Prie lentos prikalti balionai siunčia žinią apie mirtiną plaučių ligą

Autorių nuotr.
Plaučių sveikatos mėnesis
Du šimtai prie lentos prikaltų balionų – du šimtai Lietuvos žmonių, kurie serga idiopatine plaučių fibroze (IPF), mirtina liga, bet apie tai nežino. Vilniaus centre surengtas performansas įtraukė dešimtis praeivių tapti unikalios instaliacijos autoriais. 200 jų įsmeigė vinis į ligos naikinamus plaučius simbolizuojančius balionus.

Mintis įtraukti praeivius į instaliacijos kūrimą kilo siekiant atkreipti dėmesį į retą ligą, apie kurią neretai nėra girdėję net kai kurie šeimos gydytojai. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų (LSMUL KK) Pulmonologijos klinikos Plaučių kraujagyslių ir difuzinių ligų sektoriaus vadovės, gydytojos pulmonologės doc. Kristinos Biekšienės teigimu, net penki iš šešių idiopatine plaučių fibroze (IPF) sergančių Lietuvos gyventojų nežino apie savo ligą.

Plaučių sveikatos mėnesis

Vieno simptomo nėra

„Tai reta sveikatos būklė, todėl nemaža dalis šeimos gydytojų ir net antrinio lygio plaučių ligų specialistų nėra su ja susipažinę. Toks žinių trūkumas užkerta pacientams kelią patekti pas tretinio lygio pulmonologus, kurie galėtų išsiaiškinti tikrąsias sveikatos sutrikimo priežastis. Didesnis ligos žinomumas gali sumažinti klaidingų diagnozių skaičių ir padėti žmonėms pasiekti tinkamus specialistus. Veiksmingas gydymas padeda kontroliuoti ligą ir prailgina brangų ja sergančio žmogaus gyvenimo laiką“, – kalba gydytoja.

K. Biekšienė atkreipia dėmesį, kad dėl plaučių pažeidimo sutrinka deguonies įsisavinimas, todėl žmogų gali varginti dusulys ir užsitęsęs sausas kosulys. Anot pašnekovės, į šeimos gydytoją derėtų kreiptis, jeigu kosulys nepraeina ilgiau kaip aštuonias savaites. Ji taip pat pastebi, kad dažniau šia liga suserga vyresni negu 60 metų asmenys ir rūkantys žmonės. Riziką itin smarkiai padidina sąlytis su kenksmingomis cheminėmis medžiagomis, persirgtos kitos plaučių ligos ir genetinis polinkis.

„Idiopatinė plaučių fibrozė neturi vieno unikalaus simptomo. Be jau minėtų sveikatos problemų gali pasikeisti ir sergančiojo pirštų galai, kurie savo forma taps panašūs į būgnų lazdeles. Ši liga pažeidžia plaučius, todėl negydoma gali būti pražūtingesnė už vėžį. Pacientai neretai miršta praėjus maždaug dvejiems–trejiems metams nuo simptomų pradžios. Ankstyva diagnozė leidžia pristabdyti ligos progresavimą ir ilgiau išsaugoti gyvenimo kokybę. Statistika rodo, kad gydomi pacientai gali išgyventi ir aštuonerius ar net dešimt metų“, – komentuoja gydytoja pulmonologė.

Plaučių sveikatos mėnesis

Pirmasis žingsnis – tyrimai

Idiopatinė plaučių fibrozė diagnozuojama ir specifinis gydymas nuo fibrozės skiriamas daugiadisciplinio gydytojų konsiliumo sprendimu šalies universiteto ligoninėse: Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Pulmonologijos klinikoje arba Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centre. Pasak šio centro vadovo prof. Edvardo Danilos, nors regioninių sveikatos priežiūros įstaigų specialistai šios retos ligos nepatvirtins, jie atlieka svarbų darbą. Priimdami kosinčius ir dusulio varginamus pacientus jie turėtų pagalvoti ir apie retas plaučių ligas bei rekomenduoti pacientams atlikti atitinkamus tyrimus.

„Ankstyvoje stadijoje idiopatinė plaučių fibrozė pasireiškia tik pamažu stiprėjančiu dusuliu. Dusulio priežasčių yra daug, idiopatinė plaučių fibrozė – tik viena iš jų“, – sako gydytojas. Anot E. Danilos, regionų gyventojams reikėtų skirti ypatingą dėmesį. Gydytojas pastebi, kad atokesnėse vietovėse gyvenantys žmonės yra itin kantrūs ir neretai ilgesnį laiką vengia kreiptis į gydytojus. „Dažnai tai yra vyresni žmonės, kurie yra linkę manyti, kad dusulio ir jėgų mažėjimo priežastis – jų amžius. O juk priežastimi gali būti ir idiopatinė plaučių fibrozė ar kita klastinga liga. Jiems reikalingas artimųjų paskatinimas ir padrąsinimas kreiptis į savo gydytoją dėl išvardintų priežasčių“, – komentuoja prof. E. Danila.

Plaučių sveikatos mėnesis

Ligos priežastis nežinoma

Idiopatinės plaučių fibrozės priežastis nėra žinoma, todėl ji ir vadinama idiopatine. Tačiau plaučių fibrozę gali sukelti ir kitos retos intersticinės plaučių ligos bei plaučių pažeidimas sergant kitomis, pavyzdžiui, jungiamojo audinio ligomis. Jos vadinamos lėtinėmis progresuojančiomis fibrozuojančiomis intersticinėmis plaučių ligomis.

Būtent siekiant paskatinti žmones sužinoti daugiau apie plaučių ligas ir drauge su Lietuvos gydytojais pulmonologais minint plaučių fibrozės mėnesį Vilniuje, V. Kudirkos aikštėje, buvo sukurta instaliacija iš 200 balionų. Prikalti balionai simbolizavo gęstančius, idiopatinės plaučių fibrozės naikinamus plaučius. Vinys smigo į 200 balionų, nes tiek, manoma, Lietuvoje yra žmonių, kuriems nediagnozuota ši mirtina liga. Iniciatyvos partneris – „Boehringer Ingelheim“. Sužinokite, kaip atpažinti idiopatinę plaučių fibrozę, apsilankydami puslapyje Pasitikrinkplaucius.lt.

 

Užs. Nr. 540723