
Naujausios
Kiekvienas galime dovanoti gyvenimą
Penktadienį Respublikinėje Šiaulių ligoninėje surengtoje konferencijoje, skirtoje Pasaulio ir Europos organų donorystės dienai paminėti, Šiaulių ligoninės, Kauno klinikų ir Nacionalinio transplantacijos biuro specialistės pasakojo apie didžiausią mirusiojo dovaną trokštantiems gyventi – organų ir audinių donorystę.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Laukiančiųjų gerokai daugiau negu donorų
Respublikinės Šiaulių ligoninės anesteziologė-reanimatologė Stasė Sergedaitė sakė, kad ligoninėje pastaruosius penkerius metus kasmet būna nuo 7 iki 10 potencialių donorų. Tačiau šie metai išskirtiniai – kol kas buvo tik du.
„Kodėl šiemet sumažėjo donorų? Pati ieškojau atsakymo. Didelė emigracija, mažas gimstamumas, senstanti populiacija. Kita vertus, išaugo mūsų darbo kokybė. Pacientams daug greičiau ir efektyviau suteikiama pirmoji pagalba, greitai padaroma kompiuterinė tomografija, geresnė operacinės įranga, aukšta gydytojų kvalifikacija – visa tai lemia, kad pavyksta išgelbėti daugiau gyvybių. Ir tai yra gerai“, – sakė S. Sergedaitė.
Daugiau kaip 20 metų Šiaulių ligoninėje dirbanti S. Sergedaitė prisimena, kaip pradžioje būdavo nedrąsu kalbėtis su mirštančiojo artimaisiais, kad jie sutiktų paaukoti jo organus.
„Su laiku plėtėsi žmonių akiratis, jie tapo labiau išprusę, ir dabar jau nėra didelė problema pradėti kalbą, kartais net patys paklausia, kaip dėl donorystės“, – pasakojo S. Sergedaitė.
Bendravimą su mirštančiojo artimaisiais šiek tiek palengvino angiografijos tyrimas, kai nustatoma, ar galvos smegenyse yra kraujotaka. Jeigu nėra, konstatuojama paciento smegenų mirtis, kuri tolygi biologinei mirčiai.
Labiausiai gydytojai įsiminė aštuoniolikmetės merginos istorija. Į Šiaulių ligoninę ji pateko iš Joniškio, kur einančią kelkraščiu kliudė automobilis ir sunkiai sužalojo. Išgelbėti gyvybės nepavyko. Merginos tėvai, nors ir išgyvendami didelį skausmą ir neviltį, sutiko, kad jų dukros organai būtų paaukoti. Apsispręsti padėjo tai, kad mergaitė dar anksčiau buvo išsakiusi norą po mirties tapti donore.
„Gal po pusmečio merginos mama paskambino į ligoninę ir papasakojo, kad susapnavo savo dukrą, kuri dėkojo už išpildytą jos norą. Manau, jog ir tėvai gerai jautėsi padarę gerą darbą, ir mums, medikams, tai buvo geriausia padėka“, – pasakojo S. Sergedaitė.
Sunkiausia įtikinti artimuosius
Kauno klinikose ir Utenos ligoninėje dirbanti gydytoja reanimatologė-anesteziologė ir donorų koordinatorė Dovilė Lukminaitė konferencijos dalyvius supažindino su donorystės rūšimis.
Gyvoji donorystė – kai žmogus būdamas gyvas gali paaukoti kraujo, kaulų čiulpų, inkstą, dalį kepenų. Iš mirusio donoro gali būti paimama širdis, kepenys, inkstai, plaučiai, ragena.
D. Lukminaitė akcentavo, jog donorystė galima tik po smegenų mirties. Jai nustatyti pasitelkiami net septyni būdai. Tyrimą atlieka trijų gydytojų konsiliumas.
Lietuvoje donorai yra vadinami potencialiais, kuriems konstatuota smegenų mirtis ir gautas artimųjų sutikimas, bei efektyviais, kurių bent vienas organas buvo transplantuotas recipientui.
