Senstančiai visuomenei vis daugiau reikia specialios pagalbos

Senstančiai visuomenei vis daugiau reikia specialios pagalbos

Sens­tan­čiai vi­suo­me­nei vis dau­giau rei­kia spe­cia­lios pa­gal­bos

Ja­ni­na ŠA­PAR­NIE­NĖ

Nuo šio pa­va­sa­rio Pak­ruo­jo ra­jo­ne pra­dė­jo veik­ti in­teg­ra­lios pa­gal­bos į na­mus sis­te­ma. Mo­bi­li ko­man­da vyks­ta į sen­jo­rų na­mus teik­ti pa­gal­bos bei slau­gos pa­slau­gų. To­kių pa­slau­gų po­rei­kis yra, nes pa­tek­ti į dve­jus ra­jo­ne vei­kian­čius sen­jo­rų na­mus lau­kia­ma ei­lė­se, o ra­jo­nas smar­kiai sens­ta ir tuš­tė­ja dėl emig­ra­ci­jos.

Ja­ni­na ŠA­PAR­NIE­NĖ

janina@skrastas.lt

„Ka­da at­va­žiuos dak­ta­rė­liai?“

In­teg­ra­lios pa­gal­bos koor­di­na­to­rė Ri­ma Di­liū­nie­nė skai­čiuo­ja tu­ri­mas prie­mo­nes: du nau­ji au­to­mo­bi­liai, mo­bi­lu­sis ma­sa­žo sta­las, var­ty­mo pa­klo­dės, po­zi­cio­na­vi­mo pa­gal­vė­lės, du­šo kė­dės, pra­gu­lų pro­fi­lak­ti­kai skir­ti elekt­ri­niai čiu­ži­niai. Vie­na iš po­pu­lia­rių prie­mo­nių – mo­bi­li vo­nia bei du­šo įran­ga, lei­džian­ti pa­to­giai iš­mau­dy­ti ne­vaikš­tan­tį žmo­gų čia pat jo lo­vo­je.

„Da­lį prie­mo­nių pas pa­gal­bos ga­vė­jus ve­ža­si mū­sų pro­jek­to ko­man­da, o da­lis duo­ta nau­do­tis žmo­nėms į na­mus. Šie daik­tai ne­tu­ri gu­lė­ti san­dė­ly­je“, – sa­ko koor­di­na­to­rė.

In­teg­ra­lią pa­gal­bą į na­mus še­šiems sun­kią ne­ga­lią tu­rin­tiems Pak­ruo­jo ra­jo­no sen­jo­rams tei­kia vie­na spe­cia­lis­tų ko­man­da: ma­sa­žuo­to­jas ki­ne­zi­te­ra­peu­tas, so­cia­li­nė dar­buo­to­ja su dviem pa­dė­jė­jo­mis bei slau­gy­to­ja su tri­mis pa­dė­jė­jo­mis. Vi­si – bai­gę spe­cia­lius mo­ky­mus ir įgi­ję li­cen­ci­jas.

„Mū­sų pa­slau­go­mis dau­giau­siai nau­do­ja­si gar­baus am­žiaus mo­te­rys. Ma­sa­žuo­to­ją ir slau­gy­to­ją jos va­di­na pa­gar­biai – dak­ta­rė­liais, klau­si­nė­ja, ka­da jie vėl at­va­žiuos. Pas­te­bi­me, kad sen­jo­ros la­bai ver­ti­na ne tik pa­slau­gas, ta­čiau ir bend­ra­vi­mą su jų tei­kė­jais, po­kal­bius apie svei­ka­tą“, – sa­ko R. Di­liū­nie­nė.

Ne­beuž­ten­ka tik pa­gal­bos į na­mus

In­teg­ra­li pa­gal­ba į na­mus Pak­ruo­jo ra­jo­ne pra­dė­ta teik­ti per­nai spa­lį, pa­si­ra­šius fi­nan­sa­vi­mo su­tar­tį. Pro­jek­tas tę­sis be­veik pust­re­čių me­tų, o vė­liau nu­ma­to­mas pra­tęs­ti.

Pro­jek­tui įsi­bė­gė­jus, nu­ma­to­ma pa­slau­gas teik­ti dviems de­šim­tims Pak­ruo­jo ra­jo­no suau­gu­sių neį­ga­lių­jų ir pen­si­nio am­žiaus gy­ven­to­jų su sun­kia ne­ga­lia. Jiems tu­ri bū­ti nu­sta­ty­tas spe­cia­lu­sis nuo­la­ti­nės slau­gos po­rei­kis. In­teg­ra­lią pa­gal­bą pa­kruo­jiš­kiams teiks dvi ko­man­dos – dvy­li­ka dar­buo­to­jų.

Kad pa­slau­gų į na­mus po­rei­kis ra­jo­ne yra, ro­do di­de­lis dar­bo krū­vis Pak­ruo­jo ne­sta­cio­na­rių so­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ro dar­buo­to­joms. Aš­tuo­nio­li­ka spe­cia­lis­čių pa­de­da bui­ty­je, per­ka mais­tą pu­sant­ro šim­to ra­jo­no gy­ven­to­jų.

Ne vie­ną neį­ga­lų­jį slau­go šei­mų na­riai: vie­ni nuo­lat įsi­tem­pę sten­gia­si de­rin­ti dar­bą ir ar­ti­mo žmo­gaus prie­žiū­rą, ki­ti iš dar­bo rin­kos pa­si­trau­kia ir at­si­de­da li­go­niui.

Sun­kiau­sia – vie­ni­šiems neį­ga­liems sen­jo­rams: dvie­juo­se ra­jo­ne vei­kian­čiuo­se sen­jo­rų na­muo­se už­pil­dy­tos vi­sos vie­tos. No­rint ap­si­gy­ven­ti juo­se, rei­kia lauk­ti ei­lė­se. O vie­ni­šų li­go­nių kas­met dau­gė­ja, nes dar­bin­go am­žiaus, jau­ni pa­kruo­jie­čiai emig­ruo­ja – tiek į did­mies­čius, tiek į už­sie­nio vals­ty­bes.

2015 me­tų lie­pos 14 die­ną so­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nist­ro įsa­ky­mu pa­tvir­tin­tas In­teg­ra­lios pa­gal­bos plėt­ros veiks­mų pla­nas. Pa­gal jį nu­spręs­ta teik­ti in­teg­ra­lią pa­gal­bą vi­so­se Lie­tu­vos sa­vi­val­dy­bė­se. Nuo praė­ju­sių me­tų pa­gal­ba tei­kia­ma 59 sa­vi­val­dy­bė­se (iš­sky­rus Ne­rin­gos sa­vi­val­dy­bę). Pas­lau­gas gau­na 1,37 tūks­tan­čio žmo­nių.

Mo­bi­li vo­nia ir du­šas lei­džia iš­mau­dy­ti li­go­tą žmo­gų, neiš­ke­liant iš lo­vos.

Pra­gu­lų pro­fi­lak­ti­kai gu­lin­tiems neį­ga­lie­siems pa­gal­bos tei­kė­jai tu­ri spe­cia­lių elekt­ri­nių čiu­ži­nių.