
Naujausios
Ligos sukeltą stresą padeda įveikti ir juokas
Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikoje onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ praėjusią savaitę surengė praktinį seminarą, kurio viena iš temų buvo „Ligos atsinaujinimo baimė ir kaip su ja tvarkytis“. Pranešimą skaitė ir juoko terapijos seansą surengė medicinos psichologė Ina Valeckienė, dirbanti Klaipėdos jūrininkų ligoninėje ir Klaipėdos valstybinėje kolegijoje dėstanti psichologiją.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Vietoj trijų paslaugų gauna tik vieną
Bendraudami su psichologe onkologiniai ligoniai pasiguodė, jog gydydamiesi Šiauliuose jie nesulaukia psichologinės pagalbos. Neskiriamos psichologo konsultacijos, kurios galbūt padėtų susitaikyti su žinia apie ligą, ištverti sunkų ir ilgą gydymą. Labai sudėtinga patekti ir pas dietologę, kuri visame mieste yra tik viena.
„Mes vienas kitam esame didžiausias universitetas“, – sakė seminaro dalyviai. Kai kurie psichologinės pagalbos ieško savarankiškai, kreipiasi į psichikos dienos centrus. Ir nors gerų psichologų Šiauliuose yra, pasak pacientų, trūksta tokių, kurie dirbtų būtent su onkologiniais ligoniais.
Pasisemti žinių, sulaukti pagalbos šiauliečiai gali onkologiniams ligoniams skirtuose seminaruose iš atvažiuojančių psichologų. Todėl nenuostabu, jog ir šį kartą į seminarą užsirašė gausus būrys onkologinių ligonių ir psichologei teko vesti dvi paskaitas (visi dalyviai netilpo vienu kartu į nedidelę klinikos salę).
Tokio didelio susidomėjimo I. Valeckienė sako sulaukusi ir pernai.
„Sveikata yra fizinė, dvasinė ir socialinė gerovė. Net jei ir nejaučiame fizinių negalavimų, bet jaučiamės nelaimingi, mūsų nuotaika bloga, neturime gerų santykių su aplinkiniais, negalime sakyti, kad jaučiamės visiškai sveiki“, – sako psichologė.
Pasak I. Valeckienės, žmogus, susirgęs onkologine liga, patiria ne tik fizinius negalavimus, stiprų psichologinį sukrėtimą, bet nerimo kelia ir socialinė padėtis – lauks ar nelauks grįžtančio darbdavys, kaip reaguos kolegos, šeima. Tai neprognozuojama liga, ir niekas negali pasakyti, kada ir ar ateis pagerėjimas.
Taigi, su žmogumi turėtų dirbti gydytojas onkologas, psichologas ir socialinis darbuotojas. Šiauliečių patirtis rodo, kad taip nėra. Gydoma tik fizinė negalia, o psichologinė paciento būklė – paties paciento reikalas.
Kai žmogus išgyvena nerimą dėl darbo, savo socialinės padėties, padėti turėtų socialinis darbuotojas.
Šiauliuose, pacientų tikinimu, tik gulintys klinikoje gauna socialinio darbuotojo konsultacijas, gydomi ambulatoriškai tokios galimybės neturi.
Sunku pralaužti ledus
Psichologė sako, jog darbas su onkologiniais ligoniais yra labai sunkus, nes žmogus, sužinojęs apie šią ligą, patiria stiprų sukrėtimą. Gali nenorėti su niekuo bendrauti, lieti pyktį. Prakalbinti pacientą, rasti su juo kontaktą kartais užtrunka ir kelis mėnesius.
Sužinojęs apie onkologinę ligą dažnas žmogus pirmiausia išgyvena šoko ir neigimo stadiją.
Susirinkusieji į seminarą dalijosi savo patirtimi, kaip reagavo išgirdę diagnozę – vėžys. „Nesąmonė, negali būti, turbūt suklydo“, – kone vienbalsiai vardijo žmonės.