D. Lukminaitė pritarė minčiai, jog sudėtingiausia bendrauti su mirusiojo artimaisiais. Gydytoja pasakojo atvejį, kai artimieji sutiko paaukoti mirusiojo organus, tačiau įvyko nesusikalbėjimas dėl kūno atsiėmimo laiko. Atvažiavus į ligoninę sutartu laiku, paaiškėjo, kad transplantacijos brigados dar nebaigė darbo, giminaičiai pasipiktino ir net norėjo atšaukti sutikimą, tačiau galiausiai nusileido, nes suprato, kad tuo metu jau kažkur pacientas laukia transplantacijos.
Dar viena istorija, kai mirusiosios sūnui nepavyko išaiškinti, kad mamos smegenys jau mirusios, o širdies plakimas palaikomas tik tam atvejui, jeigu sūnus duotų sutikimą paaukoti jos organus. „Atjungsi mamą, atjungsim tave“, – nuskambėjo grasinimas iš vaikino lūpų.
Vienas iš šviesesnių atvejų, kai galvos smegenų aneurizma sirgusi jauna mergina ir žinodama, kad vieną dieną kraujagyslė gali plyšti, pasakė tėvams, jog nori tapti donore. Ir tėvai išpildė paskutinį jos norą.
Mokėsi iš geriausių
Nacionalinio transplantacijos biuro laikinoji vadovė Audronė Būziuvienė apžvelgė organų ir audinių transplantacijos istoriją Lietuvoje, kuri prasidėjo nuo 1970 metų dviejų gydytojų – Algimanto Marcinkevičiaus ir Balio Dainio – dėka.
Pasak A. Būziuvienės, Lietuva pagrįstai gali didžiuotis, kad organų transplantacijos srityje yra labai toli pažengusi. Čia atliekamos beveik visų galimų persodinti organų transplantacijos, kai kaimyninėje Latvijoje – tik inkstų ir ragenų. Be to, šioje šalyje yra transplantacijos kvotos, ir jeigu pinigai baigiasi, tarkime, rugsėjį, daugiau tais metais organų persodinimo operacijos neatliekamos. Lietuvoje transplantacijai skiriama tiek lėšų, kiek reikia. Latvijoje nėra ir Nacionalinio transplantacijos biuro, viskas pavienių gydytojų rankose.
Lietuvoje Nacionalinis transplantacijos biuras įsteigtas 1996 metais. Jis užsiima teisinės bazės kūrimu, visuomenės švietimu ir donorystės proceso koordinavimu.
Pasak A. Būziuvienės, kuriant transplantacijos biurą buvo nuspręsta mokytis iš geriausių. Ispanija pasaulyje yra toliausiai pažengusi organų transplantacijos srityje. Iš šios šalies specialistų lietuviai mokėsi, kaip kalbėti su artimaisiais, kaip išsaugoti donorą, kaip koordinuoti visą procesą.
Medikė pasakojo, kad transplantacijos biurui kartais tenka susidurti su nemažais iššūkiais norint kažkam išgelbėti gyvybę. Toks atvejis buvo ir šių metų kovą, kai paskambino gydytojas iš Rygos ir pranešė, kad turi kepenų ir širdies donorą (jų šalyje neatsirado tinkamo recipiento). Lietuvoje buvo pacientas, kuriam tiktų širdis, kepenys reikalingos Prancūzijoje. Kaip viską suderinti, kad transplantacijos brigados iš Paryžiaus ir Vilniaus vienu metu atsidurtų Rygoje?
Kaip tik tą dieną Lietuvoje buvo įvykusi nelaimė – pakeliui iš Klaipėdos į Vilnių dingo automobiliu važiavusi mergina. Pasieniečių sraigtasparniai ieško dingusiosios ir negali talkinti pargabenant donoro širdį. Lietuvos karinių oro pajėgų sraigtasparnis pakilti negali dėl prastų oro sąlygų, tačiau gali skristi „Spartanas“.
Pagaliau viską suderinus Lietuvoje, dar reikia suderinti su prancūzais. Nepaisant kalbos barjero, pavyko ir tai. Donoro organai sėkmingai pasiekė pacientus.
Kartais iššūkiu tampa ne valstybių sienos, o valstybinių institucijų. Mat norint gauti artimųjų sutikimą reikia kalbėtis akis į akį. Sutikimas negali būti atsiųstas faksu, internetu ar kitaip.
