Į renginį vyrams susirinko tik moterys

Į renginį vyrams susirinko tik moterys

Į renginį vyrams susirinko tik moterys

Vyrų krizių ir informacijos centro steigėjas Algirdas Meškauskas tvirtina, kad vyras šeimoje neturi būti tik pinigų „kalikas“. Atitrūkęs nuo vaikų auklėjimo, bendro šeimos gyvenimo, jis vėliau garantuotai susidurs su rimtomis krizėmis. Tačiau šių A. Meškausko žodžių vyrai neišgirdo – į renginį Joniškyje susirinko tik moterys.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Vyrai išsigando

Į Moterų asociacijos organizuotą paskaitą „Vyro vaidmuo šeimoje“ Joniškio vyrai neatėjo. Renginį vedusi Vilma Bartašienė sakė girdėjusi vyrų išsisukinėjimus: „Man nereikia jokio vaidmens“, „Aš jau seniai išėjau iš to vaidmens.“ Kitiems buvo gerai, kaip yra.

„Jie labai bijo temų apie vyriškumą, – tiesiai situaciją įvardijo Algirdas Meškauskas. – Vyrams pats klausimas apie vaidmenį jau atrodo nevyriškas. Vyrai žudosi, šaudosi, nes nemoka išsipasakoti, išsiverkti. Nuo vaikystės auklėjama, kad ašaros vyrams netinka.“

Vyriškumo ribos plečiasi

Dar neseniai vyras, kuris dažė plaukus ar įsivėrė auskarą, galėjo būti viešai pašieptas. Dabar padėtis kinta. Anot A. Meškausko, jauni žmonės mažiau reaguoja į aplinkinių nuomonę, žiūri, kas yra jiems, jų šeimai naudingiau. Todėl jau apie 6500 vyrų Lietuvoje eina vaikų priežiūros atostogų.

Vyrų krizių ir informacijos centro steigėjo teigimu, vyrai vis dar mažai įsitraukia į vaikų auklėjimą. Kūdikis būna su mama, tėvas mano, kad su juo pabendraus, kai šis pradės vaikščioti. Vaikas ima vaikščioti, bet dar vis mažas, tėtis palauks, kol galės jį vestis į žvejybą ar medžioklę. Taip ateina darželis, mokykla, paskui jau pats vaikas nebenori bendrauti. Gerasis laikas jam asocijuojasi su mama, o tėvas taip ir nesusikuria ryšio su vaiku. Dėl to ima trūkinėti santykiai ir su žmona.

„Pažiūrėkite, ateina tėvai su vaiku pas gydytoją. Gydytoja sako: tėtis gali palaukti už durų, aš mamai paaiškinsiu, kaip vaiką gydyti. Kodėl vyras išeina? Jis savo automobilio niekam nepatikėtų. O vaikas juk svarbesnis už automobilį“, – savo teiginius grindė A. Meškauskas.

Kalba apie vienišumo jausmą

Pasak lektoriaus, vyrai, ateinantys į Vilniaus vyrų krizių ir informacijos centrą, kalba apie vienišumo jausmą. Jie jaučiasi šeimoje negerbiami, skundžiasi, kad žmonos priešina juos su vaikais. Nė vienas atėjęs nepradėjo kalbėti: „Koks aš blogas, padėkite man pasikeisti“, – visi linkę kaltinti kitus. Bet viskas prasideda nuo paties žmogaus. Jeigu gyvenime pagrindinis prioritetas yra ne šeima, ne vaikai, bet darbas, kitkam laiko lieka vis mažiau. Žmonės nutolsta.

A. Meškauskas pasakojo tikrą situaciją. Tėvas dirbo darbų vykdytoju. Uždirbo gerai, bet vėlai grįždavo į namus, neretai – išgėręs, teisindamasis, kad jam reikėjo gerti su tiekėjais, klientais.

Kartą jis vėl išgėręs, išvargęs grįžo vėlai ir su batais patraukė per koridorių į kambarį. Prie kompiuterio sėdėjęs sūnus pratarė: „Žmogau, nusiauk purvinus batus.“ „Kas aš tau? Žmogus purvinais batais?“ – užsiuto tėvas ir trenkė vaikui. Taip pat kliuvo vaiko ginti puolusiai žmonai. Ji iškvietė policiją, vyrą išvežė į areštinę. Po to įvykio žmogus kreipėsi į krizių centrą.

Darbas – ne viskas

„Stenkis uždirbti, bet negalvok, kad tai yra viskas, kas suteiks laimę, nors visuomenė ir primeta vyrui pirmiausia išlaikytojo, pinigų uždirbėjo vaidmenį. Jei tokį vaidmenį prisiimsi, ir mylimai moteriai būsi reikalingas tik kaip materialinių gėrybių nešėjas“, – sakė A. Meškauskas.

Tėvo ir vaiko ryšys taip pat labai svarbus. To ryšio trūksta ne tik Lietuvos vyrams. Pasak lektoriaus, jo geras bičiulis švedas Bjornas Hofmanas, dirbdamas policininku, buvo atsakingas už linkusių nusikalsti berniukų laisvalaikio užimtumą, prevencines priemones. Jis berniukams pasiūlė į užsiėmimus atsivesti savo tėvus.

Po kurio laiko B. Hofmanas pastebėjo, kad berniukai, kurie ateina su tėvu, greičiau ėmė keistis į gerą pusę. Bet tai jį ir sukrėtė, nes tik per tuos užsiėmimus tėvai susipažindavo su savo vaiku.

Autorės nuotr.

DALYVĖS: Į Vilniaus vyrų krizių ir informacijos centro steigėjo Algirdo Meškausko paskaitą apie vyro vaidmenį šeimoje susirinko tik moterys, nė vienas vyras neatėjo.

PROPORCIJOS: Algirdas Meškauskas demonstravo schemą, rodančią, kad ypač daug laiko skiriant darbui, gerokai susiaurėja laiko likutis šeimai, vaikams, pomėgiams.