Kokios endokrinologinės ligos yra dažniausios?

anteja
Endokrininė sistema yra liaukų tinklas, gaminantis ir išskiriantis hormonus. Jie yra atsakingi už įvairias organizmo funkcijas: nuo širdies plakimo iki audinių augimo, naujos gyvybės sukūrimo. Kiekviena endokrininės sistemos liauka turi konkretų tikslą ir netgi nedidelis vienos iš jų sutrikimas gali sutrikdyti organizmo pusiausvyrą. Šiame straipsnyje plačiau aptarsime dažniausiai pasitaikančias endokrinines ligas ir jų simptomus.

Cukrinis diabetas

Kitaip ši liga dar vadinama cukralige, kuomet padidėja gliukozės kiekis kraujyje. Ją sukelia angliavandenių apykaitos organizme sutrikimai, kurie atsiranda dėl insulino trūkumo. Priklausomai nuo to, ar kasa jo visiškai negamina, ar organizmo ląstelės pasidaro atsparios insulino poveikiui (arba kai kuriais atvejais – pagaminamas nepakankamas jo kiekis), išskiriami du cukrinio diabeto tipai: I ir II. Tiek vienos, tiek kitos ligos atsiradimui daug įtakos turi paveldimumas. Tačiau II tipo diabetą dažnai lemia netinkama mityba ir nutukimas.

Cukraligei būdingi tokie simptomai kaip mažėjanti kūno masė, dažnas šlapinimasis, sunkiai gyjančios žaizdos, nuovargis, troškulys, sumažėjęs darbingumas, odos, lytinių organų niežėjimas, moterims mėnesinių ciklo, o vyrams potencijos sutrikimai.

Struma (gūžys)

Ši liga pasireiškia skydliaukės padidėjimu, esant normaliai hormonų gamybos funkcijai. Struma arba kitaip gūžys laikoma dažniausia endokrinine liga. Išskiriamos dvi jos rūšys: difuzinis ir endeminis gūžys. Pirmuoju atveju skydliaukė difuziškai padidėja, kraujyje padaugėja jos hormonų. Laikui bėgant toks gūžys tampa mazginiu ir padidėja rizika susirgti vėžiu.

Antruoju atveju skydliaukės padidėjimą lemia jodo ir kitų mikroelementų trūkumas. Endeminis gūžys taip pat gali atsirasti dėl tam tikrais gyvenimo periodais, pavyzdžiui, paauglystėje arba nėštumo metu, padidėjusio skydliaukės hormonų poreikio organizme.

Padidėjusi skydliaukė laikoma pagrindiniu strumos simptomu. Sergant tokia liga taip pat gali pasunkėti kvėpavimas, rijimas, atsirasti užkimimas, nuovargis, silpnumas, išblykšti oda, kristi svoris, pasikeisti balsas, pabrinkti delnai ir akių vokai. Pasireiškus tokiems simptomams gali padėti patyrę ir savo darbą puikiai išmanantys endokrinologai.

Akromegalija (hipofizinis gigantizmas)

Tokią endokrininę ligą sukelia posmegeninės liaukos (hipofizės) gerybinė adenoma. Ši liauka į kraują išskiria daugybę hormonų, kurie lemia augimą, vystymąsi, lytinę brandą, reprodukcinę funkciją ir maitinimą krūtimi. Hipofizinio gigantizmo požymiai suaugusiesiems gali būti išoriniai, tokie kaip padidėjusios plaštakos, pėdos, liežuvis, apatinis žandikaulis, sustorėjusi ir susiraukšlėjusi veido oda. Vidiniais akromegalijos požymiais laikomas nuovargis, mieguistumas, galvos ir sąnarių skausmas, suprastėjęs regėjimas, padidėjusi skydliaukė, sumažėjęs gliukozės toleravimas.

Adisono liga

Tai lėtinė liga, kurią lemia dalinis arba visiškas antinksčių, kuriuose gaminami angliavandenių, riebalų, baltymų, vandens ir elektrolitų apykaitoje dalyvaujantys hormonai, funkcijos išnykimas. Tokių hormonų trūkumas sutrikdo visą medžiagų apykaitą.

Sergant lėtine Adisono liga gali pasikeisti odos ir gleivinės spalva, atsirasti nuovargis, silpnumas, kristi svoris, pablogėti apetitas, sutrikti virškinimas, sumažėti lytinis potraukis, svaigti galva. Ūminė Adisono liga siejama su tokiais simptomais kaip pykinimas, vėmimas, karščiavimas, pilvo skausmai, alpimas.

Hipofizinis nanizmas (mažaūgiškumas)

Ši endokrininė liga pasireiškia sulėtėjusiu arba sustojusiu augimu ir organizmo formavimusi. Pastarąjį sukelia sumažėjusi augimo hormono, kuris stimuliuojančiai veikia kaulų, kremzlių ir minkštųjų audinių vystymąsi, sekrecija hipofizėje. Pagrindiniai hipofizinio nanizmo požymiai yra sulėtėjęs augimas ir vystymasis, raumenų silpnumas, žemas ūgis, nedidelis nutukimas, per maži vidaus organai, atsilikęs skeleto brendimas.

Endokrininė sistema – labai svarbi mūsų organizmo dalis. Pastebėjus bet kokius jos veiklos sutrikimus, būtina kreiptis į specialistus. Jie gali tiksliai nustatyti diagnozę ir paskirti reikalingą gydymą.

Užs. Nr. 483116