A. Būziuvienė pasakojo atvejį, kai atsiradus potencialiam donorui reikėjo gauti artimųjų sutikimą, tačiau vienas sūnus Anglijoje, kitas – Pravieniškių pataisos namuose. Tik koordinatoriaus didelio užsispyrimo dėka pavyko gauti leidimą aplankyti mirusiojo sūnų kalėjime ne per 5 dienas, o per 4 valandas. Laimei, sūnus sutiko, kad jo tėvo organai būtų paaukoti, ir net susigraudinęs pasakė: „Tai turbūt bus geriausias mano padarytas darbas gyvenime.“
Prietarų dar yra
Nacionalinio transplantacijos biuro duomenimis, organų donorystei yra pritarę beveik 2 400 Šiaulių apskrities gyventojų. Beje, daugiausia moterys (per 1 580). Lietuvoje pritarimą yra pareiškę beveik 25 tūkstančiai gyventojų.
Pasak A. Būziuvienės, daugelį nuo tokio žingsnio stabdo prietarai. Vienas gajausių – pasirašius sutikimą tapti donoru patykos už kampo ir nugalabys. Pasak medikės, per 17 pastarųjų metų buvo tik penki atvejai, kai donorais tapo donoro korteles turėję pacientai.
Kitas prietaras – jei pateksi į reanimaciją, tavęs negydys. A. Būziuvienė tikino, kad nė vienas gydytojas, patekus pacientui į reanimaciją, nepuola žiūrėti į registrą, ar jis turi donoro kortelę. Be to, nė vienas gydytojas nenori prarasti paciento, todėl visomis išgalėmis gelbsti jo gyvybę.
Medikė paneigia ir trečią prietarą, jog donoro kūnas bus taip sudarkytas, kad jį beliks tik kremuoti. Lietuvoje su donorų kūnais visada buvo elgiamasi pagarbiai.
Dėkingi artimiesiems ir medikams
Konferencijoje dalyvavo du šiauliečiai, kurių gyvybes išgelbėjo donorų organai.
Eduardas Bartkus sirgo hepatitu C. Kada užsikrėtė, nežino, medikai ligą surado 2006 metais ir pasakė, kad gyventi beliko pora metų. Eduardas dėkingas likimui, donoro artimiesiems ir medikams, jog laikui tiksint į pabaigą atsirado donoras ir kepenys buvo sėkmingai transplantuotos.
Neringa Gustienė inkstų liga susirgo prieš 18 metų, po gimdymo komplikacijų. Buvo ilgi metai sunkiai pakeliamų dializių, kol moteris nugalėjo operacijos baimę ir ryžosi stoti į eilę donoro inkstui gauti. Labai greitai atsirado donoras ir moteris jau trejus metus džiaugiasi gyvenimu ir gera sveikata.
Šiuo metu Lietuvoje organų ir audinių transplantacijos laukia daugiau kaip 360 žmonių: inksto – 150, kasos ir inksto komplekso – 7, kepenų – 64, plaučių – 9, širdies – 43, širdies ir plaučių komplekso – 4, ragenos – 87.
Nacionalinio transplantacijos biuro duomenimis, Šiaulių apskrities gyventojams šiemet atliktos 5 transplantacijos, visos – mirusių donorų inkstų. Lietuvoje šiemet iš viso atlikta 116 organų ir audinių transplantacijų. Daugiausiai transplantuota inkstų (58), ragenų (29).
Zitos KATKIENĖS nuotr.
Nacionalinio transplantacijos biuro laikinoji vadovė Audronė Būziuvienė (kairėje) ir Respublikinės Šiaulių ligoninės anesteziologė-reanimatologė Stasė Sergedaitė kalbėjo apie donorų koordinatorių darbą, apie patirtis bendraujant su donorų artimaisiais.
Reanimatologės šiaulietė Stasė Sergedaitė (kairėje) ir Dovilė Lukminaitė iš Utenos ligoninės dirba su donorais ir jų artimaisiais. Abi gydytojos pripažįsta, kad bendrauti su artimaisiais – sunkiausias darbas.
Loretos ČĖSNIENĖS nuotr.
Eduardas Bartkus dėkingas likimui, donoro artimiesiems ir medikams, jog laikui tiksint į pabaigą atsirado donoras ir kepenys buvo sėkmingai transplantuotos.
Neringa Gustienė ilgus metus dializavosi, kol ryžosi inksto transplantacijai. Dabar jau trejus metus džiaugiasi sveiku gyvenimu ir dėkoja donorui bei gydytojui.