Šalia augantys augalai gali stiprinti sveikatą

Šalia augantys augalai gali stiprinti sveikatą

Ša­lia au­gan­tys au­ga­lai ga­li stip­rin­ti svei­ka­tą

Pa­pi­lės Si­mo­no Dau­kan­to mu­zie­ju­je (Ak­me­nės r.) žo­li­nin­kės Ade­lės Ka­ra­liū­nai­tės pa­skai­to­je klau­sy­to­jai su­ži­no­jo, kaip kū­no ga­lias stip­rin­ti au­ga­lais. Lek­to­rė siū­lė to im­tis bet ko­kio am­žiaus žmo­nėms ir nea­ti­dė­lio­jant.

Vy­tau­tas RUŠ­KYS

vytautas@skrastas.lt

Nie­kas iš au­di­to­ri­jos neat­sa­kė į A. Ka­ra­liū­nai­tės klau­si­mą: nuo ko­kio žings­nio pra­dė­ti stip­rin­tis au­ga­lais? Pir­miau­sia rei­kia pa­ruoš­ti šal­dik­lį, kad pa­kak­tų vie­tos au­ga­lams.

„Pats to­bu­liau­sias au­ga­lų iš­sau­go­ji­mas na­mų są­ly­go­mis yra už­šal­dy­mas – tuo­met au­ga­lai la­bai il­gai ne­pra­ran­da sa­vo veik­lių­jų me­džia­gų“, – tei­gė A. Ka­ra­liū­nai­tė.

Jos tvir­ti­ni­mu, treč­da­lis tų me­džia­gų pra­ran­da­ma, kai au­ga­lai su­džio­vi­na­mi.

„Kai au­ga­lai su­šal­dy­ti į le­du­kus for­me­lė­se, te­rei­kia var­to­ti tar­tum iš­tirps­tan­čias tab­le­tes, įdė­jus į stik­li­nę su drung­nu van­de­niu“, – sa­kė žo­li­nin­kė.

Dar rei­kia ži­no­ti, kur pri­si­rink­ti au­ga­lų. Pir­miau­sia – neuž­terš­to­se vie­to­se. Tad ne­tin­ka pes­ti­ci­dais purš­kia­mų lau­kų pa­kraš­čiai ar ša­li­ke­lės.

Kiek su­rink­ti? Ma­žiau­siai – kad ne­trūk­tų iki ki­to der­liaus. A. Ka­ra­liū­nai­tė mo­ty­va­vo: „Su žo­le­lė­mis gy­dy­si­tės ne ke­lias die­nas, pa­vyz­džiui, kaip įsi­pjo­vus pirš­tą. Ga­li tek­ti ir vi­są gy­ve­ni­mą, kai rei­kia stip­rin­ti vi­są kū­ną, pa­vyz­džiui, vo­čiai iš­vy­ti rei­kia iki me­tų, o krau­jui su­tvar­ky­ti – sep­ty­ne­rių me­tų.“

Ki­ta ver­tus, de­ra įver­tin­ti, kad vie­niems ne­ga­la­vi­mams gy­dy­ti pa­kan­ka 3–4 gra­mų per die­ną, o ki­tiems – po ke­lis šim­tus gra­mų. To­dėl ne­rei­kė­tų gaiš­ti lai­ko, kad vais­tin­gai­siais au­ga­lais ap­si­rū­pin­tu­me lyg šie­nu, o pa­skui iš­mes­tu­me.

Kai nau­do­ja­mi au­ga­lė­liai iš ap­lin­kos ar­ti gy­ve­na­mo­sios vie­tos – tai esą svei­kiau­sia žmo­gaus or­ga­niz­mui. A. Ka­ra­liū­nai­tė kiek­vie­nai kū­no ga­liai stip­rin­ti siū­lė nau­do­ti po tris au­ga­lus ar bent rink­tis vie­ną iš jų.

Pa­vyz­džiui, ge­ram re­gė­ji­mui iš­sau­go­ti la­biau­siai rei­ka­lin­ga pa­pras­to­ji trū­ka­žo­lė, ku­ri daž­niau va­di­na­ma tie­siog ci­ko­ri­ja. Jos šak­nys anks­čiau daž­nai nau­do­tos ka­vos pa­kai­ta­lui ga­min­ti. Iš­džio­vin­tos ir su­mal­tos žo­lės mil­te­lių per die­ną  rei­kia ar­ba­ti­nio šaukš­te­lio.

