Ligonis pasijuto išplėštas iš nevilties

Ligonis pasijuto išplėštas iš nevilties

Ligonis pasijuto išplėštas iš nevilties

Naujosios Akmenės gyventojas, kuriam arti 80 metų, kreipėsi į redakciją, sujaudintas jam neįprasto dėmesingumo ir pagalbos.

„Buvau įkvėptas gyventi ir išgydyti ligą, atrodė, nepakeliamai išvarginusiai“, – sakė vyriškis..

Vytautas RUŠKYS

vytautas@skrastas.lt

Vyriškis atsinešė medikų pažymas apie prieš kelias savaites tebebuvusią prastą sveikatos būklę. Dėl šlapimo susilaikymo jis pradėjo gydytis 2012-ųjų pradžioje. Diagnozuotas netinkamas išorinės šlapimo takų angos funkcionavimas, suformuota dirbtinė šlapimo nutekėjimo sistema.

Todėl nebegalima maudytis vonioje, važinėti ilgų atstumų automobiliu. Begali nueiti nesustojęs iki poros šimtų metrų.

Įvestą specialų kateterį tekdavo mažiausiai kas mėnesį keisti nauju, o kartais ir dažniau – kai užsikišdavo. Kasdienė procedūra – pakeičiamas tvarstis, dezinfekuojamoji priemonė.

„Kas mėnesį į procedūras reikėdavo važiuoti į Respublikinę Šiaulių ligoninę, o vienkartinis pasinaudojimas taksi kainuodavo iki pusšimčio eurų, pačiam reikėjo pirkti ir visas gydymo priemones, – sakė akmeniškis. – Todėl gydymosi laikotarpiu išleidau visas šeimos santaupas“.

Bet ligoniui stiprėjo psichologinė įtampa, pasijuto bejėgis, stiprėjo neviltis.

„Pagalvodavau: o gal praryti stiprių tablečių ir užsigerti stikline degtinės – kad užspaustų mane su visam“, – neslepia žmogus.

Apie tai prasitarė kartą dėl popierių užėjęs į Akmenės rajono pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiosios gydytojos Vaidos Sungailienės kabinetą.

„O ji nuramino, pasisiūlė kontroliuoti gydymo kursą ir dar pažadėjo: „Galėsi vaikščioti ne tik be sustojimo, bet ir bėgioti“, – mena pacientas.

Jis pasijuto neįprastai globojamas. Gydytoja parveždavo Naujojoje Akmenėje negaunamų gydymo priemonių ar vaistų. Teikė asmeninių patarimų. Vis domėjosi savijauta, teigiamais pokyčiais.

Kartą pasiūlė užsiregistruoti į priėmimą pas Kauno profesorių, kartą per savaitę važinėjantį teikti paslaugas Naujojoje Akmenėje.

Specialistas patikino pacientą, kad grįšiąs į normalų gyvenimą. Nors anksčiau gydę kiti medikai siūlė susitaikyti su mintimi, jog kateteris – iki amžiaus pabaigos, galbūt gelbėtų dar viena operacija, bet po jos negarantavo visaverčio gyvenimo.

Tuo tarpu profesorius pagal kraujo tyrimus įžvelgė, kad be žalingų įpročių gyvenančio žmogaus organizmą galima gydyti kitokiais vaistais negu iki tol – kad būtų atsisakyta kateterio. Dar sugydė žaizdą, kuri, kaip paaiškino, susidarė dėl ankstesnio gydymo klaidų.

Dabar žmogus džiaugiasi vėl galįs vaikščioti be maišelio, vėl maudytis vonioje. Ir pabrėžia esąs išplėštas iš „ano pasaulio“.


KOMENTARAS

Akmenės rajono pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausioji gydytoja Vaida Sungailienė:

– Pastebėjau, kad ligonis – labai išvargintas ligos. Svarbiausia atrodė, suteikti jam visą reikiamą informaciją apie gydymą, galimybes. Ir tai padaryti žmogiškai. Būtent toks bendravimas ir paskatino žmogaus tikėjimą, kurio ligoniui anksčiau stigo.

Gydytojas privalo pateikti pacientui informaciją apie jo ligą, galimybes, tyrimo ir gydymo planus. Bet tai darant reikia įžvelgti, ar ligonio nesužlugdysi. Ar jis sugeba realiai suvokti situaciją. Tad reikia ligoniui aiškinti jam suprantama kalba, surasti tinkamus žodžius. Tiesiog reikia skirti daug daugiau laiko, negu pakanka valdiškai darant.

Kaip žinoti, kada nepakanka kelių sakinių, o būtina kalbėtis kabinete visą valandą ar ilgiau – kaip būdavo su minimu išvargintu ligoniu? Jo privalumas, kad nekonfliktavo, įsiklausė į argumentus, žmoniškai bendravo.

Aš ligonių negydau, neturiu licencijos, o atlieku administracinį darbą. Spręsti sveikatos paslaugų organizavimo klausimus.

Šeimos gydytojams, medicinos personalui esu pasakiusi, kad jei ligonis neramus, turi pretenzijų, tai būtinai patys palydėkite į mano kabinetą, ir kartu ieškosime išeities.

Jei pajunti išankstinę negatyvią nuostatą, tai privalai pakeisti tokį požiūrį. Tai nėra sunku, kai kalbiesi kabinete ir matome vieni kitų veidus, žvelgiame į akis. Bet jei kas paskambina telefonu ir savo pretenzijas dėsto rėkte, tuomet pirmiausia vien klausai ir lauki pauzės, kad galėtumei pasiūlyti pagalbą.

Prie kabineto durų kartais susidaro dviejų trijų susikrimtusių ligonių eilutė, bet ir pasitaiko visas mėnuo be tokių interesantų.

Akmenės rajono pirminės sveikatos priežiūros centre prisirašę daugiau kaip 10 tūkstančių pacientų.

Autoriaus nuotr.

GYDYTOJA: Akmenės rajono pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausioji gydytoja Vaida Sungailienė sako, kad vien atliekant administravimo darbą įmanoma atgaivinti pacientų tikėjimą pagyti.