Norite būti sveiki – rūpinkitės dantenomis

Norite būti sveiki – rūpinkitės dantenomis

No­ri­te bū­ti svei­ki – rū­pin­ki­tės dan­te­no­mis

„Bur­nos svei­ka­ta tu­ri tie­sio­gi­nę įta­ką bend­rai žmo­gaus or­ga­niz­mo būk­lei“, – ak­cen­tuo­ja ne­se­niai Šiau­liuo­se, Var­po gat­vė­je, du­ris at­vė­ru­sios odon­to­lo­gi­jos kli­ni­kos „RG“ pe­rio­don­to­lo­gė Svet­la­na Ro­ma­no­va. Su spe­cia­lis­te kal­bė­jo­mės, kaip pri­žiū­rė­ti dan­te­nas, nes nuo jų būk­lės ne­re­tai pri­klau­so, vi­so or­ga­niz­mo svei­ka­ta.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Nuo ne­kal­to krau­ja­vi­mo iki dan­tų ne­te­ki­mo

S. Ro­ma­no­va pa­ste­bi, kad dau­ge­lis į dan­te­nų pro­ble­mas yra lin­kę nu­mo­ti ran­ka. At­ro­do, kas čia to­kio, jei va­lan­tis dan­tis krau­juo­ja dan­te­nos. Ta­čiau bū­tent krau­juo­jan­čios dan­te­nos yra pir­ma­sis už­de­gi­mo po­žy­mis ir ženk­las, kad tu­ri­te pro­ble­mų su dan­te­no­mis. Ypač rei­kė­tų su­ne­rim­ti, jei­gu dan­te­nos krau­juo­ja kram­tant ar net mie­gant.

Dan­te­nų už­de­gi­mą (gin­gi­vi­tą) su­ke­lia bak­te­ri­jos, gy­ve­nan­čios ant dan­tų su­si­kau­pu­sio­se ap­na­šo­se ir ak­me­ny­se. Ne­pa­ša­li­nus lai­ku ap­na­šų ir dan­tų ak­me­nų, dan­te­nos pra­de­da trauk­tis, for­muo­ja­si dan­te­nų ki­še­nės ir ap­na­šos bei ak­me­nys ima kaup­tis po dan­te­no­mis. Dan­te­nų už­de­gi­mas virs­ta lė­ti­niu pe­rio­don­ti­tu.

Pa­sak pe­rio­don­to­lo­gės, li­gai pro­gre­suo­jant at­si­ran­da ne­ma­lo­nus bur­nos kva­pas, dan­te­nos pa­si­da­ro jaut­rios, krau­juo­jan­čios, pa­bur­ku­sios, skaus­min­gos. Vė­les­nė­se sta­di­jo­se at­si­den­gia dan­tų šak­nys, pa­di­dė­ja tar­pai tarp dan­tų, tam­pa sun­ku kram­ty­ti mais­tą, dan­tys pa­si­da­ro jaut­rūs tem­pe­ra­tū­rų po­ky­čiams, pra­de­da ju­dė­ti ir ky­la ri­zi­ka jų ne­tek­ti. Ne­gy­do­mas lė­ti­nis pe­rio­don­ti­tas ga­li su­kel­ti ne­tgi ne­grįž­ta­mą kau­lo, su­pan­čio dan­tis, tir­pi­mą.

Įvai­raus sun­ku­mo lė­ti­nė­mis dan­te­nų li­go­mis pa­sau­ly­je ser­ga apie pu­sė vi­sų gy­ven­to­jų. Lie­tu­vo­je dan­te­nų pro­ble­mų tu­ri apie 75 pro­cen­tus vy­res­nių kaip 35 me­tų žmo­nių.

Svar­biau­sia – bur­nos hi­gie­na

S. Ro­ma­no­va at­krei­pia dė­me­sį, kad lė­ti­nis pe­rio­don­ti­tas – neiš­gy­do­ma li­ga, ta­čiau su­stab­dy­ti ją įma­no­ma. Pag­rin­di­nis gink­las – bur­nos hi­gie­na.

