Medikai at­si­sa­ko lup­ti na­gus

Medikai at­si­sa­ko  lup­ti na­gus

 Medikai at­si­sa­ko  lup­ti na­gus

Na­gų gry­be­lis tik at­ro­do ne­sun­ki li­ga, ta­čiau jos gy­dy­mas il­gas ir var­gi­nan­tis. Tuo įsi­ti­ki­no šiau­lie­tis, jau be­veik me­tus vargs­tan­tis ne tik dėl ko­jų, bet ir dėl ran­kų na­gų gry­be­lio. Vy­ras ne­sup­ran­ta, ko­dėl bu­vo at­si­sa­ky­ta anks­čiau nau­do­to, jo nuo­mo­ne, efek­ty­vaus li­gos gy­dy­mo bū­do – na­gų chi­rur­gi­nio ša­li­ni­mo. Šiau­lie­tis pa­sa­ko­jo, kad na­gų gry­be­liu už­si­krė­tė įka­li­ni­mo įstai­go­je.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Nuo vais­tų pra­dė­jo skau­dė­ti pil­vą

Vy­ras svars­to, kad li­gą grei­čiau­siai lė­mė pa­tir­tas di­de­lis stre­sas ir nu­si­lpęs imu­ni­te­tas. Ka­lė­ji­me jam ne­bu­vo su­da­ry­tos są­ly­gos gy­dy­tis ir per ket­ve­rius me­tus li­ga taip iš­pli­to, kad apė­mė be­veik vi­sus ko­jų na­gus, kai­rės ran­kos vi­sus na­gus bei vie­ną de­ši­nės ran­kos na­gą.

Grį­žęs į Šiau­lius jis ne­dels­da­mas krei­pė­si į me­di­kus. Jam bu­vo pa­skir­tas gy­dy­mas ge­ria­mai­siais vais­tais. Po po­ros mė­ne­sių pra­dė­jo jaus­ti be­veik nuo­la­ti­nius pil­vo skaus­mus. Paš­ne­ko­vas spė­ja, kad tai lė­mė stip­rių vais­tų ne tik nuo gry­be­lio, bet ir nuo skaus­mo var­to­ji­mas. Mat šiau­lie­tis dėl stu­bu­ro tarps­lanks­te­li­nio dis­ko iš­var­žos nuo­lat jau­čia nu­ga­ros skaus­mus ir var­to­ja stip­rius nu­skaus­mi­na­muo­sius.

Vy­ras vėl krei­pė­si į odos ligų gy­dy­to­ją ir pa­pra­šė pa­ša­lin­ti gry­be­lio pa­žeis­tus na­gus. Ta­čiau jam bu­vo paaiš­kin­ta, kad šis me­to­das jau ne­be­tai­ko­mas ir pa­siū­ly­ta al­ter­na­ty­va – na­gų su­minkš­ti­ni­mas.

„Bu­vo pa­siū­ly­ta pen­kioms die­noms ant pa­žeis­tų na­gų už­dė­ti me­di­ci­ni­nio te­pa­lo, ku­ris su­minkš­tins na­gus, po to su­minkš­tė­ję na­gai bus nu­gran­dy­ti. Su­ti­kau su šia pro­ce­dū­ra, nes gal­vo­jau, kad šis te­pa­las ne tik su­minkš­tins na­gus, bet ir su­nai­kins in­fek­ci­ją“, – pa­sa­ko­ja šiau­lie­tis.

Ta­čiau po na­gų su­minkš­ti­ni­mo pro­ce­dū­ros paaiš­kė­jo, kad vis tiek teks var­to­ti ge­ria­muo­sius vais­tus ar­ba te­pa­lus.

Šiau­lie­tis ne­be­sus­kai­čiuo­ja, kiek iš­lei­do pi­ni­gų įvai­riems te­pa­lams, taip pat ir rek­la­muo­ja­miems, ku­rie ža­da ste­buk­lin­gą efek­tą. „Pas­vei­ko tik po­ra na­gų, ku­rie bu­vo ma­žiau­siai pa­žeis­ti“, – guo­dė­si vy­ras.

