
Naujausios
Tytuvėnų pirminės sveikatos centras. Gyvensenos medicinos specialisto kabinetas. Vienintelis toks visame Kelmės rajone. Ir vienintelė tokia specialistė Lina Nekrašė. Dar pora tokių specialisčių dirba Šiaulių mieste. Iš viso Lietuvoje šia veikla užsiima tik apie 20 gyvensenos medicinos specialistų.
Pacientas kartais nustemba, kai gydytojas po konsultacijos jį nukreipia pas gyvensenos specialistą.
„Tai ką dalinsite man lankstinukus?“– paklausia įžengęs į kabinetą. „Kalbėsimės su jumis ir apie jus. Galiu jums skirti visą valandą“, – atsako gyvensenos medicinos specialistė, dar labiau nustebindama pacientą. Nes tokia prabanga, kai pacientui skiriama tiek daug laiko, gydymo įstaigose seniai pamiršta.
Kalba su pacientu eina apie jo savijautą ir apie gyvenimo būdą. Gydytojas diagnozuoja ligą, paskiria medikamentinį gydymą. Gyvensenos specialisto misija išsiaiškinti ligos priežastis, kurios dažniausia susijusios su gyvenimo būdu.
Kartais matoma tik rizika susirgti kokia nors liga. Tuomet taip pat tenka koreguoti gyvenseną, kad neišsivystytų liga ir būtų išvengta hospitalizacijos.
„Mano siekis, kad žmogus laipsniškai keistų savo gyvenseną ir nejaustų diskomforto. – pasakoja ponia Lina. –Į žmogų gyvensenos medicinos specialistas žiūri kaip į visumą. Žinodamas, kad netrukdo ir neprivalo per penkiolika minučių apleisti kabinetą, pacientas atvirai išsipasakoja, pasidalija savo abejonėmis ir baimėmis. Iš vieno, antro pokalbio pamažu aiškėja blogos savijautos priežastys. Galima teikti rekomendacijas, kaip jas šalinti. Kelią į sveikesnę gyvenseną pacientas privalo nueiti pats. Sveikatos specialistas – tik palydovas.“
Lina Nekrašė Tytuvėnų pirminės sveikatos priežiūros centre dirba tik vieną dieną per savaitę. Kitas dienas vadovauja Kelmės visuomenės sveikatos biurui.
Tytuvėnų pirminės sveikatos priežiūros centre dirba keturi šeimos gydytojai. Ne vieną pacientą nukreipia pas gyvensenos medicinos specialistę, kuri dirba dar tik trejetą mėnesių. Bet kai kurie pacientai jau registravosi pakartotinėms konsultacijoms.
Visiškai nauja pareigybė
Aprašas apie gyvensenos medicinos specialisto atliekamas funkcijas patvirtintas tik užpernai. Šių specialistų rengimo programa Sveikatos mokslų universitete patvirtinta 2019 –aisiais, kuomet Sveikatos apsaugos ministru dirbo Aurelijus Veryga.
Kelmiškė Visuomenės sveikatos biuro direktorė Lina Nekrašė buvo viena iš pirmųjų studentų, pasiryžusių išbandyti naująją profesiją. Baigusi Šiaulių aukštesniąją medicinos mokyklą, vėliau įgijusi visuomenės sveikatos edukologo magistro laipsnį Šiaulių universitete, Lina pasirinko dar ir gyvensenos medicinos specialisto magistro studijas Lietuvos sveikatos universitete. Žinias šioje programoje gilino ir kai kurie farmacininkai, šeimos gydytojai, visuomenės sveikatos specialistai.
Gyvensenos specialisto pareigos – labai artimos visuomenės sveikatos specialisto darbui. Tai ta pati ligų prevencija. Tik visuomenės sveikatos specialistai labiau rūpinasi edukacija, dirba su didesnėmis auditorijomis. Kitaip tariant rūpinasi populiacijos sveikata. O gyvensenos medicinos specialistas rūpinasi konkretaus žmogaus sveikata, jo rekomendacijos – individualizuotos.
Gydytojas negali leisti tokios prabangos ir skirti tiek daug laiko pacientui. Gydytojų trūksta, jų krūviai – dideli. Todėl ir buvo nuspręsta šeimos gydytojo komandą papildyti gyvensenos medicinos specialistu, kuris seka paciento būklės pokyčius, stebi, pas kokius specialistus jis lankosi, sprendžia pas kokį specialistą jį dar būtų galima pasiųsti, atlieka prevencinį darbą, išklauso, su kokiomis problemomis susiduria žmogus, pataria koreguoti gyvenimo būdą, stebi būklės pokyčius ir tuo pačiu perima dalį šeimos gydytojo darbo krūvio.