Minkš­tas dan­tų ap­na­šas du kar­tus per die­ną (ry­te ir va­ka­re) rei­kia nu­va­ly­ti minkš­tu dan­tų še­pe­tė­liu. Yra įvai­rių nuo­mo­nių, ka­da dan­tis va­ly­tis ry­te – prieš pus­ry­čius ar po jų. Pe­rio­don­to­lo­gė pa­ta­ria dan­tis iš­si­va­ly­ti vos at­si­kė­lus, o pa­pus­ry­čia­vus už­ten­ka iš­si­ska­lau­ti bur­ną, jei­gu rei­kia – iš­si­va­ly­ti tarp­dan­čius.

Pa­sak S. Ro­ma­no­vos, tarp­dan­čių hi­gie­na ypač svar­bi, nes ne vi­sus mais­to li­ku­čius nuo dan­tų ga­li­ma pa­ša­lin­ti še­pe­tė­liu, tad rei­kia nau­do­ti ir dan­tų siū­lą ar­ba spe­cia­lius tarp­dan­čių še­pe­tė­lius.

Ne­pai­sant kruopš­čios bur­nos prie­žiū­ros, il­gai­niui ant dan­tų su­si­kau­pia ak­me­nų. Jų pa­tys pa­ša­lin­ti ne­ga­li­me, to­dėl rei­kia kreip­tis į bur­nos hi­gie­nis­tą.

„Svei­kam, ne­tu­rin­čiam pe­rio­don­to­lo­gi­nių li­gų žmo­gui re­ko­men­duo­ja­ma pas bur­nos hi­gie­nis­tą ap­si­lan­ky­ti kas pu­sę me­tų ar­ba bent jau kar­tą per me­tus. Kar­tą per me­tus pa­tar­čiau pa­si­ro­dy­ti ir odon­to­lo­gui“, – sa­ko S. Ro­ma­no­va.

Spe­cia­lios dan­te­noms skir­tos pa­stos, ska­la­vi­mo skys­čiai dan­te­nų pro­ble­mų neišsp­ren­džia, ta­čiau šiek tiek pa­dė­ti ga­li. Šios prie­mo­nės stip­ri­na dan­te­nas, ma­ži­na jų krau­ja­vi­mą.

Žo­le­lių ar­ba­tos (ra­mu­nė­lių, ša­la­vi­jų, šal­ta­lan­kių) nau­din­gos, kai bur­nos glei­vi­nė­je yra ope­lių, pa­de­da grei­čiau joms už­gy­ti, mal­ši­na skaus­mą, už­de­gi­mą.

„Ta­čiau pa­grin­di­nė dan­te­nų pro­ble­mų prie­žas­tis yra ak­me­nys ir juo­se gy­ve­nan­čios bak­te­ri­jos, tad pir­miau­siai rei­kia juos pa­ša­lin­ti“, – ak­cen­tuo­ja pe­rio­don­to­lo­gė.

Dan­te­nų pro­ble­mos ga­li su­kel­ti įvai­rias li­gas

Ty­ri­mai ro­do, kad lė­ti­nį pe­rio­don­ti­tą su­ke­lian­čios bak­te­ri­jos tu­ri ry­šį ir su ki­to­mis li­go­mis, pa­vyz­džiui, šir­dies ir krau­ja­gys­lių.

„Ne­se­niai at­lik­tuo­se JAV moks­li­nin­kų ty­ri­muo­se bu­vo įro­dy­ta, kad lė­ti­nį pe­rio­don­ti­tą su­ke­lian­čios bak­te­ri­jos tie­sio­giai įta­ko­ja ate­rosk­le­ro­ti­nių plokš­te­lių for­ma­vi­mą­si. Dėl to ky­la šir­dies in­fark­to bei ki­tų šir­dies ir krau­jo­ta­kos li­gų at­si­ra­di­mo ri­zi­ka“, – pa­žy­mi S. Ro­ma­no­va.