Šiau­lie­tis įsi­ti­ki­nęs, kad jam ga­li pa­dė­ti tik na­gų pa­ša­li­ni­mas chi­rur­gi­niu bū­du, ir to ža­da siek­ti, jei­gu pri­reiks, net teis­mo ke­liu.

Jis ma­no, kad po šios pro­ce­dū­ros, jei­gu ir tek­tų ger­ti vais­tus, tai kur kas trum­piau, ir bū­tų ma­žiau pa­žei­džia­mi vi­daus or­ga­nai.

Na­gų ne­lu­pa

Tei­rau­ja­mės dau­giau kaip 45 me­tų dar­bo pa­tir­ties tu­rin­čio Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės Odos ir ve­ne­ros li­gų cent­ro va­do­vo gy­dy­to­jo der­ma­to­ve­ne­ro­lo­go Vac­lo­vo Vait­ke­vi­čiaus, ko­dėl bu­vo at­si­sa­ky­ta na­gų ša­li­ni­mo pro­ce­dū­ros.

„Tai bu­vo dras­tiš­ka prie­mo­nė. Už­sie­ny­je nie­kas to ne­da­ro. Pas­ta­ruo­ju me­tu na­gų ša­li­ni­mo ir pas mus at­si­sa­ky­ta. Ne vi­sa­da ir anks­čiau ša­lin­da­vo­me. Pa­vyz­džiui, jei­gu žmo­gui su­tri­ku­si krau­jo­ta­ka, ga­li bū­ti įvai­rių komp­li­ka­ci­jų, ga­li il­gai ne­gy­ti žaiz­dos“, – sa­ko V. Vait­ke­vi­čius.

Kaip al­ter­na­ty­va nau­do­ja­mas na­gų su­minkš­ti­ni­mo bū­das.

„Ša­li­nant na­gus, trau­muo­ja­mas na­go guo­lis. Ma­ny­čiau, na­go su­minkš­ti­ni­mas yra ge­res­nė prie­mo­nė. Pa­kenk­tas na­gas su­minkš­ti­na­mas be­veik iki na­go guo­lio ir nu­gran­do­mas. Žmo­gus dėl šios pro­ce­dū­ros ne­jau­čia skaus­mų, o pa­ša­li­nus na­gus chi­rur­gi­niu bū­du praei­da­vo ir dvi sa­vai­tės, kol žaiz­dos už­gy­da­vo“, – pa­sa­ko­ja gy­dy­to­jas.

Tie­sa, net ir pa­ša­li­nus na­gus ar juos su­minkš­ti­nus ir nu­gran­džius, rei­kia var­to­ti ge­ria­muo­sius vais­tus apie du mė­ne­sius. Be vais­tų gy­dy­mas ne­bū­siąs efek­ty­vus, na­gas ir vėl ataugs pa­žeis­tas gry­be­lio.

Pra­kai­ta­vi­mas ir nu­si­lpęs imu­ni­te­tas – pa­lan­kios są­ly­gos gry­be­liui

V. Vait­ke­vi­čius sa­ko, kad šiuo­lai­ki­nė­je ci­vi­li­za­ci­jo­je na­gų gry­be­li­nė­mis li­go­mis ser­ga maž­daug 8 pro­cen­tai žmo­nių.

Pa­lan­kios są­ly­gos at­si­ras­ti na­gų gry­be­liui – pa­di­dė­jęs pė­dų pra­kai­ta­vi­mas, iš­šu­tę ko­jų tar­pu­pirš­čiai dėl ne­tin­ka­mų ko­ji­nių ir ava­ly­nės. Už­sik­rės­ti gry­be­li­nė­mis li­go­mis ga­li­ma ba­sei­nuo­se, pir­ty­se, jei­gu ne­mū­vi­mos šle­pe­tės.

