Naujausios
Deganti cigaretė – toksiškų medžiagų šaltinis
Pridegus cigaretę, tabakas joje pasiekia aukštą degimo temperatūrą, ir ima skilti į įvairius cheminius junginius. Tuomet išsiskiria dūmai, kuriuose yra tūkstančiai chemikalų. Tarp jų – ir beveik 100 kancerogenų, kurie sukelia vėžį.
Patekę į organizmą, chemikalai ima žaloti įvairias žmogaus organų ląsteles, pakeičia jų DNR ir taip gali lemti onkologinius susirgimus. Tarp pavojingiausių medžiagų – visiems gerai žinomos dervos, anglies monoksidas bei gausybė kitų kancerogenų. Pavyzdžiui, benzenas, formaldehidas, naftalenas, o taip pat ir kancerogeniniai metalai – kadmis, nikelis, chromas. Šios medžiagos patenka ne tik į rūkančiojo plaučius, bet ir pasklinda aplinkoje, todėl yra pavojingos ir aplinkiniams. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, nuo pasyvaus rūkymo sukeltų ligų pasaulyje kasmet miršta apie 1,3 mln. žmonių.
Cigaretės – tiesus kelias į sveikatos problemas
Cigarečių dūmuose esančių pavojingų medžiagų sukeliamų ligų spektras yra itin platus. Praktiškai nei vienas žmogaus organas ar organizmo sistema neišvengia neigiamo cigarečių poveikio. Yra žinoma, kad cigaretei degant išsiskiriantys kancerogenai sukelia mažiausiai 16 rūšių vėžį, įskaitant plaučių, burnos ir gerklės, stemplės, žarnyno, kepenų ir kitų organų.
Rūkymas taip pat yra didelė našta širdies ir kraujagyslių sistemai, gali sukelti koronarinę širdies ligą, didina tikimybę patirti širdies smūgį ir kitus rimtus širdies bei kraujagyslių sistemos sutrikimus.
Šis žalingas įprotis taip pat silpnina žmogaus imuninę sistemą, todėl rūkoriams išauga tikimybė susirgti infekcinėmis ligomis, o susirgus sveikstama ilgiau, dažniau pasireiškia komplikacijos. Maža to, rūkymas kelia pavojų ir nervų sistemai bei yra ypač kenksmingas besilaukiančioms moterims ir mažamečiams vaikams. Saugaus cigarečių kiekio nėra: jei surūkoma tik viena cigaretė per dieną – tai nereiškia, kad žalos nebus.
Rūko dėl nikotino – serga nuo chemikalų
Nepaisant visų šių pavojų, statistiniai duomenys rodo, kad Lietuvoje kasdien rūko beveik trečdalis gyventojų. Stipri priklausomybė cigaretėms išsivysto dėl tabako lapuose natūraliai susiformuojančios veikliosios medžiagos – nikotino.
Nors pastarasis veikia centrinę nervų sistemą ir sukelia stiprią priklausomybę, nei PSO, nei Nacionalinis vėžio institutas Lietuvoje jo nelaiko kancerogenu. Tai reiškia, kad nikotinas – priešingai nei anksčiau minėti chemikalai – vėžinių susirgimų nesukelia. Ir nors nikotinas nėra baisiausių su rūkymu susijusių ligų sukėlėjas, visgi jis gali paskatinti koronarinę širdies ligą, didinti kraujo spaudimą ir pulsą.
Kitas įdomus faktas apie nikotiną – nors sukelia rūkymo priklausomybę, jis taip pat naudojamas ją gydyti. Pastaraisiais dešimtmečiais sukurta įvairių nikotino purškalų, gumų, kurie leidžia rūkančiajam gauti nikotino, tačiau padeda išvengti pavojingų chemikalų, kurie susiformuoja cigaretei degant. Pasitelkiant pakaitinę nikotino terapiją, nikotino kiekį pamažu galima mažinti ir taip palaipsniui išsivaduoti iš priklausomybės.
Ir visai nesvarbu, kada bus metama rūkyti – po vieno surūkyto cigarečių pakelio ar po 30 metų rūkymo, teigiamas poveikis pasireikš vos po kelių savaičių. Rūkoriai galvoja, kad daugelį metų rūkė ir niekas nepadės, tad neverta mesti. Tačiau tai yra klaidingas įsitikinimas.
Keisti įpročius – niekada nevėlu
Norint mesti rūkyti taip pat svarbu nebijoti ieškoti pagalbos. Su rūkymo priklausomybe visame pasaulyje susiduria milijonai žmonių. Ir nors ne visiems pavyksta mesti rūkyti iš pirmo karto – tikrai nereikia nuleisti rankų. Galima kreiptis pagalbos į savo šeimos gydytoją, priklausomybės ligų centrus, visuomenės sveikatos biurus.
Deja, bet net suprasdami su rūkymu susijusias rizikas, ne visi rūkantieji nori ir pasiryžta atsisveikinti su šiuo žalojančiu įpročiu. Dėl to diskutuojama apie galimybes, kaip nemetantiems būtų galima sumažinti žalą. Švedijoje cigaretes pakeitus tabako pagalvėlėmis – sumažėjo rūkančiųjų ir plaučių vėžio atvejų skaičius šalyje, o Jungtinėje Karalystėje daugiausiai dėmesio skiriama elektroninėms cigaretėms, kurias net gydytojai rekomenduoja norintiems visiškai atsisakyti šio įpročio. Taip pat ir kitose šalyse cigaretes rūkaliai keičia kaitinamojo tabako gaminiais. Šiuose produktuose nėra degimo, tad jau yra duomenų, kad tai leidžia sumažinti toksiškų chemikalų kiekį, lyginant su cigaretėmis.