Įdo­mu tai, kad lė­ti­nio pe­rio­don­ti­to su­kė­lė­jų DNR ran­da­ma reu­ma­toi­di­nio art­ri­to pa­žeis­tų są­na­rių skys­čiuo­se. Moks­li­niai ty­ri­mai pa­tvir­ti­na, kad reu­ma­toi­di­niu art­ri­tu ser­gan­tys pa­cien­tai daž­niau ser­ga lė­ti­niu pe­rio­don­ti­tu, o li­gos laips­nis – sun­kes­nis.

„Blo­ga bur­nos hi­gie­na ir lė­ti­nis pe­rio­don­ti­tas ga­li įta­ko­ti in­fek­ci­nes plau­čių li­gas. Ma­no­ma, kad pneu­mo­ni­ja ga­li iš­si­vys­ty­ti įkvė­pus lė­ti­nio pe­rio­don­ti­to su­kė­lė­jų, o dan­tų ap­na­šos ga­li tar­nau­ti kaip re­zer­vua­ras plau­čių pa­to­ge­nams dau­gin­tis“, – sa­ko pe­rio­don­to­lo­gė.

Moks­li­nin­kai taip pat nu­sta­tė, kad yra abi­pu­sis ry­šys tarp lė­ti­nio pe­rio­don­ti­to ir cuk­ri­nio dia­be­to: dia­be­tu ser­gan­tys pa­cien­tai tu­ri di­des­nį po­lin­kį sirg­ti lė­ti­niu pe­rio­don­ti­tu, o lė­ti­nis pe­rio­don­ti­tas ga­li įta­ko­ti ant­ro ti­po cuk­ri­nio dia­be­to iš­si­vys­ty­mą. Kont­ro­liuo­jant lė­ti­nį pe­rio­don­ti­tą įma­no­ma leng­viau kont­ro­liuo­ti ir cuk­ri­nio dia­be­to li­gos ei­gą.

„Kaip ma­to­me, bur­nos svei­ka­ta tu­ri tie­sio­gi­nę įta­ką žmo­gaus bend­rai or­ga­niz­mo būk­lei. Svei­ka­tos prie­žiū­ros spe­cia­lis­tai tu­ri at­pa­žin­ti ky­lan­čias pro­ble­mas ir lai­ku re­ko­men­duo­ti pa­cien­tui kreip­tis į gy­dy­to­ją pe­rio­don­to­lo­gą. Tai­syk­lin­ga bur­nos hi­gie­na, re­gu­lia­rūs pro­fi­lak­ti­niai vi­zi­tai pas bur­nos prie­žiū­ros spe­cia­lis­tą bei dan­te­nų būk­lės ste­bė­ji­mas ga­li pa­ge­rin­ti pa­cien­to gre­tu­ti­nių li­gų ei­gą bei gy­ve­ni­mo ko­ky­bę“, – sa­ko S. Ro­ma­no­va.

As­me­ni­nė nuo­tr.

Šiau­liuo­se, Var­po gat­vė­je, įsi­kū­ru­sios odon­to­lo­gi­jos kli­ni­kos „RG“ pe­rio­don­to­lo­gė Svet­la­na Ro­ma­no­va sa­ko, kad tai­syk­lin­ga as­mens bur­nos hi­gie­na, re­gu­lia­rūs pro­fi­lak­ti­niai vi­zi­tai pas bur­nos prie­žiū­ros spe­cia­lis­tą bei dan­te­nų būk­lės ste­bė­ji­mas ga­li pa­ge­rin­ti pa­cien­to gre­tu­ti­nių li­gų ei­gą bei gy­ve­ni­mo ko­ky­bę.

Registracija ir informacija
Tel. 8 611 31455
el. p.
rgklinika@gmail.com
Varpo g. 9 A, Šiauliai.