Medicinos profesorius viruso neneigia – jo nebijo

Stasio ŽUMBIO nuotr.
Medicinos profesorius Eduardas Vaitkus viruso neneigia, tiesiog jo nebijo.
Kaunietis profesorius hematologas, habilituotas daktaras Eduardas Vaitkus nebijo reikšti savo nuomonės apie medicininių kaukių dėvėjimą bei kitus draudimus, kuriais valdantieji siekia pristabdyti COVID-19 plitimą. Anot E. Vaitkaus, žmonės pernelyg gąsdinami.

– Kaip jūsų viešus profesoriaus pasisakymus vertina kauniečių medikų bendruomenė, kuriai priklauso ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga?

– Seniai žinau, kad esu balta varna, tai ar blogai kalbėsiu, ar labai blogai kalbėsiu, vis vien liksiu balta varna, – interviu „Vakaro žinioms“ teigė E. Vaitkus. – Koronavirusas COVID-19 neabejotinai yra ir neabejotinai šiek tiek pavojingesnis negu gripo virusas.

Tačiau pateikiami sausi skaičiai, kad Lietuvoje 3163 žmonės (rugsėjo 9 d. duomenimis – aut. past.) buvo infekuoti virusu. Iš medicininės pusės tai nieko nesakantys skaičiai. Kiek tų žmonių iš tikrųjų jautė ligos simptomus? Kiek iš jų buvo gydomi ligoninėje. Kokiam skaičiui buvo skirtas standartinis gydymas? Kiek dienų ligoniai praleido reanimacijoje.

Jei iš tūkstančio žmonių tik 5 procentai ligonių, ar tai tikrai siaubinga problema visuomenei ir sveikatos apsaugos sistemai? Šimtą žmonių gal ir reikėjo paguldyti į ligonines. Ar čia problema, kai ligoninėse tiek daug lovų? Į šį klausimą niekas neatsako.

Tada man kyla kitas klausimas – kokia statistika užsienyje. O ji keista. Švedijoje, kurioje nebuvo karantino, nuo koronaviruso numirė du kartus mažiau, nei JAV, Italijoje, kur buvo griežtas karantinas. Vokietijoje nuo to paties skaičiaus susirgusių mirtingumas tris kartus mažesnis, nei gretimoje šalyje. Gal esmė – ne virusas, bet kitos garsiai nepasakomos priežastys arba grubios klaidos. Koronavirusu galima ir pasinaudoti.

– Kaip?

– Įsisavinant kovai su pandemija skirtus pinigus. Naudotis proga. Bet tai tik mano „lyrinis“ nukrypimas. Prašau paaiškinti, ar reikėjo sveikatos apsaugos sistemai apriboti paslaugų teikimą standartinėmis ligomis sergantiesiems? Kokios buvo rekomendacijos? Kiek žmonių numirė nuo standartinių ligų, nes laiku negavo medicininės pagalbos. Kasdien Lietuvoje miršta 80-100 žmonių. O kiek jų numirė namuose, nes ligoninėje jiems viruso nesurado, išleido namo, o žmogus namie numirė nuo miokardo infarkto.

Nesitikėkime, kad šventasis A.Veryga susiskaičiuos sau minusus ir suskaičiuos, kiek žmonių numirė dėl apribojimų gydymo įstaigose.

Jungtinėje Karalystėje paskaičiuotas santykis, kad 3 žmonės miršta nuo viruso, o 2 – nuo apribojimų. Nes 25 tūkst. numirė nuo viruso, o 16 tūkst. numirė dėl to, kad laiku negavo medicininių paslaugų.

Lietuvoje nuo viruso mirė 86 žmonės. Santykis būtų – 1 mirė nuo viruso, o 2 – dėl apribojimų.

Jungtinė Karalystė nustatė, jog 2021 metais apie 20 tūkstančių daugiau žmonių numirs nuo onkologinių ligų, nes jų diagnostika dėl koronaviruso buvo uždelsta ir gydymas pradėtas pavėluotai. Jau nekalbant, kaip karantinas paveikė vaikų, negalinčių lankyti mokyklas, psichiką. Bent pateikite įrodymų, kad tas vilkas toks baisus.

Taip, šis virusas yra. Tai faktas. Bet šis virusas bus ir po metų, ir po 10–50 metų. Jis toks pats, kaip ir gripo virusas prieš 100 metų. Svarbu – koks prie koronaviruso „priėjimas“. Galime traktuoti, jog svarbu atsilaikyti 2 metus. Apkasuose apsikasti. Nekvėpuoti. Vaikus uždaryti, nemokyti – ir po 2 metų pavojus išnyks. Savaime ar kad pasiskiepysime. Bet kada šis posūkis įvyks – nežinau. Remiamasi ne bendrabiologiniais principais, bet tikėjimu, kad virusas išnyks.

– O jei netikiu, kad išnyks?

– Dauguma mūsų, apie 50-60 proc., turime meningokokų savo gerklėse, bet mūsų organizmai į juos nereaguoja. Realiai nesergi, tik meningokoko bakterijas nešioji. Taip yra ir su koronavirusu.

Po Vilniuje vykusio mitingo prieš kaukes ir kitas perteklines priemones, A. Veryga bent leido man žmoną pabučiuoti, o Kanados sveikatos apsaugos ministrė sekso metu rekomenduoja būti su kaukėmis. Iš esmės tokios pažiūros klaidingos.

