Maudynės eketėje ar tepalai iš interneto žvynelinės neišgydys: gydytoja dermatovenerologė šiauliečiams turi efektyvesnių patarimų

Higienos instituto duomenimis, pernai Lietuvoje užfiksuota virš 27 tūkst. žvyneline, dar žinoma kaip psoriaze, sergančių pacientų vizitų pas gydytojus. Šių apsilankymų kasmet sulaukia ir Šiaulių medikai, į kuriuos pagalbos kovoti su šia klastinga liga dažnai kreipiasi miesto bei regiono gyventojai. Tačiau nemaža dalis pacientų, ypač – žvyneline sergančių jau ilgą laiką, su tokiu gyvenimo išbandymu susitaiko ir nebepasitiki tradicine medicina, todėl imasi liaudiškų, kartais net pavojingų, gydymo metodų. Kaip jie gali ne padėti, o pakenkti, ir kokie veiksmingi ligos suvaldymo būdai jau siūlomi šiauliečiams, pasakoja Respublikinės Šiaulių ligoninės Odos ir veneros ligų skyriaus vedėjos pareigas šiuo metu laikinai einanti gydytoja dermatovenerologė Reda Vaitkevičiūtė-Limantė.

Pažeidžia kūną ir sielą

Lietuvoje žvyneline serga 2–3 proc. gyventojų – tiek, kiek žmonių gyvena Šiaulių ir Utenos miestuose kartu sudėjus. Tačiau daugelis vis dar ignoruoja šią ligą. Pasak R. Vaitkevičiūtės-Limantės, išskirti, kad Šiaulių mieste šia liga serga daugiau ar mažiau žmonių, negalima. Visgi gydytoja sako – šiauliečius žvynelinė kamuoja dažnai ir ji gali pasireikšti bet kuriame amžiuje: tiek vaikams, tiek suaugusiems.

„Neretai žvynelinė pacientus lydi visą gyvenimą. Ji pasireiškia pleiskanojančios odos plokštelėmis plaukuotoje galvos dalyje, kelių ar alkūnių srityse, tačiau gali atsirasti ir kitose kūno vietose. Ligai išplitus, žvynelinė gali apimti didelę dalį odos ar net visą kūno plotą. Šį susirgimą dažnai išprovokuoja ūmios ar lėtinės infekcinės ligos, tam tikri vaistai, patirtas didelis stresas. Taip pat žalingi įpročiai, antsvoris, medžiagų apykaitos sutrikimai. Nors ligą lemia imuninės sistemos sutrikimas, įtakos jai gali turėti ir genetika. Kartais – net iš tolimų kartų. Svarbu ir tai, kad žvynelinė dažnai būna lydima gretutinių sveikatos problemų, tokių kaip cukrinis diabetas, kraujagyslių, kepenų ligos, depresija. Be to, ji gali pažeisti ne tik odą, bet ir nagus, sąnarius, sukelti psoriazinį artritą“ – pažymi medikė.

Internetas nepadės

Anot R. Vaitkevičiūtės-Limantės, žvynelinė yra klastinga, sudėtinga ir pavojinga liga, kurios gydymą privalu patikėti specialistams. Tačiau, medikės teigimu, nemaža dalis pacientų, ypač – sergančių labai ilgai, su žvyneline susitaiko ir mano, kad nieko jau pakeisti nebeįmanoma. Bet tai netiesa.

„Tokie žmonės kartais nusivilia tradiciniais gydymo metodais. O jei liga paūmėja, pas specialistus nebesilanko, nuleidžia rankas, pradeda bandyti pavojingas alternatyvas. Jų žmonės randa internete. Būna, ima maudytis eketėse arba siunčiasi įvairius nepatikrintus kremus. Tačiau tai gali sukelti net didesnę žalą nei naudą. Verta pažymėti, kad žvynelinė dažnai lydima psichologinių problemų, depresijos. Ji sukelia odos pažeidimus, niežėjimą, kartais – skausmą, diskomfortą, nemigą, stresą, o tai blogina gyvenimo kokybę. Todėl privalu bendradarbiauti su odos ligų gydytoju. Kiekvienam pacientui taikome individualų gydymo planą, taktiką ir drauge siekiame norimo, efektyvaus rezultato“, – akcentuoja specialistė.

Turime save mylėti

Efektyvių būdų gydyti žvynelinę tikrai yra. Anot medikės, esant lengvai ligos formai, skiriamas gydymas vietiškai tepamais preparatais. Prireikus, taikoma ir fototerapija. O jei ir tai nepadeda, vidutinė ar sunki žvynelinės formos gydomos leidžiamais arba geriamais vaistais, kuriuos jau galima pakeisti dar efektyvesne biologine terapija, kovojančia su liga iš esmės.

„Biologinė terapija šiuo metu yra inovatyviausias ir efektyviausias žvynelinės suvaldymo būdas. Šie vaistai blokuoja imuninės sistemos uždegiminę reakciją ir taip nuslopina uždegimą ant odos bei sąnariuose. Tuomet bėrimai dažnai ir visai išnyksta. Tačiau labai daug priklauso nuo paties paciento, kokio rezultato jis nori. Todėl visus raginu gyventi kuo sveikiau: vengti streso, žalingų įpročių, daugiau judėti, kokybiškai ilsėtis ir taip apsaugosime tiek save, tiek savo odą“, – reziumuoja R. Vaitkevičiūtė-Limantė.

Daugiau informacijos apie psoriazę ir jos gydymą galite rasti socialinės kampanijos „Sakyk TAIP savo odai“ interneto svetainėje iveikzvyneline.lt. Kampaniją „Sakyk TAIP savo odai“ vykdo farmacijos bendrovė „Janssen“ (UAB „Johnson & Johnson“), bendradarbiaudama su Lietuvos žvyneline sergančiųjų draugija ir Lietuvos gydytojų dermatovenerologų draugija.

EM-128687

Užs. Nr. 530587

1