Probleminis stuburas ir miego įtaka jam

pexels-pixabay nuotr.
Šiuo metu įvairios stuburo ligos, tokios kaip disko išvarža, slankstelių pasislinkimas, stuburo kanalo susiaurėjimas, yra vienos dažniausių ir pasireiškia įvairaus amžiaus žmonėms – tiek jauniems, tiek vyresniems.

Priežasčių, dėl kurių su tam tikromis stuburo problemomis susiduria vis daugiau žmonių, yra labai daug. Tai ir sėdimas darbas, ir netaisyklinga laikysena, ir antsvoris, ir kasdien patiriamas stresas, ir ilgą laiką besitęsiantis nekokybiškas miegas.

Būtent miego tema, kalbant apie probleminį stuburą, yra itin aktuali bei svarbi. Reikia žinoti, jog miegas ir stuburo skausmo valdymas yra stipriai susiję: miegant prastai stuburo problemos gali paūmėti, o užsitikrinus kokybišką miegą galima gerokai sumažinti arba net visiškai pašalinti varginančius skausmus. Kokybiški čiužiniai, tinkamos lovos, miego pozos, įvairūs miego atributai ar net oro temperatūra gali turėti įtakos miego kokybei. Tad į kokius miego niuansus reikėtų atkreipti dėmesį skundžiantis stuburo skausmais? Kokia poza miegoti? Kokį čiužinį ir pagalvę pasirinkti? Apie visa tai plačiai ir išsamiai.

patalai

Kuo susiję miegas ir stuburo skausmai?

Miegas yra itin svarbus procesas, kuris labai stipriai įtakoja žmogaus sveikatą bei bendrą savijautą. Pabrėžiama, kad miego metu organizmas ne tik pailsi, bet ir atsistato bei atsinaujina, kas padeda kovoti su įvairiomis sveikatos bėdomis, taip pat ir su stuburo ligomis. Ryšys tarp miego ir stuburo skausmo yra įrodytas moksliškai. Per trumpai, nekokybiškai miegantys ar netinkamą miego pozą pasirinkę žmonės daug dažniau susiduria su nugaros skausmais bei stuburo ligomis. Taip yra todėl, jog netinkamai pailsėjus kūnas tampa labiau pažeidžiamas ir jautresnis skausmui. Be to, labai dažnai stuburo skausmus sukelia ir nekokybiškas čiužinys, sena lova ar netinkama pagalvė. Tad apžvelkime pagrindines miego rekomendacijas, į kurias svarbu atkreipti dėmesį turint nusiskundimų dėl stuburo skausmų.

Pasirinkite tinkamą miego pozą

Dauguma galvoja, kad svarbiausia yra tinkamas čiužinys. Kaip bebūtų, būtent miego padėtis yra tai, kas gali sustiprinti stuburo skausmą arba netgi būti svari šio skausmo priežastis. Todėl labai svarbu palaikyti stuburą taisyklingoje padėtyje miego metu. Kokia miego poza yra taisyklinga? Siekiant atpalaiduoti įsitempusią nugarą ir sumažinti nemalonų skausmą, ekspertai rekomenduoja miegoti ant šono, šiek tiek sulenkus kelius, tarp kelių laikant nedidelę pagalvę. Turintiems stuburo išvaržą, rekomenduojama miegoti ant šono su prie krūtinės pritrauktais keliais. Taip pat stuburo skausmų gali padėti išvengti miegas ant nugaros, kuomet stuburas palaikomas natūralioje pozicijoje. Blogiausia yra miegoti ant pilvo. Miegant ant pilvo stuburas patiria didžiausią įtampą, todėl skausmas, nemalonūs pojūčiai ir galiausiai išsivystančios ligos yra dažni palydovai.

Rinkitės kokybišką čiužinį

Kokybiško čiužinio nauda stuburui yra neabejotina. Visus miego poreikius atitinkantis čiužinys gali padėti efektyviai išspręsti su stuburo skausmais susijusias problemas, tačiau reikia tiksliai žinoti, kokį čiužinį pasirinkti. Kenčiantiems nuo įvairių stuburo ligų rekomenduojami kietesni čiužiniai, kurie sukurtų tvirtą bei stabilią atramą nugarai. Geriausia rinktis kietą ar vidutinio kietumo čiužinį, turintį ortopedinių savybių. Kokybiški ortopediniai čiužiniai idealiai prisitaiko prie kūno ir tuo pačiu formuoja teisingą stuburo padėtį miegant, todėl skausmai yra gerokai palengvinami, sumažinami iki minimumo ar net apskritai išnyksta. Be to, labai svarbu tai, kad ortopediniai čiužiniai yra itin prisitaikantys prie kūno pozicijos miego metu ir sveiką poilsį užtikrina nepaisant to, ar miegama ant šono, ar ant nugaros.

