Mažas ūgis — ne visam gyvenimui

Mažas ūgis —  ne visam gyvenimui

Mažas ūgis — ne visam gyvenimui

Nanizmas (mažaūgiškumas) sėkmingai gydomas jau daugiau kaip dešimt metų. Vaikai, kurie galėjo tapti mažaūgiais, šiandien niekuo nesiskiria nuo savo bendraamžių.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Serga trys procentai Lietuvos vaikų

Šiauliečiui Rokui dabar šešeri. Penkerius metus berniukas gydomas nuo mažaūgiškumo. Rokas gimė sveikas, tačiau maždaug nuo dešimto mėnesio prasidėjo problemos. Berniukas, sumažėjus cukraus kiekiui kraujyje, kelis kartus per mėnesį prarasdavo sąmonę, neteko daug svorio, o vėliau nustojo augęs. Pusantrų metų Rokas tesvėrė 6300 gramų, o ūgis buvo vos 64 centimetrai. Mažylis nuolat gulėdavo ligoninėje, o gydytojams vis nepavykdavo nustatyti blogos sveikatos priežasčių. Galiausiai nuspręsta Roką siųsti į Kauno klinikas, kur buvo atlikti išsamūs tyrimai ir nustatyta, kad berniukas serga nanizmu.

Augimo sutrikimų turi apie tris procentus visų Lietuvos vaikų. Pernai Šiaulių apskrityje užregistruoti 5 mažaūgiškumo atvejai, o įskaitoje šiuo metu — 14 tokių vaikų. Mažaūgiai kenčia ir nuo kitų endokrininės sistemos ligų.

Priežastys

Šiaulietė endokrinologė Vida Liugaitė sako, kad dažniausiai vaikas nustoja augti dėl augimo hormono trūkumo. Kada hormono trūkumas įgimtas, vaikas gimsta normalus. Tik vėliau, praėjus metams ar daugiau, išryškėja augimo sutrikimas. Dažnai augimo hormono trūkumo priežastis būna gimdymo traumos, nervų sistemos infekcijos, kraujomaiša. Tokie vaikai augdami įgauna specifinę išvaizdą: apvali galva, gausus poodinis riebalų sluoksnis, maža nosis, ploni plaukai ir atsikišęs smakras. Vidaus organai maži, tačiau jų funkcija nesutrikusi. Intelektas paprastai taip pat būna normalus.

Mažaūgiškumą pasiseka išgydyti tik laiku jį įtarus. „Jeigu pastebėjote vaiko augimo atsilikimą, nedelsdami kreipkitės į medikus. Jei bus nustatyta patologija, gydytojai laiku galės pradėti tinkamai gydyti, ir jūsų vaikas išvengs augimo sutrikimo problemų“, — įspėja gydytoja V. Liugaitė. Jei laiku nesikreipiama į medikus ir nepradedama tinkamai gydyti, vaikas taip ir neužauga. Gydytoja prisimena atvejį, kai pas ją buvo atsiųsta 15 metų mergaitė, bet jai nebebuvę galimybės padėti.

Gydyti pradėta prieš dešimtmetį

Šešiametis Rokas dabar yra 117 centimetrų ūgio, sveria per 18 kilogramų. Mama Vita Urbonaitė sako, kad svoris dar mažokas, tačiau iš savo bendraamžių berniukas neišsiskiria.

Labiausiai berniukui nepatinka leistis hormoną. Kol buvo dar visai mažutis, mamai tekdavo į pagalbą kviestis kaimynę, kad padėtų suleisti vaistus. „Metus praverkiau kartu su sūnum, kol įprato prie adatų“, — prisimena Roko mama.

Nanizmas gydomas žmogaus augimo hormonu. Šis gydymo metodas užsienyje žinomas jau seniai, tačiau į Lietuvą atkeliavo tik prieš gerą dešimtmetį.

Hormonas leidžiamas vieną kartą per dieną (vakare) panašiais injektoriais, kaip ir insulinas. Vieno vaiko gydymui hormonu valstybė skiria apie 4000 litų per mėnesį.

Hormonais gydomas vaikas užauga ir niekuo nesiskiria nuo bendraamžių. Mergaitės išauga iki 160 centimetrų ir daugiau, berniukai gali išaugti daugiau 170 centimetrų.

Paklausus, ar neturi augimo hormonas kokio šalutinio poveikio, ar nekenkia inkstams, kepenims, gydytoja V. Liugaitė patikina, kad tikrai neturi. Priešingai, daugeliu atveju pagerėja visa sveikatos būklė, o Rokas — geriausias to pavyzdys.

Tik pradėjus gydymą, per mėnesį vaikas paūgėjo keturiais centimetrais, suretėjo priepuoliai, o nuo trejų metų ir visai liovėsi, susireguliavo virškinimo sistema. Vienintelis šalutinis poveikis — kartais berniukui skauda kojas.

Ilgi sveikimo metai

Kaip ir daugelis ligonių, Rokas turi laikytis tam tikro režimo: laiku pavalgyti, laiku pailsėti. Konkrečios dietos berniukui nereikia laikytis, užtenka riboti riebalų kiekį, mažiau valgyti saldumynų.

Kas tris mėnesius berniukui tenka apsilankyti pas endokrinologę ir kas pusę metų važiuoti į Kauną atlikti tyrimų.

Augimo hormonas Rokui bus leidžiamas iki 14— 16 metų, kol pasibaigs kaulėjimo procesas, t.y. užsidarys augimo zonos. Prognozės geros, berniukas sparčiai auga ir jaučiasi gerai.

IŠNAŠA: Gydymo metodas užsienyje žinomas jau seniai, tačiau į Lietuvą atkeliavo tik prieš gerą dešimtmetį.

ŪGIS: Jau penkerius metus Rokas gydomas žmogaus augimo hormonu ir savo ūgiu neišsiskiria iš bendraamžių.

ADATOS: Labiausiai berniukui nepatinka leistis vaistus. „Metus praverkiau kartu su sūnum, kol įprato prie adatų“, — prisimena Roko mama.

ĮSPĖJIMAS: Gydytoja endokrinologė Vida Liugaitė įspėja, kad mažaūgiškumą pasiseka išgydyti tik laiku jį įtarus.

Jono TAMULIO nuotr.