Gry­be­li­nius su­si­rgi­mus le­mia ir en­do­ge­ni­nės prie­žas­tys, pa­vyz­džiui, cuk­ri­nis dia­be­tas, taip pat jei var­to­ja­ma daug vais­tų, an­ti­bio­ti­kų.

„Net ir to­mis pa­čio­mis są­ly­go­mis ne kiek­vie­nas už­si­kre­čia. Tai pri­klau­so nuo žmo­gaus imu­ni­nės sis­te­mos. Jei­gu ji stip­ri, gry­be­liai daž­niau­siai ne­pri­kim­ba“, – pa­žy­mi V. Vait­ke­vi­čius.

Li­ga daž­niau­siai pra­si­de­da ko­jų tar­pu­pirš­čiuo­se. Iš­šu­tu­siuo­se tar­pu­pirš­čiuo­se at­si­ran­da ero­zi­jos, pra­de­da nie­žė­ti. Ši sta­di­ja tę­sia­si mė­ne­sį, du, o ne­gy­dant pe­rei­na į na­gus. Na­gai pa­gels­ta, su­sto­rė­ja, pra­de­da tru­pė­ti. Gry­be­lis pa­žei­džia ir pa­dų odą. Ji pra­de­da šer­pe­to­ti, pleis­ka­no­ti.

„Ne­gy­dant ko­jų gry­be­lio, li­ga ga­li per­si­mes­ti į del­nus ir ran­kų pirš­tų na­gus“, – at­krei­pia dė­me­sį gy­dy­to­jas.

Kaip ap­si­sau­go­ti?

Gy­dy­to­jas pa­ta­ria sau­go­tis šios li­gos, nes gy­dy­mas nė­ra leng­vas. Po mau­dy­nių rei­kia ge­rai nu­si­šluos­ty­ti ko­jas, sau­sai iš­si­va­ly­ti tar­pu­pirš­čius. De­zin­fek­ci­jai ga­li­ma nau­do­ti spi­ri­ti­nius ar ki­tus odą de­zin­fe­kuo­ja­nčius pre­pa­ra­tus.

Ne­pa­tar­ti­na avė­ti sve­ti­mos ava­ly­nės, ne­si­nau­do­ti sve­ti­mais rankš­luos­čiais, ko­ji­nė­mis.

Ko­ji­nės ir ava­ly­nė tu­rė­tų bū­ti na­tū­ra­lių me­džia­gų, kad ko­jos ne­pra­kai­tuo­tų ir ne­šus­tų. Ba­sei­nuo­se, pir­ty­se, bend­ro­jo nau­do­ji­mo du­šuo­se rei­kia avė­ti sa­vas šle­pe­tes.

Jei­gu gy­do­tės ko­jų gry­be­lį, rei­kia at­lik­ti ava­ly­nės de­zin­fe­ci­ją. V. Vait­ke­vi­čius sa­ko, kad anks­čiau tam bu­vo nau­do­ja­mas for­ma­li­nas, ta­čiau da­bar šios prie­mo­nės su­dė­tin­ga gau­ti. Ta­čiau de­zin­fek­ci­jai pui­kiai tin­ka ir ac­to esen­ci­ja (70 pro­cen­tų ac­to rūgš­tis). Ac­tu su­vil­go­mi va­tos ar au­di­nio gu­mu­lė­liai ir įde­da­mi į ava­ly­nės vi­dų, ava­ly­nė de­da­ma į po­lie­ti­le­ni­nį mai­šą ir už­ri­ša­ma. Ku­rį lai­ką taip pa­lai­ko­ma, kad ac­to ga­rai ge­rai pa­sklis­tų po ava­ly­nę. Po to ava­ly­nė ge­rai iš­vė­di­na­ma (apie sa­vai­tę).

Ko­ji­nes, rankš­luos­čius rei­kia ge­rai iš­skalb­ti ir iš­ly­gin­ti.

