone, būtų patogiau, kad siuntimą išrašantis šeimos gydytojas turėtų įtaką dėl prisiregistravimo, o ne paliktų paieškas vien pačiam ligoniui.

Moteris pasakojo apie po insulto persekiojamą šeimos narį, o į slaugos ligoninę nepriima be eilės.

Eugenija Ališauskienė prisiminė patirtą stresą, kai pas mirštantį jos vyrą pagalbos telefonu atsiliepusi darbuotoja atsiuntė ne greitosios medicinos pagalbos ekipažą, o garso įrašą kaip atlikti dirbtinį kvėpavimą. Kai maždaug po valandos pasirodė medikai, vyras buvo užgesęs.

Greitoji nebeatvažiuoja greitai

Rajono greitosios medicinos pagalbos centro bendruomenės slaugytojos sakė, kad per parą vienas ekipažas automobiliu nuvažiuoja ir apie 700 kilometrų iš Naujosios Akmenės į Šiaulius arba Mažeikius ir atgal.

„Tai ir atvažiuoja greitoji medicinos pagalba pas mirštantį žmogų po kokios valandos, nes tuo metu yra kelyje su kitais ligoniais – o jų neišmesi“, – sakė medikės.

Pasak Akmenės rajono greitosios medicinos pagalbos centro direktorės Ramutės Embavičienės, nors rajone gyventojų mažėja, tačiau daugėja greitosios medicinos pagalbos iškvietimų. Tačiau Sveikatos apsaugos ministerija bent kaip šalies paribio rajonui neskiria daugiau etatų, kad dirbtų ne du, o trys ekipažai, nenuperka daugiau automobilių.

Priekaištai vietinei ligoninei

Pareikšta daug priekaištų ir dėl prasto gydymo Naujosios Akmenės ligoninėje. Eugenija Ališauskienė piktinosi, kad gydytojas rašo popiergalius su pavadinimais vaistų, kuriuos ligoniai turi nusipirkti. Įtartina, kad medicinos seserys į palatą ateina suleisti vaistų su pilnais švirkštais, juos užsipildo ne ligonio akyse.

„Juk tada nežinai ar tikrai suleidžia paskirtą vaistą, o gal kokį vitaminą“, – nuogąstavo moteris.

Kita Naujosios Akmenės gyventoja pasakojo, kaip vietos ligoninės senyvi gydytojai lyg tyčiojasi iš jos širdies negalavimų turinčio vyro, kai jis atvyksta su moderniu aparatu,  vietiniai specialistai apie tokį nežino.

„Ministerija išanalizuoja“

Ministras V. Andriukaitis po kiekvieno pareikšto priekaišto nemažai kalbėdavo apie bendrą sveikatos įstaigų padėtį, veiklą, dėl specifinio pobūdžio problemų siūlė asmeninę pagalbą.

Kai ligoninėje medikų auditorijoje buvo papasakota istorija, kaip vyras turėjęs įtikinėti medikus išgelbėti žmonos gyvybę, o paskui jiems asmeniškai sumokėjo, – ministras patarė parašyti, kiek sumokėjo ir patikino, jog faktas būsiąs ištirtas. Ir iškart žmones pamokė: „Jei yra bėdos, tai imkite jas viešumu, kalbėkite apie tai“.

Eugenija Ališauskienė prisiminė, kad būtent tik tuo pagąsdinti medikai atliko dar buvusiam gyvam vyrui tyrimui. „Ir tada paaiškėjo, kad jis sunkus ligonis, nors iškart atvežtam į priėmimo skyrių pasakė: „Sveikas, vežkit namo“.

V. Andriukaitis prašė Kultūros rūmuose susirinkusių akmeniškių skambinti Sveikatos apsaugos ministerijos skelbiamu telefonu ir pranešti apie patirtus nepatogumus gydymo įstaigose.

„Kiekvieną dieną ministerijoje jų išanalizuojame nuo 90 iki 120 ir iškart siunčiame atgal signalus į gydymo įstaigas administracijoms – visa tai daroma, kad pagerintume paslaugų kokybę, ir pagerinsime“, – tikino ministras.

Autoriaus nuotr.

DĖMESYS: Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis Naujosios Akmenės kultūros rūmuose dėl artimų žmonių netekčių nuoskaudas liejusias moteris guodė.

PYKTIS: Dėl suprastėjusios gydymo būklės Akmenės rajone jo gyventojai liejo pyktį.