Pasirūpinkite antčiužiniu

Kenčiantiems nuo nugaros skausmų ar turintiems tam tikrų stuburo ligų labai dažnai rekomenduojamas kokybiško bei tinkamo čiužinio ir antčiužinio duetas. Čiužiniai ir antčiužiniai kartu gali stipriai pagerinti miego kokybę. Antčiužinis yra tarsi plonesnė čiužinio versija, kuri gali efektyviai išspręsti stuburo skausmų problemas. Svarbiausia atminti tik tai, jog antčiužinis turi suteikti daugiau standumo bei tvirtumo toje pusėje, ant kurios gulama. Todėl patariama rinktis miego pagrindą pakietinantį antčiužinį, kuris tolygiai paskirsto kūno masę, atpalaiduoja raumenis ir palaiko stuburą taisyklingoje padėtyje, ko dėka nugara tinkamai pailsi. Be to, antčiužiniai yra vertinami dėl savo funkcijos sukurti itin higienišką miego aplinką. Kuo tai susiję su stuburo skausmais? Higieniškoje aplinkoje žmogus pailsi kur kas geriau ir išsimiega kokybiškiau, o kokybiškas ir ramus miegas gydo kūną bei mažina jautrumą skausmui.

Išsirinkite tinkamą pagalvę

Stuburo skausmus taip pat gali įtakoti ir netinkama pagalvė. Akcentuotina, jog miego metu pagalvė turi suteikti ne tik patogią atramą, bet ir palaikyti taisyklingą stuburo padėtį. Todėl labai svarbu pasirinkti tinkamo aukščio, formos ir kietumo pagalvę. Pavyzdžiui, jei pagalvė bus per žema, tuomet per daug įsitemps kaklo raumenys ir neišvengsite nemalonių pojūčių tiek kaklo, tiek nugaros srityje. Jei pagalvė bus per aukšta, tuomet kaklas bus per daug sulenktas ir įsitempęs, kas taip pat iššaukia stuburo skausmus. Kaip išsirinkti tinkamą pagalvę? Atkreipkite dėmesį į savo miego pozą. Miegant ant nugaros, vertėtų rinktis žemesnę pagalvę tam, kad kaklas nebūtų per daug išlenktas. Miegant ant šono, derėtų rinktis tokio aukščio pagalvę, kuri palaikytų galvos padėtį ir kaklą taip, jog stuburas išliktų tiesioje padėtyje. Kalbant apie pagalvės kietumą, geriausia rinktis nei per daug minkštą, nei per daug kietą pagalvę. Tad pagalvė turėtų būti vidutinio kietumo tam, kad suteiktų tinkamą atramą ir nekeltų įtampos kaklui bei nugarai.

Jei reikia, keiskite lovą

Galbūt pasirodys netikėta, bet stuburo skausmus gali įtakoti ne tik čiužiniai, bet ir senos lovos. Jei lova girgžda, yra nestabili ir nepatogi, miego kokybė neišvengiamai suprastėja. Tokioje lovoje sunku užmigti, vartomasi nuo šono ant šono, o staigūs judesiai miegant gali tik paaštrinti jaučiamą nugaros skausmą. Tad susiduriantiems su stuburo problemomis rekomenduojama ilsėtis patogioje, ryškių nusidėvėjimo ženklų neturinčioje lovoje. Žinoma, nauja lova stuburo ligų negydo, bet geras ir patogus miegas leidžia pasijusti kur kas geriau.

Maži miego pokyčiai – dideliam poveikiui

Aptartos miego rekomendacijos gali suteikti veiksminga pagalbą visiems tiems, kurie susiduria su nugaros skausmais ar įvairiomis stuburo ligomis. Pakeitus tam tikrus miego įpročius, sena čiužinį, lovą, pagalvę galima užsitikrinti kur kas ramesnį, kokybiškesnį bei nugarai sveikesnį miegą. Vis tik nors šie maži miego pokyčiai ir gali padaryti didelį poveikį sveikatai, rūpintis savimi svarbu visapusiškai, laikantis gydytojų rekomendacijų ir sveiko bei aktyvaus gyvenimo būdo, tuomet pasiekiami geriausi rezultatai, efektyviai sprendžiantys stuburo skausmų problemas.

Užs. Nr. 553839