Sun­kiai gy­do­ma li­ga

Pa­sak V. Vait­ke­vi­čiaus, kol ko­jų gry­be­lis pa­ken­kęs tik tar­pu­pirš­čiams, ne­ga­la­vi­mą ga­na leng­va iš­gy­dy­ti. Tam nau­do­ja­mi spe­cia­lūs vais­ti­niai te­pa­lai.

Gy­dy­to­jas pa­ta­ria ne­pa­sik­liau­ti bran­gių te­pa­lų rek­la­mo­mis, esą jie iš­gy­do ne tik odą, bet ir na­gų gry­be­lį. Jei­gu jau pa­žeis­ti na­gai, be ge­ria­mų­jų vais­tų iš­gy­dy­ti be­veik neį­ma­no­ma.

Jei­gu ne­ri­mau­ja­ma dėl to, kad ge­ria­mie­ji vais­tai nuo gry­be­lio ga­li pa­kenk­ti vi­daus or­ga­nams, V. Vait­ke­vi­čius prieš pra­de­dant juos var­to­ti pa­ta­ria pa­si­da­ry­ti ty­ri­mą, ar nė­ra ke­pe­nų pa­žei­di­mų.

Pa­sak gy­dy­to­jo, pa­pras­tai vais­tai to­le­ruo­ja­mi ge­rai. Juos rei­kia var­to­ti apie tris mė­ne­sius. Ta­čiau net ir ge­ria­mie­ji vais­tai te­su­tei­kia maž­daug 80 pro­cen­tų ga­ran­ti­ją, kad iš­gy­dys gry­be­lį.

„Per tris mė­ne­sius na­gas ne­nuau­ga. Kol jis pa­si­kei­čia, praei­na apie 8 mė­ne­siai, ta­čiau tris mė­ne­sius ge­riant vais­tus, jie su­si­kau­pia na­guo­se ir net nu­sto­jus var­to­ti dar vei­kia apie pu­sę me­tų“, – pa­žy­mi V. Vait­ke­vi­čius.

Var­to­jant ge­ria­muo­sius vais­tus, kar­tu nau­do­ja­mi ir prieš­gry­be­li­niai te­pa­lai.

„Pa­si­tai­ko at­ve­jų, kai li­gos ne­pa­vyks­ta įveik­ti“, – sa­ko gy­dy­to­jas.

Prieš 15 me­tų vais­tai nuo gry­be­lio bu­vo kom­pen­suo­ja­mi 50 pro­cen­tų. Da­bar gy­dy­mas yra ne tik il­gas, bet ir bran­gus. Jei­gu ge­ria­mų­jų vais­tų dėl ko­kių nors prie­žas­čių ne­ga­li­ma skir­ti, ten­ka gy­dy­ti te­pa­lais, gry­be­lio pli­ti­mą pa­de­da stab­dy­ti jo­das.

„Taip ir vargs­tam. Gy­dy­mas il­gas ir nuo­bo­dus. Tai li­ga, ku­ri sun­kiai pa­si­duo­da“, – sa­ko gy­dy­to­jas.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

GY­DY­MAS: Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės Odos ir ve­ne­ros li­gų cent­ro va­do­vas gy­dy­to­jas der­ma­to­ve­ne­ro­lo­gas Vac­lo­vas Vait­ke­vi­čius sa­ko, kad ge­riau už­bėg­ti na­gų gry­be­liui už akių ar­ba pra­dė­ti gy­dy­tis ne­del­siant, vos pa­ju­tus odos nie­žė­ji­mą, nes įsi­me­tus gry­be­liui į na­gus įveik­ti li­gą ga­li bū­ti la­bai su­dė­tin­ga, o kar­tais ir neį­ma­no­ma.

GRY­BE­LIS: Šiau­lie­čiui na­gų gry­be­lis iš­pli­to ir į ran­kas. Vy­ras dėl to pa­ti­ria di­de­lį dis­kom­for­tą. Jau­čia­si ne­pa­to­giai ei­da­mas į po­kal­bius dėl dar­bo, ne­ga­li lan­ky­tis ba­sei­ne.