
Naujausios
Klausos aparatas padeda girdėti ir susikalbėti
Nesusikalbate su artimaisiais? Televizoriaus garsas pasidarė neaiškus? Greičiausiai jums pradėjo silpti klausa. Laiku kreipusis pagalbos ir pritaikius klausos aparatą, ne tik geriau ir aiškiau girdima, bet ir pristabdomas klausos silpimas. Apie klausos aparatus kalbamės su bendrovės „Laudata“ specialiste Neringa IVOŠKIENE.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Pasak N. Ivoškienės, pasaulyje daugėja prastai girdinčiųjų, ir didžiausią grupę sudaro vidutinio amžiaus žmonės. Tam įtakos turi triukšmas, taip pat muzikos klausymasis per ausines, stresas, vaistai, netinkama mityba, oro užterštumas, kraujotakos sutrikimai, persirgtos ligos.
Jei prašote pašnekovo kalbėti lėčiau, nuolat garsinatės televizorių ar radiją, pykstate ant namiškių, kad su jumis neaiškiai kalba – tai požymiai, kad pradėjo silpti klausa.
Kartais klausos netenkama staiga. Taip nutinka dėl ligos, traumos ar net dėl streso. Tokiu atveju gali padėti medikamentinis ar chirurginis gydymas, klausos protezavimas.
Labai svarbu laiku kreiptis pagalbos į ausų, nosies, gerklės gydytoją. Mat nusilpus vienai ausiai, pamažu pradeda silpti ir kita, prastėja kalbos suvokimas.
Specialistė pastebi, kad žmonės vis dar drovisi nešioti klausos aparatus, nors šiuolaikiniai yra beveik nepastebimi. Taip pat baiminasi, kad aparatas nepadės.
Parenkant klausos aparatą atsižvelgiama į žmogaus amžių, klausos pažeidimą, gyvenimo būdą.
Vaikams taikomos geriausios technologijos, nes jiems reikia išmokti klausyti ir kalbėti. Kitokio aparato reikės senjorui, kuris negirdi televizoriaus, nesusišneka su namiškiais. Dar kitokio reikės dirbančiam žmogui, pavyzdžiui, mokytojui.
„Svarbu suprasti, kad aparatas gali pastiprinti klausą, paryškinti kalbą. Jis 100 procentų klausos neatkurs. Jeigu žmogus visiškai kurčias, aparatas gali ir nepadėti. Tokiu atveju taikomi kochleariniai implantai“, – pažymi specialistė.
N. Ivoškienė rodo šiuolaikiškus klausos aparatus. Vieni dedami į ausį, vadinami įausiniais. Jie beveik nepastebimi. Šie aparatėliai nedidukai, todėl specialistė jų nerekomenduoja senyvo amžiaus žmonėms – bus sunku ir įžiūrėti, ir sučiupinėti. Jie skirti jaunesniems žmonėms, kurių klausa nėra labai nusilpusi.
Kiti aparatai – užausiniai. Pasak specialistės, jie turi daugiau techninių parametrų ir galimybių palyginti su įausiniais. Be to, užausinė jų dalis nedidelė, o spalvą galima parinkti pagal plaukų spalvą. Taigi jie tampa beveik nepastebimi.
Kartais žmonės skundžiasi, kad klausos aparatas skleidžia nemalonius garsus. Standartiniai ausies įdėklai kramtant, kalbant juda, todėl ir skleidžia įvairius garsus: kliuksi, čirpia, ūžia. Įdėklai turėtų būti pritaikyti ir pagaminami kiekvienam pacientui individualiai.
„Prie aparato reikia įprasti. Pradžioje jokiu būdu nereikia jo nustatyti labai garsiai, nes smegenys per laiką atpranta klausyti. Nelogiška tikėtis, kad per 5 minutes girdėsite kaip jaunystėje“, – sako N. Ivoškienė.
Žmogaus klausa keičiasi, pripranta prie aparato, todėl jį reikia vis pareguliuoti. Pritaikius klausos aparatą pirmasis apsilankymas rekomenduojamas po mėnesio, antrasis – po 3–4 mėnesių, vėliau – kartą per pusmetį ar metus.
Kad aparatas gerai veiktų, reikia jį prižiūrėti. Įdėklas kas dvi savaites valomas specialiomis priemonėmis, o aparatas (užausinė dalis) kiekvieną naktį džiovinamas specialioje elektroninėje džiovykloje arba silicio gelio kapsulių pagalba.
Nemokamai gauti klausos aparatą turi teisę visi apdraustieji privalomuoju sveikatos draudimu: suaugusieji – aparatą vienai ausiai, o vaikai iki 18 metų ir studentai iki 23 metų – aparatus abiem ausims. Nemokami klausos aparatai vaikams nuo kitų metų sausio bus skiriami kas 3 metus, suaugusiesiems – kartą per 5 metus.
Jeigu pacientas pageidauja modernesnio, brangesnio klausos aparato, jį gali įsigyti įmonėje, taikančioje klausos aparatus. Po to reikia kreiptis į teritorinį surdologinį kabinetą, kur išduodama pažyma Valstybinei ligonių kasai dėl kompensacijos.
Pasak N. Ivoškienės, norint kokybiškai girdėti kartais aparato vienai ausiai neužtenka, tokiu atveju geriau rinktis du paprastesnius, negu vieną brangų.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Klausos aparatų specialistė Neringa Ivoškienė pastebi, kad vis dar žmonės drovisi nešioti klausos aparatą, tačiau šiais laikais galima pasirinkti beveik nepastebimus, kurie dedasi į ausį. Dėl savo formos ir dydžio jie dar vadinami pupelėmis.
Šiuolaikiniai už ausies dedami klausos aparatai turi didesnes technines galimybes, yra nedideli, jų spalvą galima parinkti pagal plaukų spalvą.
Klausos protezavimo specialistai vieną kartą per mėnesį UAB “Alsavita” konsultuoja dėl klausos aparatų, ištiria klausą, pritaiko klausos aparatus, gamina individualius įdėklus, konsultuoja dėl priežiūros.
Artimiausia konsultacija – gruodžio 7 d. (trečiadienį).
Būtina išankstinė registracija tel. (8630) 00453.
Vieta: UAB „Alsavita“ (Vytauto g. 145, Šiauliai).