Pasak psichologės, ypač sunku būna patikėti pacientams, kurie iki tol nejautė jokių fizinių negalavimų. Natūralu, jog šioje stadijoje pacientas nori išgirsti ir kito gydytojo nuomonę, galbūt ir trečio. Jeigu tik yra galimybė, pasak I. Valeckienės, taip ir reikėtų padaryti.
Psichologė savo praktikoje yra turėjusi pacientų, kurie tarsi „normaliai“, ramiai reagavo į diagnozę, „neėmė į galvą“. Tačiau tai yra neadekvati reakcija, slepianti šoką ir neigimą.
Vis dar pasitaiko atvejų, kai gydytojas nuo paciento nuslepia diagnozę. Tai patyrę seminaro dalyviai sakė jautę apmaudą, pyktį, kad žinią pranešė ne gydytojas, o sužinojo iš artimųjų.
I. Valeckienė sako, jog kartais būtent artimieji gydytojo prašo nesakyti blogos žinios, baimindamiesi dėl artimojo silpnos širdies, aukšto kraujospūdžio ar grasinimo nusižudyti. Taigi, gydytojas susiduria su moraline dilema – sakyti ar nesakyti pacientui.
„Kai žmogus suvokia, kas atsitiko, kai nebelieka jokių abejonių, išlenda pyktis. Ligonis gali tapti irzlus ir piktas, gali pykti ant Dievo, gali nukreipti pyktį į aplinkinius. Bet šią emociją reikia išgyventi, reikia ir papykti, nes tai normali reakcija į tokią situaciją. Man kartais gydytojai sako: nueikit, nuraminkit, jis labai piktas arba verkia. Taip, aš galiu pasikalbėti, bet negaliu žmogui uždrausti verkti ir pykti. Tik per tai žmogus prieis prie susitaikymo“, – sako psichologė.
Kad ir kaip artimiesiems ir net gydytojams būtų sunku priimti ligonio pyktį, reikia suprasti, kad tai yra natūrali reakcija į stresinę situaciją, ir tai ilgainiui praeis.
Per depresiją – į ligos priėmimą
Paprastai po pykčio stadijos ateina derybų momentas – „nerūkysiu (jeigu buvo rūkalius), gydysiuosi, darysiu viską, ką lieps gydytojas, melsiuosi, vaikščiosiu į bažnyčią, aukosiu, jeigu tik Dievas padės įveikti ligą“ ir panašiai.
Pasak psichologės, būna, kad derybų stadiją išgyvenantys žmonės kreipiasi į būrėjus, žolininkus, išbando netradicinius gydymo būdus.
„Kiekvieno teisė rinktis, kaip nugyventi gyvenimą ir kaip gydytis. Jeigu žmogus tiki, kad žolelės ar netradicinis gydymas padės, nieko smerktino tame nėra. Tikėjimas irgi gydo. Svarbu nepakenkti sau“, – sako psichologė ir rekomenduoja prieš imantis netradicinių gydymo būdų pasitarti su gydytoju.
Kartais ne viskas vyksta taip, kaip tikėtasi. Liga užsitęsia, žmogus ilgam įkalinamas ligoninės palatoje ar namuose. Gydymas ir rezultatų laukimas kelia įtampą, žmogus jaučiasi nusilpęs ir pavargęs. Visa tai veda į depresiją. Pasak psichologės, ją neretai išgyvena net ir didžiausi optimistai. Šioje stadijoje norisi pasislėpti nuo pasaulio, nesinori bendrauti.
Paskutinė stadija – priėmimas, kai žmogus susitaiko ir išmoksta gyventi su liga. „Galima gyventi ir su liga, ir netgi aktyviai“, – sako I. Valeckienė.
Psichologė sako, jog nereikia tikėtis, kad šią stadiją ligonis pasieks labai greitai. Būna, kad žmogus taip ir nesusitaiko su liga.
I. Valeckienė pažymi, kad ligonis nebūtinai visas stadijas išgyvena išvardinta eilės tvarka, kai kurių išgyvenimų gali ir visai nepatirti.
