Kodėl linų sėmenys tokie vertingi širdžiai?

Image by BalashMirzabey on Freepik
Ne paslaptis, kad riešutai ir sėklos pasižymi didele maistine nauda. Tačiau yra tiek daug skirtingų rūšių - nuo chia ir moliūgų sėklų iki migdolų ir braziliškų riešutų - kad gali būti sunku susigaudyti, kurias rinktis ir kodėl jos mums naudingos.
Nemažą sąmyšį sveiko maisto pasaulyje sukėlė viena mažytė sėkla - linų sėmenys. Šios sėklos plačiai aptarinėjamos dėl jų poveikio širdies sveikatai.

Kas yra linų sėmenys?

Linų sėmenys – tai mažos, blizgančios sėklos, gaunamos iš žydinčio augalo, vadinamo linais.

Linų sėmenys turi turtingą šimtmečių istoriją. Jie ne tik valgomi, bet ir naudojami tradicinėje medicinoje ir net pramoniniais tikslais, pavyzdžiui, lininiams audiniams gaminti. Be to, linų sėmenų aliejus buvo naudojamas lakui, rašalui ir odos priežiūros priemonėms gaminti (dėl drėkinamųjų savybių).

Nepaisant mažo dydžio, linų sėmenys yra labai maistingi. Juose ne tik gausu skaidulų ir omega-3, bet ir daug svarbių maistinių medžiagų, įskaitant vitaminus B1 ir B6, kalcį, geležį, magnį ir kalį.

Linų sėmenys turi daugybę sveikatai naudingų savybių, pavyzdžiui, gali pagerinti žarnyno sveikatą. Taip pat atlikta daug mokslinių tyrimų, kuriuose linų sėmenys siejami su širdies sveikata.

Image by Freepik

 

Kodėl linų sėmenys naudingi širdies sveikatai?

Pagrindinis linų sėmenų privalumas yra tas, kad juose gausu omega-3 riebalų rūgščių. Šių sveikųjų riebalų mūsų organizmas pats pasigamina tik labai nedidelį kiekį, todėl jų turime gauti su maistu.

Linų sėmenyse yra alfa-linoleno (ALA) omega-3 riebalų rūgšties, kuri yra stiprus kofermentas ir antioksidantas, galintis padėti užkirsti kelią žalingų molekulių – laisvųjų radikalų, poveikiui, kuris vadinamas oksidaciniu stresu ir gali būti pagrindinė širdies ligų priežastis.

Taip pat nustatyta, kad ALA gali sumažinti lėtinį uždegimą organizme, nes mažina uždegiminių citokinų gamybą. Lėtinis uždegimas taip pat gali būti širdies ligų rizikos veiksnys, nes dėl jo arterijų sienelėse kaupiasi apnašos ir ribojama kraujo tėkmė.

Atlikus išsamius ALA poveikio širdies sveikatai tyrimus, nustatyta, kad linų sėmenų vartojimas su augaliniu maistu yra susijęs su 10 % mažesne širdies ligų rizika ir 20 % mažesne mirtinos koronarinės širdies ligos rizika.

Linų sėmenys gali sumažinti cholesterolio kiekį

Didelis cholesterolio kiekis yra širdies ligų rizikos veiksnys, nes jis gali riboti kraujo tekėjimą į širdį ir iš jos. Tačiau tyrimai rodo, kad linų sėmenyse esantis didelis skaidulų kiekis gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį.

ECOSH tinklaraščio straipsnyje „Linų sėmenys: jų vertė organizmui“ teigiama, kad 2015 metais atlikto tyrimo, kuriame dalyvavo žmonės, sergantys periferinių arterijų liga, rezultatai parodė, kad suvalgiusių po 4 šaukštus (30 gramų) maltų linų sėmenų per dieną, MTL (blogojo) cholesterolio kiekis sumažėjo 15 proc.

Kitame 12 savaičių trukusiame tyrime, kuriame dalyvavo 112 žmonių, taip pat pastebėta, kad žmonėms, kurie per dieną suvalgydavo po keturis arbatinius šaukštelius maltų linų sėmenų, gerokai sumažėjo bendras cholesterolio kiekis, kūno masės indeksas (KMI) ir kraujospūdis.

Linų sėmenys gali sumažinti kraujospūdį

Linų sėmenų gebėjimas mažinti kraujospūdį, taigi ir širdies priepuolių bei insulto riziką, yra gerai įrodytas.

Pavyzdžiui, atlikus didelę 11 tyrimų apžvalgą nustatyta, kad daugiau kaip tris mėnesius kasdien vartojant linų sėmenis kraujospūdis gali sumažėti vidutiniškai 2 mmHg.

Nors šis sumažėjimas gali atrodyti nedidelis, tyrimai rodo, kad kraujospūdžio sumažėjimas 2 mmHg gali sumažinti insulto ir išeminės širdies ligos riziką atitinkamai 14 % ir 6 %.

Linų sėmenys gali padėti kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje

Didelis cukraus kiekis kraujyje gali pažeisti kraujagysles, padidinti aterosklerozės riziką ir padidinti kraujospūdį – visa tai gali padidinti širdies ligų, širdies priepuolių ir insulto riziką. Tačiau yra tam tikrų įrodymų, kad linų sėmenys gali padėti kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje.

Viename tyrime nustatyta, kad 15 sveikų dalyvių tris kartus per dieną suvalgius po tris linų sėmenų keksiukus (kiekviename keksiuke buvo 10 g linų sėmenų), gliukozės kiekis kraujyje per 24 valandas sumažėjo, palyginti su žmonėmis, kurie valgė keksiukus be linų sėmenų.

Atlikus kitus tyrimus taip pat paaiškėjo, kad suvalgius 30 g linų sėmenų jogurte, labai sumažėjo vienas iš pagrindinių jautrumo insulinui ir cukraus kiekio kraujyje kontrolės rodiklių (HbA1c), palyginti su žmonėmis, kurie valgė tą patį jogurtą be linų sėmenų.

Mokslininkai iš esmės sutaria, kad linų sėmenys gali padėti kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje dėl juose esančio didelio skaidulų kiekio. Tai reiškia, kad jie virškinami lėčiau, o gliukozė į kraują patenka tolygiau.

Užs. Nr. 547354