–O kas teisinga?

– Mes nieko nežinome, ar imunitetas, prasirgus koronaviruso infekcija, susiformuoja ilgam. Nuo gripo irgi numiršta žmonių. Vokietijos virusologai nustatė, kad nuo koronaviruso numiršta 0,37 proc. susirgusiųjų, o nuo gripo – 0,1 proc. Bet ar traktuosime, kad susirgusieji koronavirusu yra tie, kuriuos nustatė tyrimai? Polimerazės grandininės reakcijos tyrimo tikslumas – 99,9 proc. Vadinasi, 0,1 proc. nenustato. Kitų testų patikimumas – 60-70 proc. Iš tų, kuriuos ištyrė, 20-30 proc. virusas buvo, bet jo nenustatė. Tad nuo kokio skaičiaus skaičiuosime?

COVID-19 dar naujas. Labiau ištyrinėtas yra koronavirusas SŪRS. Jo mirtingumas buvo 2-6 proc. Iš 100 susirgusių 2-6 numirdavo. Skaičiau, kad JAV garsi firma išleido vieną COVID-19 testų partiją su 3 proc. klaida. Tarkime, testas turi tik 0,1 proc. paklaidą. Jei pusei milijono žmonių bus atliktas tyrimas, 0,1 proc. bus 500 žmonių. Nežinančių, jog serga.

– Tai ką daryti? Gelbėtis kaukėmis?

– Pažvelkime į koronaviruso problemą politiškai. Premjeras Saulius Skvernelis prasirgo kraujo vėžiu, o jis silpnina imuninę sistemą, be to, ją silpnina ir onkologinis gydymas. Bet S. Skvernelis su į Lietuvą atvykusia baltaruse be kaukių abu stovi. S. Skvernelis, kuris turi bijoti dėl savo gyvybės, nedėvi kaukės.

Galbūt valdžia pati supranta, kad blefuoja? Teigiama, kad Baltarusijoje karantino nebuvo, virusas plinta, tikruosius skaičius Aliaksandras Lukašenka slepia. Bet mes leidžiame baltarusiams laisvai įvažiuoti, jiems nereikia užsidėti kaukių. Ir tai vyksta su valdžios palaiminimu. Sprendimas ne mediciniškas, bet politiškas. Ar užsimerkęs sakysiu – aš tikiu, kad mano Vyriausybė labai gerai dirba? Tai tikėjimo klausimas.

A. Veryga jau yra pamelavęs. Vieną kartą pamelavęs ministras turi eiti velniop. Jau sekančią dieną – lauk, nes, aš, pilietis, tavimi tikėti jau negaliu.

– O jūs pats dėvite kaukę?

– Ne, nedėviu. Vilniuje, mitinge prieš perteklinius piliečių apribojimus, buvau ne mitingo dalyvis, ne organizatorius, bet atlikėjas. O atlikėjai gali būti be kaukių. Tiesa, kišenėje kaukę turėjau, bet nebuvo reikalo ją užsidėti. „Dura lex, sed lex“ (Kvailas įstatymas, bet įstatymas).

Epidemiologijoje krūva nežinomųjų su šituo virusu. Pavyzdžiui, jei reikia sugalvoti prognozę, į tris nežinomuosius įdeda išgalvotus skaičius ir gauna rezultatą – 100 tūkstančių žmonių susirgs po pusmečio. Jei užsakovas sako – reikia, kad būtų baisiau, įdeda į tris nežinomuosius kitus skaičius. Kad būtų baisiau. Svarbu ir kokiam kontingentui atliekamas tyrimas.

– Manote, jog valdžia specialiai žmones gąsdina, kad galėtų pasipinigauti visokie testų, kaukių pirkimo tarpininkai. Taip pat galima užsakyti mokslinius tyrimus kolegų įstaigoms?

– Atsakysiu taip. 10 proc. žmonių nevagia. 10 proc. vogė ir vogs. O 80 proc. elgiasi pagal situaciją. Valdžiai vien iš edukacinės pusės reikia sudaryti prielaidas, kad tie 80 proc. nevogtų. O pas mus – tik proga pasitaikys ir vogs. Tai nepadoru. Bet padorumas ar sąžinė – nepaklausiausios prekės.

Šita situacija nuostabi korupcine prasme. Be konkursų buvo perkamos medicininės prekės. Neaišku, ar tokia proga dar pasitaikys per 100 metų.

– O kaip į jūsų principus reaguoja šeima?

– Žmona su tuo seniai susitaikė, kad aš „beviltiškas“. Žmona sėdi klinikose, jos pavardė kitokia, o manęs nebando perauklėti. Bet man pačiam liūdna, kad mūsų visų padorumo yra trūkumas. Iš A. Verygos pozicijų aš neabejoju, tegul bus mirusiųjų nuo koronaviruso ir 500 žmonių, net pralaimėjimai bus pateikti kaip laimėjimai. Esą jeigu ne mūsų didžiulės pastangos, būtų numirę šimtai tūkstančių. Ir didžiajai daliai žmonių tokio paaiškinimo gali ir užtekti.

Kritinio mąstymo trūkumas yra valdomosios demokratijos viena sudėtinių dalių. O jei mąstai kritiškai, tave apšauks vatniku, antivakseriu. Sąmokslo teorijos skleidėju.Aš šio viruso neneigiu. Mūsų kūnai prie jo prisitaikys ir gyvensime visi.