Stresas – ir geras, ir blogas
Pasak psichologės, bet kokia liga, ypač onkologinė, sukelia stresą. Jį pacientas patiria prieš kiekvieną procedūrą, operaciją, sveikatos patikrinimą, nuolat baiminasi, kad liga gali atsinaujinti.
„Stresas gyvenime yra būtinas. Tai normali reakcija į neįprastą situaciją. Streso nebuvimas reikštų mirtį. Nedidelis stresas suaktyvina darbingumą, ir toks stresas – eustresas – nekenkia sveikatai. Jeigu stresas tęsiasi nuolat, yra intensyvus, tuomet sveikata prastėja, darbingumas mažėja, tampame irzlūs, nervingi. Tai – distresas“, – sako psichologė.
Stresą galima kontroliuoti. Tik neretai stresą malšiname sveikatai nepalankiais būdais: be saiko vartodami alkoholį, valgydami, rūkydami, apsipirkinėdami, lošdami, žaisdami vaizdo žaidimus, be tikslo naršydami internete, kiaurą dieną žiūrėdami televiziją.
Psichologės tikinimu, kur kas geresni, efektyvesni ir sveikatai palankesni streso malšinimo būdai – užsiimti joga, meditacija, mankšta, malda. Taip pat padeda muzikos klausymasis (ypač meditacinės), lengvo turinio knygų ar žurnalų skaitymas, rašymas, meno terapija (pavyzdžiui, mandalų piešimas, spalvinimas), mezgimas. Labai efektyvus būdas malšinti stresą yra juokas.
Juoko terapija gerina miegą ir malšina skausmą
„Tyrimais įrodyta, kad 10 minučių tikro juoko suteikia didelį analgetinį efektą ir suteikia dvi valandas ramesnio miego nekenčiant skausmo. Juokas gerina nuotaiką, sveikatą, lavina kūrybiškumą, mažina įtampą bendraujant, padeda atsipalaiduoti net stresiškiausiose situacijose. Be to, juokas nieko nekainuoja“, – teigiamas juoko savybes vardija psichologė.
I. Valeckienė sako, kad greičiausiai dažnas yra patyręs isterinį kikenimą, kai juokiesi ir negali sustoti pačiose netinkamiausiose vietose (laidotuvėse, egzamine, rimtame renginyje ir pan.). Taip mūsų organizmas nesąmoningai bando atsikratyti įtampos ir streso.
Juoko terapija – tai būdas įveikti depresiją, užsitęsusią blogą nuotaiką, lėtinį skausmą. Pasak I. Valeckienės, juoko terapijos užsiėmimuose atliekant įvairius pratimus ieškoma savojo „juoko kaulelio“. Vienus prajuokinti būna labai sunku, kitiems reikia visai nedaug. Dirbtinis juokas, sukeliamas įvairiais pratimais, atveria kelią tikram, nuoširdžiam juokui.
Psichologė susirinkusiems surengė trumpą juoko terapijos seansą. Nuo sutartinių, paeiliui grupėms kartojant skiemenis „cha, che, chi, chu“, iki barimosi vienas su kitu kartojant tuos pačius juoko garsus, salėje galiausiai prapliupo tikras juokas iki ašarų.
Juoko terapijos užsiėmimų galima rasti ir Šiauliuose. Be to, pasak I. Valeckienės, net linksmas pokalbis su draugu, juokingų istorijų skaitymas ar vaizdelių žiūrėjimas taip pat turi teigiamą poveikį sveikatai, padeda įveikti stresą, nuramina protą.
Asmeninė nuotr.
Psichologė Ina Valeckienė: „Sveikata yra fizinė, dvasinė ir socialinė gerovė. Net jei ir nejaučiame fizinių negalavimų, bet jaučiamės nelaimingi, mūsų nuotaika bloga, neturime gerų santykių su aplinkiniais, negalime sakyti, kad jaučiamės visiškai sveiki.“