Žmo­gui per me­tus pa­kan­ka vie­na­me kvad­ra­ti­nia­me met­re užau­gin­tos agurk­lės der­liaus. Ją rei­kia su­mal­ti mės­ma­le, jei ty­rė itin tirš­ta – tin­ka at­skies­ti mi­ne­ra­li­niu van­de­niu. Ta­da su­pils­ty­ti į le­du­kų ga­my­bai skir­tus mai­še­lius ir lai­ky­ti šal­dik­ly­je. Kas­dien rei­kia su­var­to­ti po vie­ną le­du­ką, įme­tant, pa­vyz­džiui, į pie­tums iš­vir­tas bul­ves. Tas le­du­kas šal­ti­barš­čiuo­se sko­niu at­sto­ja agur­kus.

Erš­kė­tuo­ges, nei­šė­mus sėk­ly­čių, taip pat ga­li­ma su­mal­ti ir šal­dik­ly­je už­šal­dy­ti mai­še­liuo­se. Iš jo rei­kia kas die­ną su­var­to­ti po du le­du­kus, ku­riuo­se su­tel­pa apie aš­tuo­nias uo­gas. Kas uo­gų pri­si­džio­vi­na, ga­li­ma ati­tin­ka­mą kie­kį su­mal­ti ka­va­ma­le, ter­mo­se už­pli­ky­ti ver­dan­čiu van­de­niu ir at­vė­sus ger­ti.

Kvė­pa­vi­mo sis­te­mai stip­rin­ti vie­nas iš pa­grin­di­nių au­ga­lų yra vais­ti­nė plau­tė, tin­ka ir mar­ga­la­pė plau­tė. Tin­ka kas­dien val­gy­ti po 2 val­go­muo­sius šaukš­tus su­smul­kin­tų jau­nų plau­tės la­pų, o daž­niau ge­ria­mos ar­ba­tos.

Ar­ba­ta iš 5–7 šal­pus­nio žie­dų tin­ka ger­ti per­ša­lus, bet ne il­giau kaip sa­vai­tę.

Per­mai­nin­gu vė­siu oru tin­ka liep­žie­džių ar­ba­ta, ku­ri su­šil­do ir vi­są or­ga­niz­mą. Per die­ną rei­kia iš­ger­ti 3–4 stik­li­nes šios ar­ba­tos. Tin­ka val­gy­ti lie­pų pum­pu­rus.

Krau­jo­ta­ką stip­ri­nan­ti krau­ja­žo­lė, anot A. Ka­ra­liū­nai­tės, yra nuo­sta­bi. Rei­kia iš­džio­vin­ti la­pe­lius, žie­de­lius ir prie jų esan­tį apie 10 cen­ti­met­rų il­gio ko­te­lį – to­kį mi­ši­nį re­ko­men­duo­ja 10 gra­mų kas die­ną.

Pa­tar­ti­na die­ną at­si­gai­vin­ti ar­ba­ta, ter­mo­se už­pli­kius 10 gra­mų krau­ja­žo­lių, agurk­lės le­du­ką ir 8 erš­kė­tuo­ges.

A. Ka­ra­liū­nai­tė nu­ste­bi­no teig­da­ma, kad žmo­gaus svei­ka­tos būk­lė ne­daug pri­klau­so nuo to, ar lai­ko­mės svei­kos gy­ven­se­nos. Pa­pa­sa­ko­jo apie prieš ke­lis mė­ne­sius šimt­me­tį at­šven­tu­sį dė­dę, ku­ris vi­są gy­ve­ni­mą val­gė mė­sos kon­ser­vus, nors to sau ne­lei­džia ža­lia­val­gys­tės ju­dė­ji­mo ša­li­nin­kai. Ku­ris iš jų nu­gy­vens šim­tą me­tų – no­rė­tų A. Ka­ra­liū­nai­tė pa­ma­ty­ti.

„Lie­ka neaiš­ku, kas svar­biau žmo­gaus gy­ve­ni­me: šok­ti, dai­nuo­ti, pil­nat­viš­kai džiau­gian­tis ar kiau­ras die­nas sa­ve kan­kin­ti, kai, at­si­pra­šant, tu­ri ės­ti ko­pūs­tus, – svars­tė A. Ka­ra­liū­nai­tė. – Bet jei­gu ne­si­steng­si, kad bū­tų or­ga­niz­mui kuo ge­riau, ge­ro ga­li ir ne­su­lauk­ti.“

Au­to­riaus nuo­tr.

Žo­li­nin­kė Ade­lė Ka­ra­liū­nai­tė svei­ka­tai stip­rin­ti siū­lė nau­do­ti mus su­pan­čius au­ga­lus, o ne iš už­jū­rių at­vež­tus.

CBD lašai