Naujausios
Rizika užsikrėsti parazitinėmis kirmėlėmis didesnė kaimo vietovėse arba besivystančiuose regionuose. Rizika taip pat didesnė ten, kur maistas ir geriamasis vanduo gali būti užteršti, o sanitarinės sąlygos prastos.
Apie parazitus žmogaus organizme taip pat galite skaityti ECOSH tinklaraštyje>
Kirmėlių, galinčių sukelti infekciją, tipai
Kai kalbama apie parazitinę infekciją, tikėtini kaltininkai yra plokščiosios ir apvaliosios kirmėlės. Šių dviejų tipų parazitinių kirmėlių galima rasti įvairiose buveinėse. Jos ne visada matomos plika akimi.
Kaspinuočiai
Kaspinuočiais, kurie yra plokščiosios kirmėlės, galima užsikrėsti geriant kaspinuočio kiaušinėliais ar lervomis užterštą vandenį. Kitas būdas, kuriuo kaspinuočiai gali patekti į žmogaus organizmą, yra žalia arba nepakankamai termiškai apdorota mėsa.
Kaspinuočiai įsiskverbia į žarnyno sienelę ir ten lieka. Iš ten tam tikrų rūšių kaspinuočiai gali išskirti kiaušinėlius, kurie subręsta į lervas, migruojančias į kitas kūno dalis.
Kaspinuotis atrodo kaip ilgas baltas kaspinas. Jie gali užaugti iki 12 metrų ilgio ir gyventi žmoguje iki 30 metų.
Siurbikės
Siurbikės – plokščiųjų kirmėlių tipo gyvūnų klasė. Jūrinės ir gėlavandenės kirmėlės, kurių pasaulyje yra apie 3000 rūšių. Kūnas plokščias, pailgas. Kūną dengia virpamasis epitelis. Jos apsigyvena žarnyne, kraujyje arba audiniuose.
Nematodai
Nematodai yra apvaliosios kirmėlės, plintančios per išmatas ir užterštą dirvožemį. Dažniausiai su šio tipo apvaliosiomis kirmėlėmis galima užsikrėsti vaikštant basomis ant dirvožemio, kuriame yra apvaliųjų kirmėlių lervų. Lervos gali pradurti odą.
Kirmėlės gyvena plonojoje žarnoje, kur "kabliuku" prisitvirtina prie žarnos sienelės.
Spalinukės
Spalinukės yra mažos, gana nekenksmingos apvaliosios kirmėlės. Visiškai subrendusios jos gyvena storojoje ir tiesiojoje žarnoje. Patelė deda kiaušinėlius aplink išangę, dažniausiai naktį.
Kiaušinėliai gali išgyventi ant patalynės, drabužių ir kitų medžiagų. Žmonės užsikrečia kirmėline infekcija, kai paliečia kiaušinėlius ir juos įsideda į burną. Kiaušinėliai yra tokie maži, kad jais galima net įkvėpti, jei jie patenka į orą. Spalinukėmis dažniau užsikrečia vaikai.
Trichinos
Trichinos (trichinella) apvaliosios kirmėlės perduodamos tarp gyvūnų. Dažniausiai žmonės užsikrečia trichinelioze, šios apvaliosios kirmėlės sukeliama liga, valgydami nepakankamai termiškai apdorotą mėsą, kurioje yra lervų.
Lervos subręsta žarnyne. Daugindamosi lervos gali patekti už žarnyno ribų į raumenis ir kitus audinius.
Parazitų sukeliami simptomai
Galbūt sunku patikėti, bet ne visada žinote, kada jūsų viduje yra nekviestas svečias. Jums gali nebūti jokių simptomų arba jie gali būti gana lengvi.
Simptomai, kuriuos galite pastebėti, yra šie: pykinimas, apetito stoka, viduriavimas, pilvo skausmas,
svorio kritimas, bendras silpnumas.
Parazitinių kirmėlių infekcijos diagnozavimas
Jei jaučiate neįprastus simptomus, ypač jei grįžtate iš kelionės, pasikonsultuokite su gydytoju. Norint nustatyti simptomus sukėlusį kaltininką, reikės atlikti diagnostinius tyrimus.
• Išmatų tyrimas. Atliekant išmatų tyrimą, pateikiamas išmatų mėginys ir patikrinama, ar jame nėra parazitų, lervų ar kiaušinėlių. Šis tyrimas yra neinvazinis ir paprastai yra vienintelis reikalingas tyrimas.
• Kraujo tyrimas. Kraujo tyrimu galima nustatyti kai kurių rūšių parazitus kraujyje.
• Vaizdiniai tyrimai. Vaizdiniai tyrimai, pavyzdžiui, kompiuterinė tomografija, magnetinis rezonansas arba rentgeno spinduliai, gali būti naudojami parazitų sukeltiems organų pažeidimams nustatyti.
• Juostelės testas. Atliekant juostelės testą, išangė apjuosiama skaidria juostele. Juostelę galima ištirti mikroskopu ir nustatyti, ar joje yra kirmėlių arba jų kiaušinėlių. Kartais per kelias pirmąsias valandas po to, kai vaikas užmiega, net ir plika akimi galima pastebėti, kad aplink jo išangę yra spalinukių.
• Kolonoskopija. Retai pasitaiko, kad kolonoskopija padeda diagnozuoti parazitinę infekciją. Tačiau ji gali būti atliekama, jei vartojote vaistus ir simptomai išliko.
Parazitinių kirmėlių infekcijos gydymas
Pagrindinis gydymas – receptiniai vaistai nuo parazitų. Šios grupės vaistai gali sunaikinti parazitus ir padėti jiems pasišalinti iš organizmo.
Vaistai nuo parazitų, kuriuos gausite, dozavimo schema ir gydymo trukmė priklausys nuo parazitinės infekcijos, kuria sergate, tipo. Nenutraukite vaistų vartojimo kurso viduryje, net jei jaučiatės geriau.
Labai sunkiais atvejais, kai parazitai pažeidžia kitas kūno dalis, gali prireikti papildomo gydymo, pavyzdžiui, operacijos ir kitų vaistų, skirtų parazitų sukeltoms papildomoms problemoms spręsti.
Pasiteiraukite gydytojo, ar šiuo laikotarpiu turėtumėte laikytis specialios dietos arba vartoti maisto papildų. Sekite gydytojo nurodymus.
Užs. Nr. 551505