Šaltojo sezono iššūkiai: kaip pasirūpinti sveikata neišlaidaujant?

Ne paslaptis, kad įsibėgėjus rudeniui, kaip ir kiekvienais metais, pastebimas išaugęs sergamumas viršutinių kvėpavimo takų bei kitomis sezoninėmis ligomis. Įsibėgėjant lapkričiui norisi užkirsti kelią ligoms ir daugiau bent šį sezoną nesirgti – tad kaip stiprinti imunitetą ir ką daryti, kad netektų dažnai lankytis pas gydytojus?

Po pasaulį net keletą metų kausčiusios pandemijos didelė dalis žmonių kaskart sirgdami vis dar susiduria su Covid-19 komplikacijomis – aukšta temperatūra, skonio ar uoslės praradimu, dideliu nuovargiu ar net kraujotakos sistemos sutrikimais. Tiesa ta, kad norint greitai patekti pas savo šeimos gydytoją ir gauti reikiamą gydymą neretai tenka laukti ištisas savaites, todėl vis daugiau žmonių renkasi privačias klinikas ir jose teikiamas paslaugas. Vis dėlto pastarosios įprastai kainuoja bent kelias dešimtis eurų, o tokios išlaidos tikrai nedžiugina net ir daugiau uždirbančiųjų. 

Vitaminų ir mineralų atsargos

Turbūt kiekvienas ne vieną kartą esame girdėjęs apie vitaminų bei mineralų svarbą. Šis priminimas dažnai girdimas ir artėjant šaltajam sezonui – dar vasarą imame pildyti atsargas valgydami natūraliai užderėjusius vaisius, uogas ir daržoves, maitinamės sveikiau ir labiau subalansuotai. Vis dėlto ne visas naudingas medžiagas galime pasisavinti iš maisto, todėl itin svarbu racioną papildyti medžiagomis, kurios užtikrintų tvirtą sveikatą. Tam, kad šaltąjį sezoną atlaikytumėte be sunkių susirgimų ar po jų atkeliaujančių komplikacijų, gydytojai pataria nuosekliai vartoti vitaminą C ir D, cinką ir žuvų taukus, o turintiems skydliaukės veiklos sutrikimų – ir seleną. Šie vitaminai ir mineralai užtikrina tvirtą imunitetą, tačiau net ir nuolatos vartojant šiuos papildus derėtų stebėti savo organizmą bei reguliariai atlikti tyrimus. Pagal išsamų kraujo tyrimą gydytojas jums gali paskirti ir kitų būtinų medžiagų – magnio, kalio, kalcio ar geležies turinčių papildų. Taip pat gali būti, kad jūsų organizme jau pakanka minėtų vitaminų ar net gali būti pastebėtas jų perviršis, todėl tokių papildų galite kuriam laikui atsisakyti ar bent sumažinti suvartojamą kiekį.

Būtiniausi tyrimai ir reguliarus stebėjimas

Vis dėlto, net ir kruopščiai pasirūpinus vitaminų bei mineralų atsargomis, nederėtų būti šimtu procentu įsitikinus, kad ateinantį sezoną tikrai nesirgsite. Gali būti, kad nė nežinodami sergate kraujagyslių ar autoimuninėmis ligomis, kurias pastebėti ne visada yra paprasta. Be to, šios ligos dažnai lemia ir didesnį sergamumą sezoninėmis ligomis, mat imunitetas nepastebimai silpsta, jam darosi vis sunkiau atlaikyti įvairių virusų bei bakterijų puolimą. Dauguma šių ligų vystosi tyliai ir be simptomų, todėl žmonės naujai pasirodžiusius simptomus dažnai priskiria nuovargiui, stresui ar tiesiog magnetinių audrų poveikiui. Vis dėlto, ir pastarieji veiksniai gali sukelti tam tikrus negalavimus, tačiau nuolatos jaučiant diskomfortą, nederėtų atidėlioti būtiniausių tyrimų. Kiekvienam žmogui bent kartą per metus galima atlikti išsamų kraujo tyrimą visiškai nemokamai – tam tereikia šeimos gydytojo siuntimo. Atlikus tyrimus gydytojas matys pokyčius jūsų organizme ir galės greičiau identifikuoti pasislėpusias ligas, tokias kaip cukrinis diabetas, hipotirozė, vilkligė ar kitas. Atminkite, kad anksčiau atrasta ir pradėta gydyti liga visuomet turės kur kas mažiau įtakos jūsų sveikatai ir savijautai, nei uždelstų komplikacijų sprendimas.

Be to, norėdami užkirsti kelią ligų plitimui, sveikatos stebėjimą galite atlikti ir namų sąlygomis. Štai bene efektyviausia yra stebėti savo kraujotakos sistemos darbą – namuose tereikės turėti nediduką kraujospūdžio matuoklį, kurį šiandien ypač patogu įsigyti internetu. Pastebėję pokyčius spaudimo ar pulso rodmenyse, nedelsdami kreipkitės į gydytoją – tai gali būti ne tik jūsų geros sveikatos, bet ir gyvybės klausimas.

Neatidėliokite gydymo

Žinoma, norint daug neišlaidaujant išsaugoti puikią sveikatą, bene visų svarbiausia yra neatidėlioti vizito pas gydytojus. Jausdami bet kokius nemalonius pojūčius, nedelsdami užsiregistruokite pas specialistą arba užsirašykite vizitui pas šeimos gydytoją, kuris suteiks siuntimą pas antrojo lygio gydytoją. Kodėl negalima atidėlioti? Vis nukeldami apsilankymo dieną sunkinate savo būklę – jei organizme įsitvirtino uždegimas ar pradėjo ryškėti pirmieji autoimuninės ligos simptomai, vėliau apsilankius pas gydytoją šiam gali tekti taikyti sudėtingesnį gydymą, kuris, savaime, labiau paveiks ir jūsų organizmą. Esant komplikuotoms diagnozėms taip pat rizikuojate ligą padaryti kone nepagydomą – tokiu atveju gali tekti operuoti ar net visą likusį gyvenimą kasdien gerti vaistus, kurie padėtų užtikrinti organizmo funkcijas bei gerą savijautą.

Užs. Nr. 541762