Rekomendacijas tenka taikyti prie pajamų
– Kokios dažniausios pacientų ligų priežastys?
–Priežastys – labai individualios, nes kiekvieno žmogaus organizmas – individualus. Daug kas priklauso nuo genetikos, charakterio, gyvenimo būdo, mitybos. Tuos skirtingumus ypač išryškino COVID- 19 pandemija.
Pavyzdžiui, pacientas kreipiasi dėl miego sutrikimų. Šiek tiek pakoregavus dienotvarkę, sumažinus streso, pagerėjo ne tik miegas, bet sumažėjo ir cholesterolio. Nes ir nemiga atsiranda, ir cholesterolis padidėja dėl panašių priežasčių – streso.
Neretai kaltas būna darbo pobūdis. Pavyzdžiui, tenka labai anksti keltis į darbą. Tuo metu nesinori pusryčių. Dirbant pavalgyti nėra kada. Sutrinka ir režimas, ir gyvenimo ritmas. Tai gali tapti daugelio ligų priežastimi.
Viena iš dažniausių priežasčių – netinkama mityba, pasirinkti ne tie produktai. Daugėja susirgimų cukriniu diabetu. Kasmet nustatoma apie 80 naujų atvejų.
Ir mirčių nuo cukrinio diabeto labai padaugėjo. Prieš dešimtmetį per metus mirdavo vienas – du pacientai.Pastaruoju metu – po 10 –13 ir daugiau.
– Kokius gyvenimo pokyčius dažniausia siūlote žmonėms?
– Rekomendacijos – taip pat individualios. Priklausomai nuo to, ar žmogų reikia atstatyti po chemoterapijos, ar jis kreipėsi dėl lėtinių ligų, ar dėl antsvorio. Dažniausia tenka koreguoti mitybos įpročius. Bet rekomendacijos priklauso nuo žmogaus finansinių galimybių ir veiksnių, lemiančių jo gyvenimo būdą. Negaliu siūlyti po kelis kartus per dieną valgyti avokadą, nes jis – neįperkamas, kai žinau, jog paciento pajamos – labai kuklios. Siūlau daugumai prieinamą sezoninį maistą. Kalbamės apie maisto gamybos technologijų pakeitimą, pavyzdžiui, rinktis virtą arba garintą maistą. Perkant produktus labiau gilintis į etiketes. Rinktis nebūtinai brangius, bet sveikesnius produktus.
Kiekvienas atvejis – labai individualus, reikalaujantis subtilaus, būtent šiam pacientui labiausiai tinkančio požiūrio. Privalau atsižvelgti ir į tyrimų rezultatus, ir į ligos istoriją, ir į žmogaus gyvenimo būdo specifiką.
– Turbūt nelengva taip individualizuotai konsultuoti, tenka labai daug gilintis į kiekvieną atskirą atvejį?
– Tenka nuolat gilintis. Tačiau tuo pačiu didėja ir mano, kaip specialistės vertė, pasitenkinimas, kad galiu padėti žmogui. Tai man artimesnis, šiltesnis, mielesnis darbas, kai bendrauji žiūrėdamas žmogui į akis. Be to, džiugina labai puiki, rūpestinga šeimos gydytojų ir slaugytojų komanda, teisingas centro vadovo požiūris, motyvuojantis atlyginimas.
– Kol kas didžiąją laiko dalį dirbate Visuomenės sveikatos biuro direktore. Kokios rajono gyventojų sveikatos tendencijos?
– Ilgėja gyvenimo trukmė. Mažėja amžiaus skirtumai tarp vyrų ir moterų. Lyginant su praėjusiais metais šiemet sausio pirmosios duomenimis, keliomis dešimtimis sumažėjo vaikų iki šešerių ir iki septyniolikos metų. Daugiau kaip šimtu sumažėjo jaunų žmonių nuo 18 iki 29 metų. Šimtu ar dešimtimis mažėjo visų jaunesnio amžiaus grupių rajono gyventojų. Tuo tarpu sulaukusių 65 metų ir vyresnių žmonių nežymiai daugėjo. Senstant bendruomenei, savaime aišku, jog daugėja ir ligų.