Nuo itin perdirbto maisto ir alkoholio kiekvienais metais miršta 2,7 mln. žmonių

Redakcijos archyvo nuotr.

 

Itin perdirbtas maistas (angl. ultra-processed food, UPF), alkoholis, tabakas ir iškastinis kuras kiekvienais metais visoje Europoje nusineša 2,7 milijonų žmonių gyvybes, nurodo Pasaulio sveikatos organizacija (PSO).

Ekspertų teigimu, „galingosios pramonės šakos“, kišdamosi į vyriausybės politiką ir pastangas mažinti susirgimų vėžiu, širdies ligomis ir diabetu skaičių, prisideda prie prastos žmonių savijautos ir ankstyvos mirties.

Savo naujausioje ataskaitoje PSO ragina „priimti griežtus teisės aktus pramonės galiai pažaboti“, o vyriausybes – atkakliai įgyvendinti sveikatos apsaugos politiką, kurią pramonė reguliariai „kvestionuoja, vilkina, silpnina ar stabdo“.

PSO teigimu, dėl kenksmingų „komercinės pramonės propaguojamų“ produktų ir praktikų Europos regione „kiekvieną dieną miršta daugiau nei 7 400 žmonių“.

Organizacija nurodo, kad „šie komerciniai produktai tampa 24 proc. visų mirčių priežastimi ir smarkiai didina mirtingumą dėl širdies ir kraujagyslių ligų (51,4 proc.) bei vėžio (46,4 proc.)“.

Tabako, alkoholio, UPF ir kuro pramonė kiekvienais metais Europoje yra visiškai arba dalinai atsakingos už 2,7 milijonus mirčių, rašoma dokumente.

Tuo tarpu visame pasaulyje tabakas, UPF, iškastinis kuras ir alkoholis kiekvienais metais pražudo 19 mln. žmonių – tai 34 proc. viso mirčių skaičiaus.

Analizuodama šiuos duomenis, PSO nurodė, kad kiekvienais metais Europoje tabakas tampa 1,15 mln., alkoholis – 426 857, maistas, kurio pagrindą sudaro itin perdirbti mėsos gaminiai – 117 290 ir maistas, kuriame daug druskos – 252 187 mirčių priežastimi.

Į šiuos skaičius nėra įtrauktos su nesveika mityba siejamos mirtys dėl nutukimo, aukšto kraujospūdžio, aukšto cukraus kiekio kraujyje ar aukšto cholesterolio kiekio, teigiama ataskaitoje.

Savo ataskaitoje PSO paragino vyriausybes pripažinti, kad tokie veiksmai, kaip pačių vartotojų kaltinimas, agresyvi rinkodara, dezinformacijos platinimas, reklama socialiniuose tinkluose, lobizmas ir „mokslo nuvertinimas“ finansuojant mokslinius tyrimus saviems tikslams pasiekti, yra pramonės naudojama taktika.