Naujovė sveikatingumo srityje: kuo efektyvi binauralinė terapija?

spa
Binauralinių ritmų terapija yra sparčiai kelią besiskinanti ir populiarėjanti alternatyviosios garso bangų terapijos forma.

Pavyzdžiui, Lietuvoje Eglės sanatorija Birštonas yra viena iš nedaugelio vietų, kur galima išbandyti binauralinės terapijos poveikį.

Binauralinės terapijos metu dešinė ir kairė ausys yra veikiamos skirtingų dažnių tonų, smegenims juos suvokiant kaip vieną toną. Terapijos šalininkai tikina, kad ši terapija itin veiksminga nerimo, streso ir kitų sutrikimų gydymui bei nervų ir psichikos sistemos gerinimui.

Nors binauralinė terapija gali būti atliekama ir namų sąlygomis, klausantis binauralinių garsų per stereofonines ausines, tačiau efektyviausias rezultatas gaunamas procedūrą atliekant su kvalifikuotų specialistų priežiūra. Ko galima tikėtis iš binauralinės terapijos?

Kaip veikia binauraliniai ritmai

Binauralinės terapijos metu smegenys yra veikiamos garso bangų, mažesnių nei 1000 hercų (Hz) dažniu, kuris leidžia smegenims aptikti binauralinius ritmus. Pavyzdžiui, jei kairė ausis užfiksuoja 200 Hz dažnį, o dešinė – 210 Hz, - smegenų aptinkamas binauralinis ritmas yra 10 Hz.

Mokslininkai išskiria penkias skirtas dažnių bangas, kurias generuoja mūsų smegenys:

Delta bangų binauraliniai ritmai veikia 0,5-4 Hz dažniu, kuris siejamas su sapnavimu miegant. Tyrimai rodo, kad žmonės, veikiami delta bangų, patenka į gilesnę miego stadiją. Teta bangų binauraliniai ritmai siekia iki 4-7 Hz dažnį, kurie padeda pasiekti meditatyvią būseną, pagerina kūrybiškumą ir miego kokybę REM fazėje. Alfa bangų binauraliniai ritmai yra 7-13 Hz dažniu, kurie smegenyse sukelia atsipalaidavimo būseną.

Beta bangų binauraliniai ritmai yra 13-30 Hz dažnio – smegenys, veikiamos šio dažnio diapazoną, pasiekia geresnę koncentraciją ir budrumo būseną (tačiau taip pat veikiant šiam dažniui gali padidėti nerimas). Gama bangų binauraliniai ritmai atspindi 30-50 Hz diapazoną – šie dažniai smegenyse skatina išlaikyti susijaudinimą budrumo būsenoje. Kitaip tariant, gama bangų binauraliniai ritmai gali padėti išlaikyti energingumą ir aktyvią būseną.

Binauralinės terapijos nauda

Yra teigiama, kad binauralinių ritmų terapija sukelia tą pačią būseną, kuri pasiekiama meditacijos metu, tačiau daug greičiau ir efektyviau.

Nustatyta, kad reguliari binauralinė terapija gali padėti sumažinti nerimą, įtampą ir stresą, efektyviai atpalaiduoti, padidinti smegenų budrumą ir dėmesio koncentraciją, palaikyti stabilią nuotaiką, skatinti kūrybiškumą ir sumažinti skausmą.

Taip pat tikėtina, jog binauralinė terapija sulėtina smegenų senėjimo procesus, o tai reiškia, kad binauraliniai ritmai gali sumažinti įvairių neurodegeneracinių ligų riziką.

Ir nors šiai dienai vis dar trūksta tyrimų, kurie patvirtintų binauralinės terapijos poveikį, - panašu, kad ateityje binauralinė terapija sulauks dar daugiau dėmesio. Skirtingai negu meditacija, binauralinė terapija reikalauja mažiau pastangų ir laiko. Tai reiškia, jog ši garso bangų terapijos forma yra tinkama daug platesniam ratui žmonių.

Užs. Nr. 484321